Raksti

Jaunieši

Prasme debatēt

Konstance Krieviņa.
Foto: Marta Martinsone - Kaša

Nav tikai pareizas vai nepareizas atbildes – to jau labi apguvusi Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkne Konstance Krieviņa.

“Esmu apguvusi, kā izteikt uz faktiem balstītu viedokli, tāpēc debatējot mazāk paļaujos uz savu, bet vairāk izmantoju uz faktiem balstītu viedokli. Kad piedalos debašu turnīros, manā rīcībā ir fakti no pētījumiem, aptaujām,” viņa saka un piebilst, ka runātājam ticēs, ja viņš zinās avotus, no kuriem fakti smelti.

Šovasar Konstance pabija Grieķijā, lai Atēnās kopā ar citiem Eiropas jauniešiem vēl labāk apgūtu debatēšanas prasmes. Latviju starptautiskajā formā pārstāvēja astoņi jaunieši, no mūspuses komandā bija arī Silvestrs Pētersons no Vecpiebalgas. Viņi iepriekš bija apliecinājuši augstu motivāciju vēl dziļāk apgūt debašu kultūru. Latvijas Debašu asociācija, izlasījusi cēsnieces Konstances Krieviņas pamatojumu, kāpēc vēlas iegūt starptautisku praksi, uzzināja, ka Cēsu Valsts ģimnāzijas skolniece jau pārstāvējusi skolu Vidzemes un Latvijas mēroga jauniešu debašu turnīros. “Iesniegumā rakstīju, ka debatēšana man ļoti patīk, labprāt runājos ar cilvēkiem,” saka ģimnāziste.

Skolu komandu debašu turnīros Konstance piedalās tikai otro mācību gadu. Nupat Latvijas mērogā rīkotajā debašu turnīrā Cēsu Valsts ģimnāzijas komanda ieguva pirmo vietu valstī. “10. klasē mācoties, nolēmu apgūt debatēšanas mākslu,” uzsver Konstance Krieviņa, kuru debašu kluba vadītāja Lauma Abramsone vērtē kā ļoti uzņēmīgu un mērķtiecīgu. Pagājušajā mācību gadā jauniešu debatēšanai bija izvirzīta medijpratības tēma. Tajā iztirzāja, vai Latvijas sabiedrība, tajā skaitā jaunieši, jau pietiekami apguvuši medijpratību, piemēram, prot atšķirt ticamas un neticamas ziņas.
Šajā mācību gadā skolu komandas gatavojās niknām debatēm, turnīros iztirzājot citu valstī aktuālu tēmu – ir vai nav valsts institūcijām jāuzrauga informatīvā telpa interneta vidē.

“Šovasar Grieķijā debatējām, vai piedalīšanās vēlēšanās valsts pilsoņiem jāpadara par obligātu. Tagad varam izvēlēties, vai iesim balsot, bet kā būtu, ja likums būtu citāds?” saka Konstance.

Vaicāta par piedzīvotām grūtībām starptautiska līmeņa turnīrā, ģimnāziste uzsver, ka lielākais pārbaudījums bijusi raita debatēšana angļu valodā. Citas grūtības starptautiskajā forumā vieglāk pārvarētas, jo debatēšanas priekšnoteikumus un prasmes, mācoties Cēsīs, jaunieši apgūst itin labi. Bez grūtībām neizticis, tāpēc skolēni no Latvijas viens otru atbalstījuši, tagad visi jūtas kā draugi. “Turpinām sazināties,” saka cēsniece par iepazītajiem kurzemniekiem un vidzemniekiem.
Tas, kas debašu pulciņa apgūts, jauniešiem noder ne tikai sacensībās, arī skolā, jo mācību gaitā jaunieši nāk auditorijas priekšā, aizstāvot savu darbu. “Es protu izteikties auditorijas priekšā, varu runāt nekautrējoties. Pat latviešu valodas stundās, rakstot esejas, jūtu, ka vairs nemāku tukši runāt. Man patīk rakstīt argumentējot. Esejas man sāk padoties!” iesmejoties saka 11. klases ģimnāziste.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *