Prokuratūras sāktajā kriminālprocesā saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem, ko pieļāvušas amatpersonas, gatavojot lēmumus par valsts atbalsta sniegšanu un “Parex bankas” pārņemšanu, ceturtdien liecības sniedzis arī ekspremjers Ivars Godmanis (LPP/LC).
Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, Godmanis, kurš ļoti cieši bija iesaistīts “Parex bankas” pārņemšanā, prokuratūrā liecības sniedzis sešas stundas.
Vakara partijas LPP/LC kongresā Godmanis pauda viedokli, ka “Parex bankas” pārņemšana ļāvusi Latvijai izvairīties no vistraģiskākās notikumu attīstības, kuru ekspremjers apzīmēja kā “izkušanu”. Uz šādām domām Godmanis nonācis, izlasot grāmatu par Islandes ekonomikas krahu, kas bijusi raksturota kā “izkušana”.
Līdzīga notikumu attīstība esot draudējusi arī Latvijai, un tikai valdības enerģiskā rīcība esot ļāvusi izvairīties no vissliktākā ekonomikas attīstības scenārija. Bijušais premjers iebilda pret pēdējā laikā izplatīto praksi visās ekonomikas nebūšanās vainot konkrētus cilvēkus, piemēram, “Kalvīti, Godmani, Dombrovski vai Repši”. Šādus apgalvojumus, pēc viņa teiktā, izsaka cilvēki, kuri nekad un neko Latvijā nav vadījuši.
Godmanis uzsvēra, ka ekonomiskā krīze sākās nevis Latvijā, bet ASV, kur pirmajā plīsa nekustamo īpašumu nozares burbulis. Pēc Godmaņa stāstītā, 2008.gada septembrī vēl nekas neesot liecinājis, ka Latvijai draud banku krīze. Centrālā statistikas pārvalde septembrī pat esot pasteigusies paziņot, ka ekonomikas izaugsme ir 1,6%, bet vēlāk atzinusi, ka kļūdījusies un iekšzemes kopprodukta samazinājums ir 3,5%.
Aplami esot bijuši arī apgalvojumi, ka bankas, kurām ir sindicētie kredīti, pašu spēkiem tiks galā ar maksājumiem. Ja valdība nebūtu palīdzējusi "Parex bankai”, pēc Godmaņa teiktā, arī citām bankām uzreiz tiktu pieprasīts atmaksāt sindicētos kredītus, kas novestu pie tā, ka Rīgas domes un citu lielo pašvaldību, kuru līdzekļi glabājās “Parex bankā”, maksājumi tiktu apturēti. Individuālie noguldītāji nevarētu izņemt skaidru naudu un nāktos ieviest talonus naudas vietā, par ko jau runāja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Godmanis savā runā uzbūra apokaliptisku ainu – veikali būtu tukši un inflācija sasniegtu lielu divciparu skaitli. “Pāris dienās izšķīrās Latvijas liktenis,” “Parex bankas” pārņemšanu raksturoja politiķis.
“Parex bankas” bijušie īpašnieki Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis sākotnēji esot prasījuši, lai valdība nogulda šajā bankā “200 līdz 300 miljonus latu”, jo tā savām bankām palīdzējusi, piemēram, Vācijas valdība. Bijušais valdības vadītājs atminējās, ka viņa valdība jau bija sākusi mazināt budžetu, tāpēc tai nebija brīvu līdzekļu, kurus ieguldīt “Parex bankā”, turklāt “šīs naudas nepietiktu ugunsgrēka nodzēšanai”.
Ekspremjers uzsvēra, ka valdība nekad nebija plānojusi kādu banku nacionalizēt, jo tas draudētu ar tiesas procesiem “līdz pat Latvijas valsts kontu arestam”. Turklāt zemesgrāmatā nebija reģistrēti īpašumi, kurus, pārņemot “Parex banku”, varētu apķīlāt. Nomainīt “Parex bankas” valdi arī neesot varēts bez sindicētā kredīta devēju piekrišanas, kas nozīmēja saskaņošanu ar aptuveni 60 bankām. Pēc Godmaņa sniegtās informācijas, ierobežot naudas izņemšanu no bankas neesot bijis iespējams, jo tam nav piekritusi Latvijas Banka.
Lai “Parex bankas” pārņemšanā tiktu ievērota likumība, Godmanis esot lūdzis Drošības policiju sekot līdzi procesam.
Kā ziņots, 11.novembrī šīs lietas sakarā prokuratūrā liecināt bija ieradies arī tieslietu ministrs Mareks Segliņš (TP). Politiķis sīkākus komentārus nesniedza, jo esot parakstījies par informācijas neizpaušanu, taču piebilda, ka uz prokuratūru sniegt liecības “Parex bankas” pārņemšanas lietā aicināti visi ministri.
Jau ziņots, ka prokuratūra kriminālprocesu saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem, ko pieļāvušas amatpersonas, gatavojot lēmumus par valsts atbalsta sniegšanu “Parex bankai” un bankas pārņemšanā, sākusi 16.oktobrī.
Kriminālprocess sākts pēc virknes fizisku un juridisku personu iesniegumos minēto ziņu resoriskās pārbaudes materiāliem, kā arī ņemot vērā Valsts kontroles atzinumu.
Kriminālprocess pagaidām sākts pēc Krimināllikuma nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā.
Ņemot vērā lietas sarežģītību un apjomu, šī kriminālprocesa izmeklēšanai izveidota prokuroru grupa.
LETA
Komentāri