Finanšu ministrijas virzītā iecere ieviest uzņēmumu “balto sarakstu” godīgajiem uzņēmumiem nedos nekādus būtiskus ieguvumus, bet uzņēmumus, kas nodokļu nomaksu neveic godprātīgi, tas noteikti nemotivēs pāriet legālā biznesa pusē, informēja drošības risinājumu kompānijas AS “G4S Latvia” valdes priekšsēdētājs Edgars Zālītis.
“Proti, Latvijā pakalpojumu biznesa nozarēs, kurām raksturīgs liels nodarbināto personu skaits, aktuālākā problēma ir nodokļu nomaksa par strādājošajiem, jo tieši sociālās nomaksas par darbiniekiem veido būtiskāko slogu,” sacīja Zālītis.
Pēc viņa domām, ņemot vērā augsto ēnu ekonomikas un nelegālās nodarbinātības īpatsvaru valstī, tieši šo bija nepieciešams paredzēt kā vienu no būtiskākajiem kritērijiem, lai uzņēmums būtu tiesīgs pretendēt uz vietu “baltajā sarakstā”. Respektīvi, visiem “baltā saraksta” dalībniekiem kā obligāts priekšnosacījums būtu precīza jeb caurspīdīga uzņēmuma darbinieku skaita un par tiem nomaksāto sociālo nodokļu norādīšana.
“Diemžēl šī ideja, kas “baltajam sarkstam” patiesi piešķirtu jēgu, nezināmu iemeslu dēļ nav iekļauta kritēriju sarakstā. Līdz ar to patlaban atrašanās šajā sarakstā vairāk ir prestiža jautājums, nevis reāla cīņa ar negodprātīgajiem nodokļu maksātājiem,” sacījis Zālītis.
Šobrīd pilotprojektā lielākais uzsvars ir uz birokrātisko pasākumu mazināšanu godīgajiem uzņēmumiem, taču tas noteikti nav vērtējams kā būtiskākais aspekts stabilai un ilgtermiņa uzņēmuma darbības nodrošināšanai. Uzskatu, ka, saglabājot pašreizējo pilotprojekta variantu, izvirzītie mērķi, tostarp veicināt negodprātīgo nodokļu maksātāju pāreju legālajā biznesā, ir nopietni apdraudēti, norādījis uzņēmuma vadītājs.
“Lai no “baltā saraksta” patiesi būtu kāds efekts, rekomendētu īpaši pievērst uzmanību un sakārtot jomu, kas skar uzņēmumu dalību konkursos, paredzot daudz stingrākas prasības un lielākas priekšrocības legāli strādājošajiem uzņēmumiem. Tāpat vērtību uzņēmumu “baltajam sarakstam” sniegtu fakts, ka valsts un pašvaldību konkursos drīkstētu piedalīties tikai uzņēmumi no šī saraksta,” sacījis Zālītis.
Kā visai kuriozu viņš atzīmē arī faktu, ka “baltā saraksta” pilotprojekta versijā ir iekļauti uzņēmumi, kuru pamatā ir valsts vai pašvaldību kapitāls – “vai tiešām šie uzņēmumi arī izvairās no nodokļu nomaksas un nestrādā 100% godīgi,” jautā Zālītis.
LETA jau ziņoja, ka valsts sekretāru sanāksmē pagājušajā nedēļā tika izsludināta koncepcija par Uzticamo uzņēmumu sarakstu (UUS), kas paredz, ka šie iecerētie papildu labumi būs pieejami uzņēmējiem ar neto apgrozījumu lielāku par trim miljoniem latu.
UUS izveide ir viens no iecerētajiem pasākumiem ēnu ekonomikas mazināšanai, veicinot savstarpējo sadarbību, uzņēmēju informācijas publiskošanu, priekšrocības pret citiem komersantiem un mazākas pārbaudes no Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) puses.
LETA
Komentāri