Raksti

Skolās

Nepārspētā pirmās palīdzības komanda

Uzvara! Latvijā Sarkanā Krusta pirmās palīdzības sniegšanas sacensību čempionu komanda ir no Cēsu Valsts ģimnāzijas: Roberts Puriņš, Signija Betima Baranovska, Marta Laura Kleša, Dita Keiša, Andra Eva Riekstiņa un Edgars Krūmiņš.
Foto: Marta Martinsone - Kaša

Ar lielu pārliecību Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņi arī šajā gadā startēja Sarkanā Krusta rīkotajās pirmās palīdzības sniegšanas sacensībās jauniešiem. Konkurence pietiekami liela – 16 komandas -, uz pēdām mina jau labi zināmie konkurenti – komanda no Olaines, bet iegūtie punkti katrā uzdevumā deva iespēju kļūt par uzvarētājiem.

Komandas līderis Roberts Puriņš apstiprina to pašu, ko visa komanda – pagājušajā gadā iegūtā 1. vieta Latvijas Sarkanā Krusta sacensībās šogad bijusi jāizcīna un jāaizstāv ar ne mazāku degsmi un pārliecību. Tā kā sacensībās vērtē ne tikai jauniešu sniegto palīdzību, bet arī komandas un tās vadītāja spēju ekstremālā situācijā ātri pieņemt pareizākos lēmumus, dot komandai pareizos uzdevumus, tad valsts līmeņa sacensībās jādemonstrē arī pārliecība par sevi un komandu kopumā.
Pēc tam, kad komanda uzdevumus izpildījusi, bieži vien sākas sarunas ar tiesnesi, un jaunieši ir aktīvi savu lēmumu aizstāvētāji. Cēsu Valsts ģimnāzijas medmāsa Amanda Baltā, kas sagatavo komandu sacensībām ne pirmo gadu, redzējusi, cik kaismīgi jaunieši aizstāvas debatēs ar tiesnesi, kurš veikto vērtē punktos. ” Arī šoreiz redzēju, ka ģimnāzistiem ir taisnība un viņi par to iestājās,” asāko strīdu ar vienu no tiesnešiem komentē A. Baltā. Tā kā sacensības notikušas Rīgas Zooloģiskā dārza teritorijā, palīdzības sniedzējiem radītas papildu grūtības. Viens no cietušajiem, kas jāglābj, gulējis stūrī pie lauvu krātiņa. “Redzēju, ka pie cietušā nemaz nevarēja pieiet no tās puses, kā paredzēts glābjot, tāpēc jaunieši ekstremālajā situācijā darīja, ko varēja,” A. Baltā komentē strīdu, kas vēlāk izcēlies, uzzinot, ka komandai noņemts sacensību punkts par neprofesi­onālu darbību glābšanā.

Medicīnas māsa 12. klašu audzēkņus, kas veido komandu, slavē ne tikai par aizrautību un pārliecību, treniņiem veltot daudz laika un sacensībās apliecinot zināšanas un prasmes. Amanda Baltā ģimnāzistus slavē arī par to, ka viņi par pirmās palīdzības sniegšanu ar lielu nopietnību stāsta skolasbiedriem jaunākajās klasēs. “Ģimnāzisti viņos ieklausās pat vairāk nekā tad, ja stāsta pieaugušais,” atzīst skolas medmāsa.

“Spēja reaģēt, strādāt komandā,” priekšnoteikumus, kas cēsniekiem ļāvuši atkārtoti uzvarēt Latvijas Sarkanā Krusta komitejas rīkotajās sacensībās, uzskaita līderis Roberts Puriņš. Autoavārija ar cietušajiem un šoka stāvoklis, kritiens ar skrituļslidām, elektrotrauma – tās ir situācijas, kurās sava brigāde šogad bija jāvada R.Puriņam: “Man bija jāpieņem lēmumi, lai katrs komandas dalībnieks ir vienmērīgi noslogots un tiek galā ar uzdevumu.”

Roberts Puriņš un Dita Keiša ir visai pārliecināti, ka arī profesiju saistīs ar medicīnu. Medicīnas māsa Amanda Baltā labi saskata, ka tā būs viņu misija. Braucot uz sacensībām Rīgā, Līgatnē uz šosejas ieraudzīta avārija ar trīs automašīnu sadursmi. Jauniešu komanda notikušo uz ceļa uzreiz sākusi analizēt, izjūtot atbildību un vēloties kāpt ārā, lai sniegtu medicīnisko palīdzību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *