Svētdiena, 19. janvāris
Vārda dienas: Andulis, Alnis

Kā nekarot par vēsturi

Jānis Buholcs
13:54
15.03.2017
6

Arī šogad 16. marts tuvojas kā parasti – ar pieteiktiem pasākumiem un antipasākumiem, mediju rosību, gaidot sadursmes, un to pašu neizpratni, vai tiešām tāds ikgadējs tracis ir neizbēgams. Šajā jautājumā kaut kas mainīsies vien tad, kad Latvijas sabiedrībā nostiprināsies vēlme attīstīt vēstures izpratni, kuras centrā ir Latvijas valsts un sabiedrība, ne totalitāri režīmi.

Pretstāve

Latvijā 16. marts kopā ar 9. maiju ir kļuvuši par konfliktējošas vēstures izpratnes simboliem. Tie, kas atbalsta viena datuma atzīmēšanu, lielākoties ir pret otro datumu. Tas ir likumsakarīgi, jo šie datumi saistās ar dažādās frontes pusēs 2. pasaules kara laikā karojušajiem. Vienā pusē leģionāri, otrā – sarkanarmieši. Viņu atbalstītāju pretstāve turpinās vairāk nekā 70 gadu pēc kara beigām.

Latvijai ir iespējams un nepieciešams skaidrot savu vēsturi – par to, kā 2. pasaules kara laikā tika iznīcināta mūsu neatkarīgā valsts un viena okupācija nomainīja otru. Par to, kā nacisti un komunisti iesauca armijā Latvijas iedzīvotājus, tādējādi pārkāpjot Hāgas konvenciju, kas aizliedz okupācijas varas armijā mobilizēt okupētās teritorijas iedzīvotājus. Par to, ka Latvijas iedzīvotāju piespiedu dalība vienas vai otras armijas sastāvā vēl nenozīmē, ka šie cilvēki atbalstīja armijas pārstāvēto režīmu un ideoloģiju. Un visbeidzot par to, ka gan nacistu, gan komunistu režīms katrs savā veidā Latvijai atnesa lielu postu, kuru izjūtam vēl joprojām.

Divi vēstures stāsti

Karam beidzoties, Latvija palika Padomju Savienības sastāvā, un šeit tika nostiprināts padomju režīma radītais stāsts par karu. Šinī stāstā Sarkanā armija kopā ar padomju tautu bija karā uzvarējusi. Uzvara tā bija, taču tā bija ne tikai uzvara.

Pakāpeniski izveidojās un nostiprinājās atceres tradīcijas, tika celti pieminekļi un godināti kara veterāni. Daļā sabiedrības veidojās kolektīvā vēsturiskā atmiņa par to, kā ir bijis. Taču atmiņa, kā zināms, var būt maldinoša. Gluži tāpat kā katra cilvēka individuālā atmiņa kā pagātnes “faktus” var uzburt kaut ko tādu, kas īstenībā ir noticis citādi, arī kolektīvajā atmiņā mēdz nostiprināties interpretācijas, kas ne gluži precīzi atspoguļo vēsturiskos notikumus.

Taču otrā pusē notika līdzīgi procesi. 16. marta kā leģionāru atceres dienas tradīcija attīstījās trimdā, kur bija nonākusi daļa no vācu pusē karojušajiem Latvijas iedzīvotājiem. Kā skaidro vēsturniece Vita Zelče, šāda atcere veidojās kā atbilde sociālajiem procesiem, kas skāra trimdas latviešu kopienas. Pagājušā gadsimta 50. gados latviešu bēgļi bija izklīduši pasaulē. Bija skaidrs, ka Latvija brīvību tik ātri vis neatgūs, tāpēc trimdinieki no jauna veidoja un nostiprināja savu dzīvi citās zemēs – iekļāvās sabiedrībā, apguva vai uzlaboja valodas un amatu prasmes, veidoja ģimenes. “Daugavas vanagu” iniciatīva par Leģionāru piemiņas dienu šajos apstākļos darbojās kā saiknes uzturētāja starp trimdas latviešiem laikā, kad ģeogrāfiskie un sociālie attālumi starp viņiem aizvien vairāk palielinājās.

Stāstu sadursme

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 16. marta tradīciju pārņēma arī daļa Latvijas sabiedrības. Taču otra – padomju laikos pastāvējusī – tradīcija arī nekur nebija pazudusi. Šeit radās un joprojām turpina pastāvēt augsne konfliktam, ko rada atšķirīgas ideoloģiskās pārliecības, vēsturiskās atmiņas un, neliegsimies, arī zināms vēlmes trūkums vienam otru saprast.

Krievija, kur joprojām oficiālajā līmenī tiek uzturēts uzskats par “uzvaru”, ap šo interpretāciju spēj pulcēt arī daudzus cilvēkus bijušajās padomju republikās. Lielā daļā Eiropas jau gadu desmitiem ir nostiprinājies uzskats par 2.pasaules karu pirmām kārtām kā lielu traģēdiju ar milzīgu upuru skaitu, un prieks par kara beigām tur mijas ar apziņu par neaprakstāmajiem zaudējumiem. Turpretim Krievija kā Padomju Savienības mantiniece tik niansētu vēstures izpratni nepopularizē. Tā uzsver tikai uzvaru pār nacismu, kas nepārprotami ir nozīmīgs panākums. Taču Krievija nevēlas ne dzirdēt par to, ka arī pati daudzām tautām un valstīm pēcāk ir nesusi daudz ciešanu un netaisnības.

Arī otrās puses pārstāvju skatījums dažkārt ir šauri ierobežots. Daļa 16. marta tradīcijas atbalstītāju skaidro, ka leģionāri ir cīnījušies par Latviju. Taču nacistu režīms nemaz neplānoja atjaunot Latvijas neatkarību. Dienests leģionā tikai formāli bija “brīvprātīgs”, vairumā gadījumu tajā iesauktie karoja piespiedu kārtā. Līdz ar to cēlie mērķi, kas dažkārt tiek minēti leģiona sakarā, drīzāk ir jau pēc kara kolektīvajā apziņā radies mēģinājums piešķirt kādu lielāku nozīmi Latvijas iedzīvotāju karā nestajiem upuriem. Tas ļauj nesastapties ar atkailinošo apziņu, ka pašu latviešu uzskatiem un vēlmēm, karojot svešu režīmu karapulkos, nebija lielas ietekmes.

Nedalīt, bet vienoties

Šādas konfliktējošas vēstures izpratnes Latvijas sabiedrību padara ievainojamāku. Vienīgais risinājums ir veidot tādu vēstures izpratni, kuras centrā ir Latvijas valsts un tās sabiedrības liktenis, nevis ārēju režīmu politika. Un no Latvijas perspektīvas 2. pasaules karš nozīmēja valsts iznīcināšanu, ievērojamas sabiedrības daļas iznīcināšanu un represēšanu, resursu ekspluatēšanu – tajā piedalījās gan nacisti, gan komunisti. Mūs neviens neatbrīvoja, līdz kamēr gadu desmitus vēlāk atbrīvojāmies mēs paši.

Ap to tad arī ir iespējams veidot vēstures izpratni – neatkarīgi no dalības vienā vai otrā armijā visi Latvijas karavīri ir mūsējie. Viņu traģēdijas ir mūsu kopējās traģēdijas. Viņiem visiem tagad, pēc Padomju Savienības sabrukuma, ir tiesības pieminēt kritušos biedrus.

Savukārt spēja skaidri gan vārdos, gan darbos šo piemiņu nesaistīt ne ar vienu no ļaunajām 20. gadsimta totalitārajām ideoloģijām un nešķirot piespiedu kārtā karojušos cilvēkus “savējos” un “svešajos” ir nākamais solis, kas sabiedrībai jāsper.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Straume, kas pozitīvi ievelk

10:40
15.01.2025
54

Vai brīdī, kad uzzinājām, ka Latvijā ir radīta jauna animācijas filma “Straume” par kaķi vientuļnieku, kurš plūdos rod patvērumu laivā ar vēl citiem dzīvniekiem, tādēļ tam ir jāmācās uzticēties un sadarboties, varējām iedomāties, ka filma gūs ne tikai labus un izcilus vērtējumus, bet arī nesīs Latvijai vēsturisku notikumu – Zelta globusa balvas (ASV apbalvojums par […]

Nauda un ilgtspēja

10:39
14.01.2025
20

Par naudu ir ne mazums visdažādāko ticējumu, pareģojumu, labu un sliktu stāstu. Tie vēsta, kā to piesaistīt, vairot un nepalaist vējā. Lai cik daža gadsimtos uzkrāta gudrība šodienas cilvēkam šķiet muļķīga, tā tomēr mudina vispirms domāt un tad rīkoties. Kaut vai padoms – no maka nedrīkst pēdējo santīmu atdot, lai velns maku nepiekakā. Saņemto naudu nevajag […]

Ja govis runātu…

10:38
13.01.2025
34

Vasaras sākumā gaidāmās pašvaldību vēlēšanas skubina politiķus sarosīties kādām jaunām vēlētāja ausīm tīkamām iniciatīvām. Tā citkārt klusais zemkopības ministrs Armands Krauze kādā videorullītī stāsta, ka vispār jau būtu labi ņemt un samazināt pārtikas produktu cenas veikalos. Man jau šķiet, ka jābūt ļoooooti naivam, lai nopietni un ar gavilēm uztvertu šādus politiķu priekšvēlēšanu paziņojumus. Un minētais […]

Bīstamais scenārijs. Cerams, nepiepildīsies

10:37
13.01.2025
67

Krievijas nežēlīgais, pilna mēroga iebrukums Ukrainā turpinās, katru dienu tiek ziņots par bojāgājušiem un ievainotiem cilvēkiem. Piemēram, 8. janvārī Za­po­rižjē Krievijas armijas uzbrukuma laikā tika ievainoti 113 iedzīvotāji, diennaktī apgabalā okupanti veica 333 triecienus 12 apdzīvotās vietās. Šogad gandrīz katru dienu notiek triecieni ar raķetēm un droniem pa Kijivu. Patiesībā situācija Ukrainā kļūst aizvien sliktāka, […]

Atpakaļ ritmā

16:02
10.01.2025
34

Svētki pagājuši, garās brīvdienas tāpat – klāt jauns gads, un visiem nākas atgriezties ierastajā ritmā gan darbos, gan skolās. Ir diezgan izplatīta parādība, ka tieši pēc Ziemassvētkiem un Jaunā gada sagaidīšanas cilvēki kļūst nomāktāki, ikdiena šķiet daudz pliekanāka, jo ir sajūta, ka vēl priekšā tik gara ziema un īsti nav nekā, ko gaidīt, kam gatavoties. […]

Nulles iecietība pret ātruma pārkāpējiem. Bet kā pret pašas institūcijas darbu?

16:01
10.01.2025
1231
2

Kad pār Satiksmes ministriju karājas ne tikai viens Damokla zobens, bet vairāki – “Rail Baltica” dzelzceļa tā arī nesāktās būvniecības ārkārtīgā sadārdzināšanās, lidsabiedrības “airBaltic” nebūšanas un kārtējā skatīšanās pēc valsts finansējuma, pasažieru vilcienu satiksmes lēnā virzība uz mūsdienīgo un nesenās ķibeles ar jaunajiem vilcieniem, daudzkārt pārsūdzētie pasažieru pārvadājumu konkursi – ministrija ir atradusi jomu, kurā […]

Tautas balss

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
70
1
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
26
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Bedres tikai dažas, bet nepatīkamas

11:34
15.01.2025
24
Cēsnieks raksta:

“Cēsīs Birzes iela tiešām ir labi sakārtota, izdevīgi to izmantot, ja jāapbrauc pilsētas centrs. Tikai nelielajā vecā asfalta daļā laikā, kad kūst sniegs un līst, padziļinās bedres. Tās nav lielas, bet diezgan dziļas, automašīnai var pārsist riepu, īpaši braucot tumsā un lietū,” sacīja cēsnieks, aicinot ielas apsaimniekotājus bedres aizbērt.

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
29
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
29
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Sludinājumi