Desmit gadus Jaunpiebalgas iedzīvotājus informē pašvaldības izdevums “Avīze Piebaldzēniem”. Pirmo reizi tas iznāca 1997.gada aprīlī, turpmāk katru mēnesi sniedzot ziņas par pagasta padomes lēmumiem, citiem normatīvajiem aktiem, jaunumiem pašvaldības piedāvātajos pakalpojumos. Avīzīte, kā to mīļi sauc pagasta ļaudis, pārsniedz informatīvā biļetena ietvarus, stāstot gan par kultūras dzīvi un tradīcijām, uzņēmējdarbību, interesantiem notikumiem, ievērojamiem novadniekiem, jaunpiebaldzēnu likteņiem laikmetu griežos.
Desmit gadus izdevumu veido divas vietējās vidusskolas pedagoģes – Zane Althabere un Vēsma Johansone, veiksmīgi sadalot pienākumus. Z.Althabere gādā par redakcijas sleju un pašvaldības informāciju, būdama latviešu valodas skolotāja, rūpējas par pareizrakstību un stilu. V.Johansones pārziņā ir dzīves stāsti, novadpētniecības materiāli, tehniskais darbs un sazināšanās ar Madonas tipogrāfiju. Taču liela daļa izdevuma tiek veidota kopīgi – idejas, jaunas rubrikas, jaunas tēmas.
Izdevuma pamatfunkcija – pašvaldības aktualitātes, ne tikai informējot par pagasta padomes lēmumiem, bet arī regulāri skaidrojot iedzīvotājiem sasāpējušas problēmas. Jau vairākus gadus jaunpiebaldzēniem dota iespēja uzdot jautājumus par pašvaldības darbu, pašiem paliekot anonīmiem. Divās vietās pagastā novietotas pasta kastītes, kurās ikviens interesents var iemest lapiņu ar lūgumu, ko noskaidrot, paskaidrot vai palīdzēt.
– Parasti atbildes sniedz pagasta padomes priekšsēdētājs Laimis Šāvējs. Viņš neizvairās arī no pašiem nepatīkamākajiem jautājumiem. Aizvien vairāk cilvēku izmanto šo iespēju uzdot jautājumus. Domāju, ka šī kārtība ir lietderīga gan iedzīvotājiem, gan arī pašvaldības darbiniekiem. Tā tiek novērsti pārpratumi, neskaidrības, – saka Z.Althabere.
“Avīze Piebaldzēniem” apguvusi prasmi veiksmīgi sabalansēt daudzpusīgu informāciju. Tajā atrodamas ziņas par vietējo skolu dzīvi, projektiem, kuros iesaistās mācību iestādes, pedagogu un audzēkņu sasniegumiem. Mūzikas un mākslas skolas darbība, daudzpusīgā pašdarbība pagastā, kultūras un atpūtas pasākumi, sporta dzīve, draudzes aktivitātes – tā ir tikai niecīga daļa no tā, par ko stāsta izdevums. Iespēju publicēt nozares aktualitātes izmanto vietējā mežniecība, ik mēnesi par jaunumiem maksājumos, veterinārajās prasībās un citām novitātēm var uzzināt lauksaimnieki.
Īpašais “Avīzes Piebaldzēniem” piedāvājums ir raksti par ievērojamām personībām, kas dzimušas vai dzīvojušas novadā. Taču tikpat interesanti un aizraujoši ir tikai pagastā zināmu cilvēku dzīves stāsti.
– Gadu gaitā sakrājies daudz materiāla. Rakstos avīzei jau var izmantot tikai daļu no dzirdētā. Glabājas vērtīgi ieraksti kasetēs un video lentēs ar aizraujošiem, traģiskiem dzīvesstāstiem, dziļām, dramatiskos notikumos gūtām atziņām. Domāju, ka atradīsies, kā tos izmantot, – vērtē V.Johansone.
Lasot “Avīzi Piebaldzēniem”, pagasta iedzīvotāji var uzzināt visdažādākos sadzīviskos jaunumus par to, kas notiek pagastā. Arī to, kura ģimene kļuvusi kuplāka un kas nācis pasaulē – puisēns vai meitenīte. Lasāmas arī skumjās ziņas par aizgājējiem.
Vai desmit gados izdevuma veidošana nav kļuvusi par rutīnu? Vai nepietrūkst ideju?
-Vienmēr cenšamies atrast iespējas kaut ko mainīt, atsvaidzināt. Šogad sākām rubriku “Numura foto”, tajā parādot kaut ko jaunu, kas iepriekšējā laika posmā noticis pagastā. Februāra numurā ievietojām attēlu, kurā redzama augsta sniega būve. Daži zēni pēdējos gados iesākuši tādu celt. Domājām, ka šis fakts jāparāda visiem pagasta iedzīvotājiem un jāsaglabā vēsturei, – stāsta V.Johansone.
Piesaistīt izdevumam gados jaunus lasītājus, skolēnus, tas ir viens no izaicinājumiem. Uzsākta rubrika “Vārds jauniešiem”, kur ievieto jauniešu un pusaudžu rakstīto, cenšoties iesaistīt arī tos gados jaunos jaunpiebaldzēnus, kas pagastā patlaban nedzīvo, bet mācās vai strādā citur.
– Tas ir interesanti – meklēt tēmas, jaunus risinājumus. Domājam pašas, izmantojam lielajā presē gūtas ierosmes. Taču, ja rastos kāds cits, kurš vēlētos veidot avīzīti, mēs neļaunotos. Tomēr ideju pietiek. Galvenā problēma ir laika trūkums, – saka Z.Althabere.
Izdevums “Avīze Piebaldzēniem” ir gaidīts ik pagasta mājā. Daudzi saka – izlasot visu – no pirmās līdz pēdējai lapai. Tādēļ atbildība pret lasītājiem ir īpaši liela, jo vairāk tādēļ, ka gandrīz visi ir arī personīgi pazīstami.
– Taču rakstot tas netraucē. Ja jāpasaka kaut kas nepatīkams, pasakām. Taču reizēm gadās tā, ka kāds cilvēks uz sevi attiecinājis to, ko nemaz neesam viņam mērķējuši. Nu, ja tā, ko gan varam līdzēt, – nosaka V.Johansone. – Dažreiz pagasta pašvaldība piebremzē mūsu avīzītē paredzēto apjomu, jo esam tā „ieskrējušās”, ka dzīvojam pāri plānotajiem līdzekļiem…Bet saprotam arī to, ka daudziem jaunpiebaldzēniem tā ir vienīgā pieejamā informācija.
Pagasta padomes priekšsēdētājs L.Šāvējs vērtē, ka “Avīze Piebaldzēniem” veic informatīvo funkciju, ziņojot iedzīvotājiem par pašvaldības lēmumiem un tās darbību, kā arī veiksmīgi īsteno atgriezenisko saiti ar pagasta ļaudīm. Izdevums ir kļuvis par palīgu iedzīvotājiem, reizē piedāvājot izzinošu un interesantu lasāmvielu.
– Avīzes veidošanai varam atvēlēt tik līdzekļu, cik varam. Iespējas ir ierobežotas. Zane un Vēsma izdara daudz vairāk, nekā varam samaksāt. Taču, protams, ir vēl neapgūtas tēmas. Vajadzētu vairāk izglītot iedzīvotāju par pašvaldības pienākumiem un iespējām, izskaidrot likumā paredzētās funkcijas, stāstīt, kā tās izpaužas. Patlaban aktuāla ir administratīvi teritoriālā reforma, vajadzētu skaidrot, kādēļ tā nepieciešama, kādas pārmaiņas tā nesīs, apgāzt mītus. Taču tas ir tik liels apjoms, ka kādam cilvēkam vajadzētu strādāt pilnu darba slodzi. Patlaban tas nav iespējams, – atzīst L.Šāvējs.
Komentāri