Lai izvērtētu plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par atkritumu apsaimniekošanu Ziemeļvidzemē, Valmieras pilsētas pašvaldība pieprasījusi sasaukt SIA “ZAAO” (ZAAO) dalībnieku ārkārtas sapulci, kura jāsasauc divu nedēļu laikā, informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Tarbuna.
LETA jau ziņoja, ka 7.aprīlī “TV3” raidījums “Nekā personīga” vēstīja, ka ar žurnālista eksperimentu izdevies atklāt iespējamu krāpšanos atkritumu šķirošanā, radot aizdomas, vai atkritumu šķirošana nenotiek tikai “uz papīra”. Atkritumu apsaimniekotājs pārmetumus gan noraida un eksperimenta rezultātus uzskata par nepatiesiem.
Raidījuma žurnālists uzstādījis vairākus GPS raidītājus ZAAO automašīnām, kas ved atkritumus uz “Daibes” poligonu, un trīs nedēļas vērojis raidītāja signālus. Rezultāti atklājuši, ka no 59 reizēm tikai trīs reizes atkritumu mašīnas iebraukušas priekšapstrādes centrā. GPS karte rādījusi, ka tiek braukts uz “Daibes” atkritumu kalnu, nevis pārstrādes centru. Taču ZAAO sabiedrisko attiecību speciāliste Lija Ozoliņa aģentūru LETA informēja, ka šajā jautājumā ir būtiski uzsvērt, ka dalītai atkritumu vākšanai jeb atkritumu šķirošanas sistēmai ar atkritumu priekšapstrādi poligonā “Daibe” nav saistības.
SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais aģentūrai LETA iepriekš izteica aizdomas, ka eksperiments ar GPS iekārtu piestiprināšanu ZAAO automašīnām, visdrīzāk, bijusi provokācija no konkurējošo atkritumu apsaimniekotāju puses, kam ZAAO darbība ir neērta un traucējoša. Viņš norāda, ka raidījuma sižetā sniegtā informācija ir nepilnīga un maldinoša.
“Kā uzņēmuma vadītājs varu apgalvot, ka ZAAO strādā likuma ietvaros un nodrošina gan atkritumu šķirošanu, gan sadzīves atkritumu priekšapstrādi,” aģentūrai LETA apstiprināja Sirmais.
Atkritumu priekšapstrādes centrā nonāk tikai nešķirotie sadzīves atkritumi, no kuriem ar smalcināšanas, metāla atdalīšanas un atšķirošanas iekārtām iegūst no atkritumiem iegūto kurināmo (NAIK) organiskos atkritumus, ko nogādā kompostēšanas laukumā vai pārklāj ar noglabāšanas šūnu, bet atlikušais atkritumu sastāvs, ko nevar izmantot ne kā izejvielu, ne citur, tiek noglabāts poligonā.
Savukārt dalīti vāktie atkritumi, kurus iedzīvotāji sašķiro jau mājsaimniecībās, atkritumu priekšapstrādes centrā nenonāk, bet gan tos nogādā speciālā šķirošanas līnijā dalīti vāktiem atkritumiem, kur vēlreiz tos pāršķiro un tad nodod otrreizējai pārstrādei. LETA jau ziņoja, ka Valsts vides dienests (VVD) veiks pārbaudi saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem SIA “ZAAO” darbībā.
LETA
Komentāri