„Latvijā āderu tīkls ir diezgan biezs, veidojot režģi – apmēram pieci reiz pieci metri. Izņemot Cēsu vecpilsētu, kur režģa „logs” ir 17 līdz 20 metri. Senči zināja, kur būvēt pilsētu,” saka rīkstnieks Mārtiņš Ozols. -Kā sapratāt, ka sajūtat āderes? -Remonta un celtniecības pārvaldē, strādājot par santehniķi, 1975. gadā ierīkojām kādu siltumtrasi. Lai sāktu rakt, gaidījām, kad atbrauks elektriķi ar mēraparātiem, lai noteiktu kabeļu vietas,līdz kāds kolēģis, atcerēdamies vectēva pieredzi – nogriezt koka spīlīti un meklēt ar to, ierosināja pamēģināt. Man tā darbojās!
Pirmās teorētiskās zināšanas atradu vācu valodā vēl vecajā drukā Leipcigā iespiestās rīkstnieku grāmatiņās. Sapazinos ar Laimoni Sedolu, kurš Cēsīs pieprata šo māku un neliedza padomu. Gluži neviļus sāku praktizēt, jo cilvēki paši cits caur citu uzzināja un lūdza palīdzību. 80. gadu sākumā Valmierā apmeklēju rīkstnieku kursus, ko vadīja Latvijā pazīstamas personības J. Dolacis un T. Kalniņš. Viņi kopā ar J. Valdmani izdevuši arī grāmatiņu „Rīkstniecība tuvplānā”. Iemaņu attīstīšanai daudz palīdzējusi intensīva austrumu mācības cigun praktizēšana jau vairāk nekā desmit gadus. – Meklējat āderes ar rīksti vai svārstu? – Pieredze un treniņš man ļauj tās sajust, neizmantojot palīglīdzekļus. Parasti gan cilvēkiem patīk redzēt, ka rīkstnieks meklē ar rīksti, stiepli vai L veida indikatoru, jo tā viņi labāk redz procesu – te rīkste pagriežas, tātad te ir āderes mala.
– Cilvēku interese par āderu noteikšanu ir mainījusies? – Tā ir vienmērīga. Ir cilvēki, kas šīs lietas saprot, un tādi, kam tās neinteresē. Galvenokārt mani aicina noteikt aku vietas. Nākamais pieprasītais pakalpojums ir āderu noteikšana guļvietām, kā arī jaunbūvju iegrozīšana āderu tīklā. Ja cilvēkam ir zemes gabals, būvējamās ēkas plāns, un zināms, kur atradīsies guļamistabas, kur darba telpas, ir iespējams optimāli ievietot māju, lai būtu laba dzīvošana un veselīgs naktsmiers. – Teorijā izšķir uguns un ūdens āderes. – Tās atšķiras ar enerģētisko vērtību. Uguns āderes ir ar plus zīmi, ūdens ar mīnus zīmi. No ūdens āderēm sajūtu aukstumu, no uguns – siltumu. Vairumam ļaužu ūdens āderes ir nelabvēlīgas, taču esmu mēģinājis testēt cilvēkus, kam negatīvs rēzus faktors. Viņi atšķiras, jo enerģija ir ar mīnus zīmi. Kas vairumam labs, tas viņiem slikts.
Ja mājvietā ir uguns ādere, uz tās var novietot rakstāmgaldu, jo būs labi koncentrēties darbam. Taču uz ūdens āderes gultu likt noteikti nevar, jo tiks atņemta enerģija, radīsies nogurums un slimības. Jaunībā, kad gadījās vairāk ballēties, konstatēju faktu, kad pēc lustīgām saviesībām, guļot uz ūdens āderes, no rīta modos gluži mundrs. Visa draņķība bija novilkta nost. – Ko darīt, ja telpas mazas un gulta nav novietojama citādi? – Ja kāds saka, ka var neitralizēt āderi, neticiet viņam. Taču par kādu metru uz vienu vai otru pusi to pabīdīt var. Skolā, mācoties fiziku, katrs redzējis eksperimentu ar magnētu un skaidiņām. Uz lapas uzber skaidiņas, pretējā lapas pusē pieliek magnētu – skaidiņas izkliedējas. No metāla stieples var pagatavot tā dēvētās antenas, kas veic līdzīgu funkciju kā magnēts ar skaidiņām. Ādere nekur nepazūd, bet tā izlokās citādāk. Kā ūdens strautā applūst apkārt akmenim, tā ādere aptek antenas radītajai enerģijai. Ja nav iespējams pārbīdīt gultu citā vietā, es vislabāk iesaku lietot stieples antenas. Internetā var sameklēt, kā tās veidot. – Kā āderu atvairītāji tiek ieteikti arī senie istabaugi. – Esmu dažādi mēģinājis grozīt līdakastes un mājas svētības podus pret āderi – nav izdevies sajust, ka starojums tiktu atvirzīts. -Zem gultas varot likt arī veco laiku spoguli. -Ja klājumā izmantota sudraba amalgama, spogulis var mazliet piesegt starojumu. Šajā pašā nolūkā zem gultas var klāt arī foliju vai parasto polietilēna plēvi. Uzzināju, ka Īrijā, rokot māju pamatus, būvbedrē vairākās kārtās ieklāj plēvi ar mērķi – nosegt āderu iedarbību. Intereses pēc testēju – darbojas diezgan efektīgi.
-Vai āderes var noteikt arī pēc vietas, kur tīk gulēt mājdzīvniekiem? -Kaķi vairāk guļ uz ūdens āderēm un vispār enerģijas vietās, kam ir mīnus zīme, ieskaitot cilvēka slimos orgānus, roku vai kāju. Kaķiem šo enerģiju vajag. Suns galvenokārt guļ āderu brīvās zonās. Ja saimniekam gadās ierīkot suņa būdu uz āderes, viņš var vien brīnīties, kāpēc dzīvnieks nav pierunājams ievākties jaunajā mītnē.
-Ozoli labi aug āderu krustpunktos. -Tiesa, bet šeit ir interesanta kopsakarība, ka putni mēdz ozolzīles noglabāt tieši āderu krustpunktos – tā tie var labāk atcerēties un atrast, kur tās likuši.
– Daudz cēsnieku brauc pēc avota ūdens uz Rūcamavotu pie Gaujas. Tam ir divas iztekas. Saka – viena esot ar mīnus, otra ar plus zīmi. -Nē, ūdens savu vērtību maina vairākas reizes dienā. Avotiņa iztekā pa labi, kas ir mazākā, nez kāpēc tā mainās biežāk. Arī pats braucu uz šo avotu un cenšos doties tajos dienas laikos, kad tas ir man labs. Dabā tā iekārtots, ka ūdens ņēmējs pie avota galvenokārt nonāk tad, kad tas ir viņam labvēlīgs. Dārta Laiviņa
Komentāri