Cēsu Vēstures un mākslas muzejs ar 13 grafikas darbiem piedalās izstādē Rīgā „Nonkonformisms grafikā 1944 – 1990”, kura apskatāma no 1. – 23.aprīlim Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja Izstāžu zālē (Palasta ielā 4).
Izstāde ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas, muzeju un arhīvu sadarbības projekts un tajā eksponēti restaurētie grafikas darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Okupācijas muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Kara muzeja, Cēsu Vēstures un mākslas muzeja un Latvijas Nacionālā arhīva kolekcijām.
Nonkonformisms mākslas teorētiķu formulējumos nereti tiek traktēts kā samērā „izplūdis” termins, ko iespējams dažādi skaidrot. Stāsta projekta eksperte, mākslas zinātniece Inta Pujāte: „Atlasot darbus, akcents tika likts uz grafiku, kurā nonkonformisms ir spēcīgāk izteikts, kas izpaužas formālajā risinājumā, sekojot Rietumu mākslas novitātēm, kā arī tematikā, kur tiek pausta padomju iekārtas kritika. Dažādos laika posmos, atkarībā no politiskās situācijas, šiem abiem momentiem ir atšķirīgas izpausmes. Plašākajā nozīmē Latvijas māksla ir nonkonformistiska pēc būtības, jo nostājas pretī sociālpolitiskajai situācijai.”
Cēsu Vēstures un mākslas muzeja pārstāve un šī projekta koordinatore no Cēsu muzeja – Vija Rozentāle informē, ka ieguldījums iesaistoties šajā projektā ir bagātīgs, jo restaurēti tika 63 grafikas darbi – karikatūras. „Karikatūras muzeja krājumā nonākušas jau 1960.gados, kā arī 1980.gados, kad Cēsu Vēstures un mākslas muzejs organizēja starptautisku karikatūru darbu izstādi/konkursu „Ķencis”, stāsta Vija Rozentāle un precizē, ka organizatori izstādei atlasījuši 13 darbus, kuru autori ir Latvijā atpazīstami grafiķi, karikatūristi – Juris Poikāns, Agris Liepiņš, Tamāra Sergijenko, Jānis Rība u.c.
Vēl projekta izstādē būs skatāmi Māra Ārgaļa, Ādolfa Zārdiņa, Indriķa Zeberiņa, Ivara Poikāna, Lolitas Zikmanes, Māra Subača, Jura Dimitera, Ilmāra Blumberga, Kurta Fridrihsona, Alfeja Bromulta, Eduarda Sidraba un citu mākslinieku grafikas darbi no visu sadarbības partneru kolekcijām. Okupācijas muzeju pārstāv arī neprofesionāli autori, kuri tika izsūtīti uz Sibīriju un darbi tapuši tur. Latviju tie sasnieguši gan kā pastkartes, gan kā vēstuļu daļas, no rokas rokā ceļojošas zīmītes un apzīmētas papīra lapiņas.
Izstādē, kura būs apskatāma no 1. – 23. aprīlim, būs pārstāvēta tikai neliela daļa no restaurētajiem darbiem. Plašāka informācija par izstādi Latvijas Nacionālas bibliotēkas mājas lapā www.lnb.lv
Daiga Janševska
Komentāri