Tie, kuri klausās Latvijas kristīgo radio, būs dzirdējuši vārdus: „Raida Vatikāna radio”, kas darbdienās un sestdienā atskan plkst. 10.10 no rīta, bet svētdienās – stundu vēlāk. Kristīgais radio raidījumus retranslē, bet oriģinālu var klausīties katru vakaru plkst. 20.40, un to var dzirdēt 49 m un 41 m īsviļņos.
Itālijas apmeklējuma laikā izdevās viesoties Vatikāna radio latviešu studijā un satikties ar redakcijas vadītāju Silviju Krivtežu, kura to vada jau 16 gadus. Redakcijā strādā arī Inese Šteinerte un Ervīns Svilāns.
katru dienu tiek sagatavots 20 minūšu garš raidījums.
Vatikāna radio sāka darbu 1931.gada 12.februārī. Šobrīd tas raida četrdesmit valodās apmēram 480 stundas nedēļā. Tajā strādā vairāk nekā četrsimt cilvēku no piecdesmit deviņām pasaules valstīm – redakciju pārstāvji, tehniskais personāls. Kopš raidītāja dibināšanas to vada jezuītu ordeņa pārstāvji. Arī latviešu valodā pirmos raidījumus gatavoja Romā strādājošais latviešu jezuītu tēvs Pāvils Bečs. Pirmais raidījums latviešu valodā notika 1948.gada 2.septembrī un ilga tikai piecas minūtes. Sākumā bija viens raidījums desmit minūtes nedēļā, un tajos galvenokārt sniedza ziņas par bēgļiem un kara gūstekņiem. 1950. gadā redakcijas vadību uzņēmās Staņislavs Kučinskis, kurš šo pienākumu veica piecpadsmit gadus, līdz viņu nomainīja Silvija Krivteža, kura dzimusi Vidzemē – Limbažos.
Pirms 16 gadiem Latvijas Romas katoļu baznīca viņu nozīmēja darbā uz Vatikāna radio, un S.Krivteža pieņēma šo Dieva izvēli.
„Ar žurnālistiku tolaik nebiju saistīta, nebija arī teoloģiskās izglītības, tās abas ieguvu Romā pāvesta Urbāna universitātē. Vatikāna radio atšķiras no citām radiostacijām. Mums ir sava misija, esam pāvesta balss, pāvesta radio. Viņš katru dienu kaut ko dara – pieņem viesus, tiekas, izdod dokumentus, dodas vizītēs. Par to mēs informējam klausītājus visā pasaulē. Sākot gatavot raidījumu, vispirms pārskatām informāciju. Vatikānā ir speciāls birojs, kas atsūta ziņas par pāvesta gaitām. Savā redakcijā tās sagatavojam latviešu valodā. Raidījumā izskan ziņas par norisēm katoļu baznīcās Latvijā, ko gatavo mūsu korespondents Latvijā.
Netiek aizmirstas arī citas konfesijas, bet galvenais uzsvars allaž tiek likts uz katoļiem. Vatikāna radio raida ziņas, kas saistītas tikai ar baznīcu, te netiek stāstīts par politiskajām norisēm Itālijā, Latvijā, pasaulē,” stāsta S.Krivteža.
Visas aktualitātes, par kurām raida Vatikāna radio, un arī citām, var uzzināt arī radio mājas lapā internetā www.radiovaticana.org, kurā ir arī lapa latviešu valodā. Tur pieejama ļoti plaša informācija.
Agrāk Vatikāna radio bija izvietojies mazākā ēkā Vatikāna dārzos, bet 1970. gadā tas pārcēlās nedaudz ārpus Vatikāna, toties telpas ir lielākas. Katrai redakcijai ir savs kabinets, arī bibliotēka, tehniskās telpas, sanāksmju zāle, kur ik pirmdienu tiekas redakciju vadītāji, lai pārrunātu aktualitātes, saplānotu nedēļas darbus. Pašlaik Vatikāna radio ir 44 redakcijas, programma un raidījuma garums visām aptuveni vienāds – 20 minūtes. Ir dažas redakcijas, kurās raidījumi ilgst 15 minūtes, bet, piemēram, poļiem ir divi raidījumi pa 20 minūtēm dienā, savukārt, raidījums krievu valodā ilgst 35 minūtes.
Redakcija iekārtota vairākos stāvos. Gaiteņos valda mierīga un pieklusināta atmosfēra. Tiesa, pasaules karte pie sienas vienā no stāviem gan neliecina, ka radio vadība īpaši seko līdzi notiekošajam laicīgajā dzīvē, jo tajā plašu teritoriju, kas iekrāsota vienā krāsā, grezno uzraksts angļu valodā – Padomju sociālistisko republiku savienība. Zem šī uzraksta paslēpusies arī Latvija un citas Baltijas valstis.
S.Krivteža stāsta, ka starp redakcijām valda draudzīga, koleģiāla atmosfēra un saskarsme notiek itāļu valodā: “Ilgus gadus esmu dzīvojusi Romā, pazīstu šo pilsētu, bet sevi par itālieti tomēr neuzskatu. Šī ir tikai mana darba vieta, dzīvot es gribētu Latvijā.”
Komentāri