Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Inesis Boķis (TP) uzskata, ka budžeta konsolidācija sāpīgi “sitīs” pa pašvaldību kabatām.
“Valsts budžeta konsolidācija netiks veikta tikai uz pašvaldību rēķina. Pašvaldībām nav iemesla uzskatīt, ka tās sagaida kādi traģiski pasākumi,” tā trešdienas rītā medijos tiek citēts jaunais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs.
“Ja vien dienu iepriekš no citu pilsētu vadītājiem turpat publiskajā telpā neizskanētu skarbs vērtējums valsts budžeta plānotājiem un arī pašam nenākoties uzklausīt valdības pārstāvju prātojumus par 2012.gada valsts budžeta prognozēm, droši vien ar atvieglotāku nopūtu gaidītu jaunā ministra paustā piepildījumu,” aģentūrai LETA sacīja Boķis.
Diemžēl realitāte solās būt daudz skarbāka un pašvaldībām pretēji ministra apgalvojumam ir pamats kļūt bažīgākām un satraukties par finansiālām iespējām. Valdībā nopietni tiek apspriesta iespēja veikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārdali, samazinot pašvaldībām saņemamo apjomu no 82% pašreiz uz pat 76% nākamgad. Lieki piebilst, ka IIN ir pašvaldību galvenais ienākumu avots. Turklāt situācijai par labu nerunā arī fakts, ka pašvaldībām no nākamā gada būs jārod līdzekļi garantētā minimālā ienākuma līmeņa (GMI) pabalstiem, dzīvokļu pabalstiem, bezmaksas pārvadājumiem, kas līdz šim tika finansēti no tā saucamā sociālā tīkla. Turklāt pašvaldību budžetu apjoms vistiešāk saistāms arī ar energoresursu cenām, kas nebūt nekļūst zemākas.
“Ņemot vērā, ka zināmā mērā ir notikusi politiskā pēctecība, jo valdības vadītājs Valdis Dombrovskis (V) ir bijis klāt iepriekšējo ministru lēmumiem, vai valdībai nebūtu jāmanto arī to locekļu vēl šovasar solītais Latvijas Pašvaldību savienības Domes sēdē, ka, neskatoties uz pārmaiņām sociālā budžeta administrēšanā, IIN apjoms pašvaldībām netiks mainīts?” jautā Valmieras mērs.
Tieši pašvaldības pirmās un visciešāk sajuta gan krīzes tuvošanos, gan tās sekas. Un tas ir mīts, ka pilsētu un novadu pārvaldes krīzes gados turpinājušas “dzīres” un nav mazinājušas izdevumus, to vidū darbinieku atalgojumu u.tml. Pašvaldību budžeti pēdējo gadu laikā ir sarukuši 30%-40% apmērā.
“Uzskatu, ka mēs, to vidū arī Valmieras pilsētas pašvaldība, paklausīgi esam pakļāvušies valdības norādījumiem. Turklāt reālās nodokļu maksātāju iemaksas valsts kasē ātri un neizbēgami apturēja vai ikkatras pašvaldības sapņus par attīstību par pašu līdzekļiem. Labi, ka iekšējo patēriņu šajā laika sekmēja un uzturēja pieejamā Eiropas Savienības nauda.
Pašvaldības ir un būs “pirmā pietura” šīs valsts iedzīvotājiem. Lai tās nepārvērstos par vietām, kur tikai izsniedz valsts obligātos sociālās palīdzības pabalstus, es ceru, ka valdības pārstāvji un 2012.gada valsts budžeta veidotāji ieklausīsies pašvaldībās un nepieciešamais konsolidācijas apjoms tiks panākts nevis uz pašvaldību, bet uz valstī tik nepieciešamo racionālo reformu rēķina,” teica Boķis. LETA
Komentāri