Šogad apkures ierīču neatbilstoša ekspluatācija ir bijusi par iemeslu 114 ugunsgrēkiem, kuri pārsvarā izcēlušies dzīvojamajā sektorā, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā statistika.
Kā informēja VUGD preses pārstāve Inese Veisa, šajās ugunsnelaimēs ir divi bojāgājušie, astoņi cilvēki cietuši, bet sešus izdevies izglābt. Aizvadītajā gadā laika posmā no 1.janvāra līdz 21.janvārim šī iemesla dēļ izcēlušies 82 ugunsgrēki, bet analoģiskā laika posmā 2008.gadā – 98.
Tā kā meteorologi tuvākajās dienās nesola gaisa temperatūras paaugstināšanos, ugunsdzēsēji aicina pievērst pastiprinātu uzmanību drošības pasākumiem, kurinot malkas, gāzes vai cita veida apkures ierīces. Nedrīkst aizmirst reizi trijos gados apsekot dūmvadu, dūmeņu un dūmkanālu tehnisko stāvokli.
Sodrēju tīrīšanu drīkst veikt sertificēti skursteņslaucītāji. Sodrēji no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem jāiztīra pirms apkures sezonas sākuma un apkures sezonā. Apkures krāsnīm un virtuves pavardiem tie jāiztīra ne retāk kā divas reizes apkures sezonā, bet ilgdedzes speciālajām krāsnīm – ne retāk kā reizi mēnesī. Bēniņos visiem dūmeņiem un sienām, kurās atrodas dūmkanāli, jābūt nobalsinātām vai nokrāsotām ar gaišu ugunsdrošu krāsu.
Tāpat jāatceras, ka kurtuvju priekšā krāsnīm un pavardiem grīda jāpārklāj ar nedegoša materiāla, piemēram, skārda loksni. Tā nedrīkst būt mazāka par 50 centimetriem perpendikulāri kurtuves ailai un 70 centimetriem paralēli tai.
Vietējo apkures ierīču ekspluatācijas gaitā aizliegts novietot kurināmo un citus degtspējīgus materiālus kurtuves atveres priekšā tuvāk par 1,2 metriem, aizkuršanai izmantot viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus, kā arī atstāt bez uzraudzības degošas apkures ierīces, ja to neatļauj tehniskās ekspluatācijas noteikumi.
Nedrīkst novietot uz apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, kurināt krāsnis un plītis ar malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus, vēdināšanas kanālus izmantot kā apkures krāšņu vai pavardu dūmvadus, lietot bojātas apkures iekārtas un dūmvadus, kā arī nedrīkst tās pārkurināt.
VUGD atgādina, ka aukstā laikā ugunsdrošībai jāpievērš pastiprināta uzmanība, jo palielinās ugunsgrēku izcelšanās risks. Galvenokārt tas ir saistīts ar intensīvu, patstāvīgu apkures ierīču izmantošanu un bezpajumtnieku vēlmi sasildīties viegli pieejamās vai pamestās ēkās. Lai no tā izvairītos, īpaši svarīgi ir nepieļaut nepiederošu personu iekļūšanu pagrabos, bēniņos un pamestās ēkās.
Biežs iemesls ugunsgrēkiem ir nepiemērotu ierīču izmantošana, lai sasildītos. Šim nolūkam ugunsdzēsēji aicina neizmantot cepeškrāsnis, gāzes plītis un citas nepiemērotas ierīces. Savukārt elektriskie sildītāji jāizmanto tikai atbilstoši lietošanas instrukcijās norādītajai informācijai, nenovietojot tos tuvu viegli uzliesmojošiem priekšmetiem un neatstājot bez uzraudzības.
Pēc LETA
Komentāri