
Meklējot pareizo. Raksta autore Tartu dzelzceļa stacijā uz “nepareizā” perona. FOTO: no albuma
Braukt ar vilcienu paticis man kopš bērnības, un bijusi arī iespēja to darīt. Dzīvesvieta vienmēr atradusies tuvu dzelzceļa stacijai, kājām jāiet ne ilgāk kā desmit minūtes. Abi ar vīru nolēmām, ka ir jāizmēģina jaunais, pareizāk – atjaunotais – vilcienu savienojums no Cēsīm uz Tartu.
Piedzīvojums lielisks. Tikai Valgas dzelzceļa stacijā, kur jāpārsēžas no Lietuvas nodrošinātā vilciena sastāva uz Igaunijas vilcienu, kas izpilda šo maršrutu, var nedaudz apjukt.
Lepnais lietuviešu vilciens
Pulksten 12. 45 iekāpjam vilcienā, kas no Viļņas caur Rīgu ir iebraucis Cēsīs, lai jau pēc stundas un sešām minūtēm izkāptu Igaunijā, Valgā. Tur jāpārsēžas, lai dotos tālāk.
No Rīgas līdz Valgai pasažierus apkalpo Latvijas Vivi darbinieki, runā latviski. Pavadone laipni izsniedz biļeti līdz Valgai, viena maksā 4,70 eiro. Ja ir vēlēšanās, pie pavadones var pasūtīt melnu kafiju, tasīte maksā 2,50 eiro, kā arī citus dzērienus un kādu uzkodu. Jāsaka, turpceļā pasažierim nepienes dzērienu piedāvājumu karti, bet tas neliedz veikt pasūtījumu. Un pavadoņi neiebilst, ja pasažieris vēlas kaut ko nobaudīt no līdzņemtajiem krājumiem. Jāuzsver – ar dzērienu nedomāju neko alkoholisku, tādi vilcienā ir stingri aizliegti.
Braucienā pa vagona logu vērojami izcirtumi, tajos redzamas ļoti slaidu bērzu audzes. Gar Valmieru braucot, pazib jaunā industriālā parka būvniecību un Valmiera GLASS jeb Stikla šķiedras produktu rūpnīca, no neierasta rakursa skatāmi Strenči, var priecāties par gulbjiem Gaujas vecupē.
Vagoni ir ērti, un tajos arī ērti iekāpt. Vagona grīda ir perona augstumā, nav jārāpjas pa šauriem pakāpieniem. Mazliet sarežģītāk ir nokļūt vienīgajā tualetē, ja neesi vilciena vidusdaļā, kur tā atrodas. Lai pārvietotos no vagona uz vagonu, jāiet pa kāpnītēm uz augšu, pēc dažiem metriem uz leju. Tas tāpēc, ka vagonu sēdvietu daļa ir paaugstināta, lai pasažieri labāk redz garām slīdošo ainavu.
Pa ceļam pieturas ir Lodē, Valmierā, Strenčos, Lugažos. Ja vēlas ar šo vilcienu aizbraukt līdz kādai no tām, parastai biļetes cenai būs jāpiemaksā eiro, tas pats attiecas, braucot arī uz Siguldu vai Rīgu.
Apjukums ar peroniem
Valgā skatam paveras varenā, pēc Otrā pasaules kara projektētā divstāvu stacijas ēka ar torni. Uz tās uzraksti sešās valodās, arī latviski: “Sveicināti!” Staciju grezno tāds kā ģerbonis, uz kura rakstīts: “Viena pilsēta divas valstis.”
Mūsu vilciens pienāk uz otrā perona. Turpat līdzās uz pirmā perona pienāk igauņu vilciens no Tallinas, kurš pēc 20 minūtēm sāks reisu atpakaļ uz Igaunijas galvaspilsētu, bet mūs aizvedīs uz Tartu. Igauņu vilciena vagoniem durvis atveras uz stacijas pusi, bet ne uz to, kur esam mēs. Ir jābūt pietiekami apķērīgam, lai saprastu, ka varam pārsēsties, necenšoties nokļūt uz pirmā perona. Mūspusē pie vagona durvīm ir zaļa poga, tā jānospiež, un durvis atveras.
Ne kafiju, ne tēju nepiedāvās
Iekāpjot Igaunijas vilcienā, pasažierim ir iespēja samaksāt par braucienu elektroniskajā biļešu aparātā ar bankas karti. Biļete līdz Tartu maksā 6,50 eiro. Biļete ir elektroniska, pasažieris to neredz, tāpēc tāda kā nedroša sajūta. Kad pienāk konduktors -kontrolieris, bankas karte jāpietuvina nolasīšanas ierīcei, kontrolieris redz, ka par braucienu samaksāts. Ja ir šaubas, kā nopirkt elektronisko biļeti, pie konduktora var iegādāties arī visiem tik labi zināmo papīra biļeti. Tā būs mazliet dārgāka, bet starpība nav liela.
Pēc 20 minūšu stāvēšanas vilciens sāk ceļu, lai 15.11 pienāktu Tartu. Pa ceļam šajā maršrutā ir tikai viena stacija Elva. Gar logu slīd apkopti lauki, mazi ciematiņi, kūrortpilsētiņa Elva ar skaistām vasarnīcas tipa mājām (braucot pa autoceļu, to gandrīz neredz). Kādā stacijā uz preču vilciena platformas krauj baļķus, lai šī smagā krava nebūtu jāved pa autoceļiem. Jā, arī igauņi izcērt mežus, tomēr vietām aiz loga redzam arī varenas audzes. Kā nekā šis bija mežiem bagātākais Igaunijas apvidus.
Šajā braucienā nav tādu ērtību kā Lietuvas vilcienā. Igauņu vilcienā gan ir ļoti ērti sēdekļi, bet apkalpojošais personāls nepiedāvās ne dzērienus, ne ēdienus. Galdiņi ir pie dažām sēdvietām un ļoti mazi. Ja gribas piedzīvojumus, var iet uz tualeti, būs kāpnes augšup un lejup tāpat kā lietuviešu vilcienā. Ja esat apsēdušies vilciena galā, būs jāiet cauri arī akumulatoru telpai.
Atjaunotā maršruta Viļņa-Rīga- Tallina reisiem Igaunija nav gādājusi neko jaunu. Brauc tie paši vilcieni, kas jau vismaz desmit gadus kursē ikdienas maršrutos.
Mirkļu mozaīka no Tartu stacijas
Izkāpjot no vilciena, ir pārsteigums, šķiet, esam nokļuvuši senā kūrortpilsētā. Skatam paveras 1876. gadā celta koka arhitektūras pērle. No 2000. gadā līdz 2012. gadam ēka pilnībā restaurēta, stacija darbojas un tiek pilnībā izmantota.
No dzelzceļa līdz Tartu centram ir apmēram 20 minūšu gājiens. Bet var braukt ar pilsētas autobusu, kas pietur turpat pie stacijas. Ja gribētu Tartu pavadīt tikai dienas otru pusi, jārēķinās, ka ar vilcienu mājup tikt nevarēs, pēdējais vilciens uz Valgu atiet pulksten 17.33. Ir jābauda vakars Tartu.
Un ir pietiekami daudz skatāmā arī nākamajā dienā. Rīta pusē izstaigājām Tartu Universitātes dabas muzeju, kur ir fantastiskas iežu kolekcijas, lai jau ar reisu, kas 12.49 iziet no Tartu uz Valgu, dotos mājās.
Kad laikus ieradāmies dzelzceļa stacijā, bija sajukums ar informāciju, uz kura perona būs mūsu vilciens. Bet biļeti uz Valgu, kur atkal jāpārsēžas, gan var iegādāties iepriekšējā vai tajā pašā dienā kasē. Te jāpiebilst, ja grib rezervētu sēdvietu, jāpērk pirmās klases biļete.
Svarīgā zaļā poga
Valgā ierodamies 13.49. Divdesmit minūtēs jāpārsēžas lietuviešu vilcienā. Atkal neliels apjukums. Lai ērtāk pārsēstos uz Lietuvas vilcienu, kas mūs aizvedīs uz Cēsīm un dosies tālāk, no igauņu vagona nav jāizkāpj pa tām durvīm, kas atvērušās automātiski, bet jānospiež zaļā poga pretējā pusē. Durvis atdarās, izkāpjot pasažieris jau ir pie vajadzīgā vilciena. Redzējām cilvēkus, kuri apjuka un gāja apkārt Igaunijas vilcieniem, tad pa pāreju, tad uz otrā perona nonāca vajadzīgajā vietā. Pulksten 14.11 izbraucam, 15.14 esam laimīgi atgriezušies Cēsīs.
Novēlu “Druvas” lasītājiem izbaudīt iespēju divās stundās un divdesmit minūtēs nokļūt Igaunijas kultūras galvaspilsētā Tartu. Booking.com izvēlēties pēc cenas piemērotu viesnīcu, kur pavadīt nakti, lai varētu baudīt šo brīnišķīgo kaimiņzemes pilsētu.
Komentāri