Ķirbji satur 90 procentus ūdens, tāpēc tos izmanto dažādās diētās un iesaka sirds slimniekiem. Tas labi noder arī organisma attīrīšanai un satur daudzas vērtīgas vielas. Kā zināms, ēdams ir ne tikai tā mīkstums, bet arī sēklas.
Ķirbji ir bagāti E, A, B un C vitamīniem. Tie satur daudz augu eļļas, ir ļoti veselīgi un tiek uzskatīti par auglības simbolu. Pateicoties ķirbju biezajai mizai, sausā un vēsā vietā tos var uzglabāt pat vairākus mēnešus.
Bieži ārsti neiesaka uzturā lietot pārmērīgi daudz dažādu dārzeņu sulas, jo tās kairina kuņģi, bet ar ķirbi tā nav. Kā ārstniecības līdzeklis ķirbis var būt lielisks palīgs liekā šķidruma izvadē no organisma. Tas ir ļoti maigs un nekairina kuņģi. Patiesībā tas normalizē kuņģa un zarnu darbību, stimulē ūdens un sāļu apmaiņu, likvidē vēdera aizcietējumus. Ķirbju sēklas ir plaši pazīstams pretcērmju līdzeklis. Ķirbī ir daudz beta karotīna, kurš, kā tiek uzskatīts, spēj samazināt iespēju saslimt ar noteikta veida vēzi vai sirds asinsvadu slimībām.
Ķirbju pagatavošana var būt dažāda. Tos var sablenderēt un pagatavot lieliskas biezeņzupas, gatavot salātus, sulas, sacepumus, biezputras, pankūkas un visu to, ko vien namamātes fantāzija ļauj. Ķirbis ir viens no dārzeņiem, kura visas sastāvdaļas ir ēdamas. * Ķirbjaugu ziedus var sažāvēt un gatavot tējas – tās ziemā stimulē organisma aizsargspēju pretoties slimībām. * Organisma veselības uzturēšanā un ārstniecībā arī ķirbju miza ir ļoti vērtīga. Tā spēj papildināt ar vērtīgām vielām – kaulus, zobus, nagus un matus. Samaltas vai sarīvētas ķirbju mizas var pievienot jebkuriem vitamīnsalātiem. Ķirbju mizas satur arī organisko želatīnu, kas nepieciešams kaulu, locītavu, skrimšļu augšanai un atjaunošanai to bojājumu gadījumos. *Ķirbju viducis – loģiskai domāšanai. Sulīgais ķirbja viducis, samalts gaļasmašīnā kopā ar nobriedušām vai nenobriedušām sēklām, ir vērtīga ārstnieciska viela. Tās garša uzlabojama, pievienojot ogu, ābolu, cidoniju, citronu, burkānu un seleriju sulu. Lietojot uzturā garšīgi sagatavotu maltīti no ķirbja viduča, iespējams veicināt loģisko domāšanu, stimulēt apzinīgumu un uzlabot pašsavaldīšanās spējas. Sulīgais ķirbja viducis bez sēklām ir izmantojams mugurkaula un sāpošo locītavu masāžai, bet aplikāciju veidā – ādas izsitumu un ekzēmu gadījumā. * Savukārt ķirbju sēklas ir efektīvākais līdzeklis cērmju, spalīšu, lenteņu izdzīšanai. Sēklas satur vielas, kas spējīgas aizsargāt zobus, tās papildina kauliem, matiem un nagiem nepieciešamās vielas. Sēklas satur ķirbju eļļu, kas lieliski spēj ieeļļot kaulu locītavas, ādu, matus un gļotādu. Tā arī nostiprina organismu pret onkoloģiskām slimībām. * Ķirbju sula palīdz kaulu deformācijas gadījumos un pret osteohondrozi. Ķirbju sula nesatur nitrātus, bet satur organisko želatīnu, kas, nonākot cilvēka organismā, spēj pārvērsties skrimšļos, kā arī sulas iedarbības rezultātā izzūd locītavu iekaisumi. Sula palīdz augt mazuļu zobiņiem. Sagatavojusi Liene Lote Sīle
Komentāri