Raksti

Jaunieši

Kopā sanāk 7. Jauniešu Saeima

Prieks par doto iespēju. Linda Tralle no Līgatnes vidusskolas otro gadu pēc kārtas piedalās Jauniešu Saeimā.
Foto: no albuma

Cerot ietekmēt politiskos procesus Latvijā, lai redzētu un izbaudītu Saeimas darbu klātienē vai lai iepazītos ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem no visas Latvijas, katrs no 100 jauniešiem, kurš iesaistījies Jauniešu Saeimā, to dara savu mērķu vadīts.

Diena, kas tika pavadīta politiķu statusā, jauniešiem bija piesātināta un interesanta – notika divas Jauniešu Saeimas sēdes, un bija darbs komisijās. Pirmajā sēdē 7. Jauniešu Saeimas dalībnieki izveidoja četras komisijas: Aizsar­dzī­bas, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu, Eiropas lietu un Izglītības, kultūras un zinātņu komisiju. Centrālais dienaskārtības jautājums bija par formālās un neformālās izglītības pilnveidi. Katrā komisijā tika apspriesti aptuveni 25 jautājumi, par kuriem jau­nieši diskutēja, vai šīs tēmas iekļaut nākamajā sēdē, kas notika tūlīt pēc komisiju kopīgā darba. Otrajā sēdē katras komisijas pārstāvis skaidroja komisijās pieņemtos jautājumus. Jauniešu Saei­mas dalībnieki vēlreiz diskutēja un lēma, izvirzot jautājumus, kas tiek nodoti balsošanā LR Saeimā.

Linda Tralle no Līgatnes vidusskolas Jauniešu Saeimā ievēlēta otro gadu. Linda atzīst, ka šī ir lieliska iespēja iepazīt ministru ikdienu un saprast, kā tiek pieņemti valstij nozīmīgi lēmumi: “Diena bija interesanta un izdevusies. Šī bija lieliska iespēja saprast to, ka nav jābaidās izteikt viedokli un par to pastāvēt. Ir jāpamato savas domas un tās jāaizstāv. Nevar cerēt, ka tiks pieņemts tāds lēmums, kādu tu vēlies, ja pats nevarēsi par to iestāties. Es piedalījos Cilvēk­tie­sību un sabiedrisko lietu komisijā, kur viena no galvenajām tēmām, kuru apspriedām, bija par dro­šību interneta vidē.”

Savukārt Eiropas lietu komisijā piedalījās Cēsu Valsts ģimnāzijas skolniece Alise Līce, kurai patīk izmēģināt spēkus dažādās jomās: “Tā kā bieži iesaistos ārpusskolas aktivitātēs, tad izlēmu pamēģināt izvirzīt savu kandidatūru 7. Jau­nie­šu Saeimai. Šādā veidā iespējams gūt citādu pieredzi un nodibināt jaunus kontaktus.” Alise atzīst, ka diena bijusi vērtīga, tomēr visvairāk no tās ieguvuši tie jaunieši, kuri aktīvi iesaistījušies diskusijās: “Tikai piedaloties visā piedāvātajā, iespējams iegūt jaunas zināšanas un pieredzi. Mēs ļoti daudz savā starpā runājām, spriedām un diskutējām. Manā komisijā visapspriestākā tēma bija par augstākās izglītības pieejamību maznodrošinātajiem.”

Vec­pie­balgas vidusskolas au­dzēk­nis Ralfs Jānis Bērzkalns, kurš savu karjeru plāno saistīt ar politisko jomu, ir ļoti pateicīgs radiem un draugiem, kuri balsošanas laikā jaunieti atbalstīja un palīdzēja sasniegt mērķi – piedalīties 7. Jauniešu Saeimā. Vecpiebalgas vidusskolas audzēknis piedalījās Iz­glītības, kultūras un zinātņu komisijā. “Šī bija iespēja pierādīt sev, ka varu kaut ko paveikt. Gu­vu lielisku pieredzi, satiku interesantus cilvēkus, arī tādus, kuri Jau­niešu Saeimā piedalās jau otro vai trešo gadu. Noteikti kandidēšu arī nākamajā gadā,” pārliecināts Ralfs Jānis, kurš kā vienu no diskutētākajiem jautājumiem min ierosinājumu par vērtēšanas sistēmas atcelšanu vizuālajā mākslā, mū­zikā un sportā. Savukārt ierosinājums, kuru Ralfs Jānis arī atbalstīja, bija par to, ka gan skolēniem, gan skolotājiem būtu nepieciešams doties apmaiņas programmās uz citām Latvijas skolām. “Ir grūti pieņemt nozīmīgus lēmumus, ja nezini situācijas kop­ainu. Šī būtu lieliska iespēja izprast situāciju ne tikai savā skolā un pilsētā, bet arī citviet Latvijā,” skaidro jaunietis.

No vēsturiskā Cēsu rajona 7. Jauniešu Saeimā ievēlēti seši jaunieši: Laura Liene Cūberga, Keri­ja Broka un Alise Līce no Cēsu Valsts ģimnāzijas, Linda Tralle no Līgatnes vidusskolas, Elza Luīze Ciganska no Cēsu Pilsētas vidusskolas un Ralfs Jānis Bērzkalns no Vecpiebalgas vidusskolas. No visiem 100 ievēlētajiem šī gada Jauniešu Saeimas pārstāvjiem uz pirmo kopīgo sanākšanu ieradās 93 jaunieši.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *