Vidējais Latvijas uzņēmums 2010.gadā sasniedzis 0,386 miljonu latu apgrozījumu, 1823 latu tīro peļņu, kā arī vidējais nodarbināto skaits bijis 13,1, liecina SIA “Lursoft” apkopotā informācija pēc iesniegtajiem pagājušā gada pārskatiem.
Kā raksta laikraksts “Dienas Bizness”, Latvijas vidējā uzņēmuma parametriem pēc neto apgrozījuma un tīrās peļņas līmeņa atbilst aptuveni 20 kompāniju.
Latvijas uzņēmumu, neskaitot bankas un apdrošināšanas kompānijas, kopējais neto apgrozījums bija 25,1 miljards latu, kas ir par 0,3 miljardiem latu mazāk nekā 2009.gadā, bet tīrā peļņa bijusi 117 miljoni latu (2009.gadā tika ciesti 945 miljonu latu zaudējumi).
“Latvijā dominē sīkbizness un mazie uzņēmumi, tāpēc arī vidējā Latvijas uzņēmuma neto apgrozījums nesasniedz pat 0,4 miljonus latu,” laikrakstam skaidro “Lursoft” pārstāvis Ainars Brūvelis.
Viņu nepārsteidz, ka Latvijas vidējā uzņēmuma pērnā gada neto apgrozījums ir sarucis salīdzinājumā ar 2009.gadā iespēto. “6500 latu liels apgrozījuma kritums ir loģisks, jo iekšējā tirgus pieprasījums gan iedzīvotāju pirktspējas krituma, gan paaugstināto nodokļu dēļ ir sarucis, bet pārorientācija uz ārējo tirgu ne visiem ir bijusi pa spēkam,” skaidro Brūvelis.
2010.gada vidējais apgrozījums bija 70% no tā, kāds tas bija 2008.gadā, kad Latvijas uzņēmumu vidējais apgrozījums nedaudz pārsniedza 0,55 miljonus latu.
Lai arī vidējā uzņēmuma tīrā peļņa pērn ir bijusi vismazākā pēdējo desmit gadu laikā, tomēr Brūvelis šo rādītāju vērtē pozitīvi, jo 2009.gadā tika ciesti rekordlieli zaudējumi 14 627 latu apmērā. Līdz šim augstākā peļņa tika gūta 2007.gadā – 25 309 latu apmērā.
Ekonomiskās krīzes ietekmē arī vidējais darbinieku skaits uzņēmumā ir sarucis līdz 13,1, kamēr 2007.gadā šis rādītājs bija 17,6. Pērn salīdzinājumā ar 2009.gadu vidējais darbinieku skaits sarucis par 0,2.
Pamatojoties uz Latvijas vidējā uzņēmuma izskatu un varējumu – neto apgrozījumu un tīro peļņu, politiķiem būtu arī atbilstoši jāveido Latvijas attīstības stratēģija un scenārijs. “Ja valsts spēs nodrošināt labvēlīgus uzņēmējdarbības apstākļus vidējam Latvijas uzņēmumam, tad augs arī to varējums gan apgrozījuma, gan peļņas skaitļos, kā arī valstij tik svarīgajos nodarbinātības un nodokļu ieņēmumu pieauguma, kā arī cilvēku labklājības līmeņa pieauguma jautājumos,” akcentē Brūvelis.
NOZARE.LV
Komentāri