Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Valoda un augstākā izglītība

JĀNIS BUHOLCS
00:00
02.02.2017
2

Nepietiekamu latviešu valodas zināšanu dēļ rektora amatu varētu zaudēt Anderss Pālzovs, kurš vada vienu no prestižākajām Latvijas augstskolām – Rīgas Ekonomikas augstskolu. Šis gadījums raisa diskusijas par valsts valodas zināšanu prasībām akadēmiskajā jomā un to, kā Latvija var savienot latviešu valodas stiprināšanu ar izglītības un zinātnes starptautisko konkurētspēju.

Gadījumam ar A. Pālzovu ir divas puses. Jāsāk ar to, ka viņš jau 18 gadus vada Rīgas Ekonomikas augstskolu. Tas nudien ir gana ilgs laiks, lai latviešu valodu iemācītos atbilstošā līmenī, ja vien viņam pašam būtu bijusi pietiekama interese. Kā norāda Izglītības un zinātnes ministrija, jau iepriekš, A. Pālzovu apstiprinot amatā, ir izdarīts izņēmums valodas zināšanu jomā. Ja rektors kaut kādu iemeslu dēļ ir rēķinājies, ka arī turpmāk viņš amatā tiks apstiprināts izņēmuma kārtā, tas liecina vai nu par naivumu, vai arī pašpārliecinātību. Te gan jāpiebilst, ka latviešu valodas zināšanas A. Pālzovam ir un valsts valodu viņš pilnībā ignorējis nav, lai gan, cik var noprast no publiski izskanējušās informācijas, līdz formāli nepieciešamajam prasmju līmenim viņam vēl kāds gabals ejams.

No otras puses, problēma valsts valodas regulējumā augstskolu darbā nudien pastāv. Rīgas Ekonomikas augstskola ir viena no tām izglītības iestādēm, kas Latvijā dibināta, balstoties uz starpvalstu līgumu. Mācības tajā notiek tikai angļu valodā. Šī ir elitāra augstskola, kas spēj piedāvāt starptautiski konkurētspējīgu izglītību, un šāda līmeņa akadēmisku iestāžu pastāvēšana un attīstība ir Latvijas interesēs. Tādas augstskolas pie mums ienes svaigas vēsmas augsta līmeņa zināšanās un prasmēs, to beidzēji pēc tam var sniegt pārliecinošu pienesumu tajās darbības jomās, kuras viņi paši vēlāk izvēlēsies.

Līdzīga situācija ir arī Rīgas Juridiskajai augstskolai, kur mācības arī notiek angļu valodā. Izglītības un zinātnes ministrija jau paziņojusi, ka tās rektora amata kandidāts Mels Kenijs netiks virzīts apstiprināšanai amatā. Tādējādi arī šai augstskolai ārvalstu vadītāju piesaistē jārisina problēma, ka Izglītības un zinātnes ministrija apņēmusies vairs nepiemērot izņēmumus šo abu augstskolu rektoru izvērtējumā.

Šādā situācijā der apsvērt, kādus ieguvumus un zaudējumus sniedz pašreizējais regulējums par valodas prasībām augstskolas rektoram. Rektora nozīme augstskolas darbībā ir liela. Viņš ir ne tikai vienkārši iestādes iekšējo procesu pārvaldītājs, bet arī lielo attīstības virzienu atradējs, stratēģisko kontaktu veidotājs un uzturētājs; augstskolas seja. Un, ja ir jāizšķiras, vai par rektoru apstiprināt to, kura sasniegumi un spējas ir visaugstākās, vai arī to, kurš labi zina latviešu valodu, būtu skumji, ja valoda ir pats svarīgākais kritērijs.

Grozies, kā gribi, bet starptautiskā zinātnes valoda ir angļu. Ja gribam savās augstākās izglītības un zinātnes iestādēs piesaistīt augsta līmeņa speciālistus un vadītājus, jāpanāk, ka vietējiem pretendentiem ar viņiem ir jākonkurē ar savām zinātniskajām prasmēm un akadēmiskajiem sasniegumiem. Ir jāizvērtē, cik lielā mērā valodas nezināšana augstākajā pakāpē traucē rektoram pildīt savus pienākumus. Var iedomāties, ka valodas nezināšana būtu liels šķērslis, piemēram, Latvijas Universitātes rektoram. Bet tādas augstskolas rektoram, kurā jau tāpat dominējošā valoda ir angļu?

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ir izteicies, ka grūti iedomāties, kā augstskola varot pilnvērtīgi funkcionēt, ja tās vadītājs nezina valsts valodu. Acīmredzot viņš ir nolēmis ignorēt to, ka A. Pālzova vadībā Rīgas Ekonomikas augstskola ir viena no retajām Latvijas augstākās izglītības iestādēm, kas ir starptautiski atpazīstama un kam ir labi rādītāji reģionālā salīdzinājumā.

Tas viss nenozīmē, ka latviešu valoda nebūtu jāciena un jāstiprina. Vairumā situāciju prasības par valsts valodas zināšanām darbiniekiem ir adekvātas. Taču šoreiz stāsts ir par ko citu. Kā mēs varam veidot modernu valsti un izglītotu sabiedrību, kuras zināšanu un prasmju līmenis ir salīdzināms ar citām valstīm? Par izslēdzošo amata kritēriju nosakot latviešu valodas zināšanas, mēs izvēlamies ceļu uz intelektuālu pašizolāciju. Augsta līmeņa profesionāļi no ārzemēm pie mums braukt negribēs, un viņu vietā amatus ieņems vietējie, kurus valsts valodas zināšanu prasības paglābs no ārzemju konkurences. Vai tādā veidā mēs celsim uz zināšanām balstītu ekonomiku, kurā darbojas inovatīvi uzņēmumi un zinātnieku pienesumam ir starptautiska ietekme? Vai tādā veidā mēs ceram izveidot valsti, kas ir tik attīstīta un pievilcīga, ka cilvēki nevis no tās brauc prom, bet gan grib tajā atgriezties? Vai šādi “smadzeņu aizplūšanas” vietā var tikt līdz “smadzeņu ieplūšanai”? Stipri šaubos.

Var gadīties, ka ar nenoliedzami cēlajiem nodomiem aizsargāt latviešu valodu mēs sev nodarām lielāku kaitējumu, nekā panākam ieguvumu. Latvijas likumiem un citiem normatīvajiem aktiem būtu jāveicina tāda kārtība, kas ir visas sabiedrības un indivīdu interesēs. Ja šie dokumenti pašreizējā redakcijā to nodrošināt nespēj, tie ir jāmaina.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
36

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
19

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
56

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
33

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi