Noziedznieki sākuši izmantot jaunus automašīnu un nekustamo īpašumu pārdevēju krāpšanas veidus, raksta laikraksts “Dienas Bizness”.
Kāds laikraksta lasītājs atklājis savu pieredzi ar krāpniekiem internetā. Sludinājumu par auto pārdošanu par 10 000 eiro (7000 latu) viņš ievietoja portālā “www.mobile.de”. Pēc kāda laika parādījies Ziloņkaula Krastā dzīvojošas Francijas pilsones piedāvājums iegādāties spēkratu. Sieviete bez kavēšanās bijusi gatava pārskaitīt darījuma summu uz pārdevēja kontu, kā arī e-pasta vēstulē nosūtījusi ieskenētu savas pases attēlu.
Pirmie sarežģījumi ar jauno pircēju radušies dažas dienas pēc šīs vienošanās, jo atklājies, ka auto pircējas rezidences valsts Ziloņkaula Krasta likumi paredz nodokli, kas it kā jāmaksā gan pircējam, gan pārdevējam – šajā gadījumā katram pa 480 eiro (336 lati) ar “Western Union” (WU) starpniecību.
Lai to pamatotu, francūziete nosūtījusi Āfrikas valsts it kā finanšu ministrijas sagatavotu garantijas vēstuli par nodokļa iekasēšanu, kā arī solījumu, ka samaksāto summu pārdevējs saņems atpakaļ kopā ar pārējo pārskaitījumu.
Tādējādi pārdevējam atlika vien gaidīt naudas parādīšanos bankas kontā. Tā vietā viņš saņēma kāda it kā bankas darbinieka zvanu, kurš informēja, ka muita apturējusi darījumu un pieprasa nodokli 1315 eiro (920 latu) apmērā. Āfrikas banka atsūtīja arī skaidrojošu vēstuli ar nodokļa iekasēšanas pamatojumu un kārtējo solījumu, ka šis nodoklis tikšot atmaksāts kopā ar auto iegādes summu.
Bankas darbinieks pārdevēju pārliecinājis, ka maksājums jāveic steidzami, un ar WU starpniecību pieprasītā summa atkal nosūtīta.
Pēc dažām dienām auto pārdevējs saņēma kārtējo zvanu no tās pašas Āfrikas bankas darbinieka, kas informēja, ka nauda par auto iegādi atrodas Francijas bankā, tomēr, lai to konvertētu, pārdevējam jāpārskaita 4000 eiro (2800 lati).
“Bankas darbinieka” zvani kļuvuši uzmācīgi. Saņemts pat e-pasts, ko sūtījusi organizācija, kas sevi dēvējusi par Beļģijas kibernoziegumu policiju, un pieprasījusi, lai pārdevējs prasītos 4000 eiro pārskaita, citādi tikšot “izgāzta operācija”. Viņš sapratis, ka kļuvis par krāpnieku upuri un vērsies ar iesniegumu Ekonomikas policijā, kā arī lūdzis palīdzību Francijas vēstniecībā.
Vēstniecības darbinieki pārbaudījuši krāpnieku nosūtīto sievietes pases attēlu un secinājuši, ka tajā minētā persona eksistē, tomēr pases dati tikuši mainīti.
Auto pārdevējs atzīst, ka cerības atgūt izkrāpto naudu esot mazas, tomēr norāda, ka pēc IP adresēm, WU sūtījumu adresēm un telefonu numuriem tiesībsargājošajām iestādēm nebūtu sarežģīti nonākt uz krāpnieku pēdām.
LETA
Komentāri