Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Viss sākās ar dāvanu no “Druvas”

Sarmīte Feldmane
08:08
12.11.2018
22
Pildspalvas 2 1

Cēsniece Vineta Bērziņa rāda pildspalvu ar uzrakstu “Es mīlu Latviju!”. Tā viņas 3500 rakstāmo kolekcijā arī pēc gadiem atgādinās par valsts simtgadi.

Viss sākās nejauši. 1996.gadā “Druvas” redaktors Verners Rudzītis un fotogrāfe, Vinetas klasesbiedrene Valda Rozenberga ieradās pie Vinetas, lai sagatavotu rakstu par skolotāju. Un uzdāvināja pildspalvu ar “Druvas” logo. Toreiz vēl pildspalvas ar uzrakstiem nebija tik izplatītas. Drīz pēc tam Vinetai uzdāvināja pildspalvu ar uzrakstu “Laimīgu Jauno gadu!”. “Pēkšņi kļuvu modra. Pildspalvas noliku plauktā. Neko tolaik nekrāju, daudz adīju, bet radās interese. Un tā aizvien jaunas pildspalvas nonāca pie manis,” stāsta Vineta.

Visa gados sakrātā bagātība glabājas desmit un piecu litru burkās, slēgtās kastēs, lai tik bieži nebūtu jācīnās ar putekļiem. Katra pildspalva ir ar savu stāstu, atgādina par dāvinātāju, brīdi, kad tā nonākusi pie Vinetas.

“Tagad jau visi draugi, kolēģi, arī skolēni zina, ka krāju pildspalvas, un parūpējas, lai kolekcija papildinātos. Viņi man sagādā prieku un, ceru, priecājas, ieraugot, ka esmu priecīga,” saka Vineta.

Nesen kāds audzēknis skolotājai uzdāvinājis pildspalvu no Krievijas ar matrjošku galā, cits kādu no padomju laikiem ar uzrakstu krieviski “Laimīgu Jauno gadu!” un sveicieniem no Krimas.

Vineta pildspalvas sistematizējusi. Gana daudz ir suvenīru no dažādām valstīm. Tālākās atceļojušas no Honkongas. “Arī pildspalva var pastāstīt par konkrēto zemi, cilvēkiem. Man vissimpātiskākā šķiet no Meksikas. Tā ir no koka. Meksikānis ar sombrero galvā, un pār roku valsts karogs. Tā vien šķiet, ka viņam vajadzētu sākt dejot vai savaldīt vērsi. Uzreiz skaidrs, no kurienes pildspalva. Lūk, no Ēģiptes ar mūmiju, ar vudu lellīti no Taizemes, no Spānijas ar vērsi, bet no Itālijas ar Pinokio, uz pildspalvas no Īrijas redzama valsts karte. Pildspalva no Portugāles ir ar gaili, Brēmenei, protams, muzikanti. Metāla cirtnis, ko izmanto akmeņlauztuvēs, un kalnos kāpēju zābaki, kas piestiprināti pie rakstāmā, daudz ko pastāsta par Slovēniju, ” nedaudz savu krājumu atklāj kolekcionāre un atzīst, ka, nezinot, kāpēc kāds simbols izvēlēts, lai raksturotu valsti, gribas to noskaidrot.

Daudz ir pildspalvu, kuras Vineta sauc par amizantajām. Ar tām rakstīt sarežģīti, bet, ja nepieciešams kaut ko pierakstīt, to var. Lielākās ir līdz 30 centimetriem garas. Izrādās, rakstāmais var būt arī kā tūbiņa – atver vāciņu, un redzams kodoliņš. “Vismazākā ir mūsu pašu “Venden” pildspalva, kas noder arī kā piekariņš. Ir pildspalvas – magnētiņi. Lūk, pildspalva no Holandes. Kad raksta, iedegas gaismiņa, kas izgaismo tulpi. Dažādās valstīs populāri ir izmantot delfīnus, kuģīšus, zivtiņas, kas peld.”

Ļoti daudz kolekcijā ir parastu pildspalvu ar dažādu firmu uzrakstiem. “Pildspalvas ir vienas no populārākajiem reklāmas produktiem. Tās ir lētas, praktiskas,” saka Vineta un piebilst, ka vismaz pati diezin vai, ieraugot firmas nosaukumu uz pildspalvas, uzreiz izmantos tās pakalpojumus vai produktus, taču kaut uz brīdi uzmanība tiek piesaistīta.

Vineta atzīst, ka ar gadiem mainās pildspalvu dizains, arī materiāls, tās kļūst greznākas. Daudzas ir kā suvenīrs, rakstīšana ir tikai otra tās funkcija.

“Diemžēl Latvijā pildspalvas kā suvenīri ir garlaicīgas. Vienādas pildspalvas, tikai mainās uzraksti. Pēdējā laikā arī amatnieki mēģina kaut ko piedāvāt, taču pārsvarā tas ir vienkāršs koka ietvars, uz tā uzraksts, iekšā kodoliņš,” pārdomās dalās cēsniece un piebilst, ka amatniekiem šai jomā ir plašs darba lauks.

Vineta labi atceras, kas ir viņas kolekcijā. “Ja arī man jau ir kādas firmas pildspalva, tad katru gadu taču tiek izdomāts kas jauns,” bilst kolekcionāre.

Vineta zina vismaz piecus sešus cēsniekus, kuri arī krāj pildspalvas. Starp viņiem ir pāris kolēģu. “Kad kāds kaut kur aizbraucam, atvedam arī citiem. Ja gadās vairākas vienādas pildspalvas, maināmies,” atklāj Vineta un piebilst, ka nesen viņas kolekcijā nokļuvusi kolēģes atvestā pildspalva no Belovežas gāršas Baltkrievijā.

Vineta veikalos pildspalvas kolekcijai nemeklē un nepērk. “Katra pildspalva pie manis nonākusi ar mīlestību. Tas, kurš dāvinājis, to ir izraudzījies, domājis par mani,” saka Vineta. Ar tām, kuras tikko uzdāvinātas, skolotāja raksta. Kolekcionāre atzīst, ka prātīgāk ir krāt pildspalvu ietvarus bez kodoliņiem, jo tie dažkārt sāk tecēt.

Vecmāmiņas kolekcija patīk arī abiem mazbērniem. Ar viņiem ir stingra noruna, ka jābūt uz­manīgiem, jo pildspalvas var salūzt. Gabrielai ļoti patīk bai­dīties, kad vecmāmiņa spēlējas ar pildsplavu, kurai galā spalvains zirneklis.

“Katram cilvēkam jau vajag kādu aizraušanos. Ģimenē ir krāti mazie kalendāri un sērkociņu etiķetes. Nu vairs ne. Laikam ejot, kaut kas mainās. Pildspalvas turpināšu krāt. Arī ģimene ir iesaistījusies,” saka Vineta Bērziņa.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
33

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
106

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
328

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
113

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
22

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Ar skatu uz sevi ārēji un iekšēji

08:36
15.04.2024
43

Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze saņēma Latvijas Ārstu biedrības titulu “Gada funkcionālais speciālists”. Ik gadu biedrība dažādās nominācijās pasniedz balvas Latvijas labākajiem mediķiem. Fizioterapeite savā profesijā strādā 19 gadus. Māra Krūze vada individuālās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem, bet lielākoties bērniem – no zīdainīšiem līdz pusaudžiem. Viņai vistuvākā ir neiroloģija, kas ietver darbu ar bērniem ar […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
26
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
36
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
34
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi