Ceturtdiena, 23. janvāris
Vārda dienas: Grieta, Strauta, Rebeka

Uz papīra rakstītais vidējais skaitlis

Sarmīte Feldmane
00:00
20.02.2017
10
Karte 1

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re: Baltica” jaunākajā pētījumā secinājis, ka skolotāji Raunas novadā saņem vismazākās algas Latvijā. Starp 20 pašvaldībām, kuru skolu pedagogiem mazas algas, ir arī Amatas novada (9.vieta) un Vecpiebalgas novada (11.vieta)pašvaldība. Savukārt starp tām 20 pašvaldībām, kuru skolu skolotāji pelna vislabāk, 15.vietā Latvijā ir pedagogi Priekuļu novadā.

Vidējās algas, kā liecina pētījums, mūsu novadu pedagogiem ir visai atšķirīgas. Amatas novadā – 551.10 eiro, Cēsu novadā – 783.23, Priekuļu novadā – 861.59, Pārgaujas – 616.05, Raunas – 508.28, Vecpiebalgas – 564.88, Jaunpiebalgas – 746.24, Līgatnes – 724.90 eiro. Tās ir vidējās pedagogu algas novadā  mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Aprēķinos nav ņemti vērā darbinieki ar slodzēm, kas mazākas par piecām stundām, un alga, kas lielāka par 50 eiro stundā, jo tie pamatā ir skolu direktori vai citi pašvaldību atbalstīti darbinieki, nevis pedagogi.

Pērn septembrī stājās spēkā pedagogu algu reforma, kas noteica 21 kontaktstundu skaitu nedēļā, bet vienlaikus palielināja likmi par vienu slodzi mēnesī līdz 680 eiro un arī viena skolotāja apmācāmo skolēnu skaitu.

Skolotāju algu lielumu Latvijā nosaka ne tikai audzēkņu skaits skolā, bet   arī pašvaldības iespējas un vēlēšanās atbalstīt pedagogus. Vienlaikus tā mēģinot piesaistīt profesionālākus skolotājus vai lai nodrošinātu pedagogiem valstī noteikto algu par vienu likmi. 21 pašvaldība ir izvēlējusies nepiemaksāt neko. Mārupē, kur ir Latvijā augstākās skolotāju algas, pašvaldība procentuāli piemaksā gandrīz 18% no pedagogu algām, kam seko Ropaži ar 16% un Pārgaujas novads ar 13%.

Priekuļu novada pašvaldība pedagogu algām piemaksā 4.62 procentus, Amatas – 6.88, Vecpiebalgas – 7.70, Raunas – 0.57, Pārgaujas – 13.43, Līgatnes – 3.95, Cēsu – 3.64, Jaunpiebalgas – 4.43 procentus, liecina “RE: Baltica” pētījuma dati.

Par pētījumu datiem Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe saka:  “Mūsu skolās ir daudz pedagogu, kuri strādā nepilnas slodzes. Pedagoģiskā likme valstī noteikta 680 eiro, ar šo gadu tādu esam noteikuši arī bērnudārzā. Raunas vidusskolā skolotāju vidējā alga ir 725 eiro, bet vidējo algu novadā ietekmē pedagogu skaits. Pašvaldība uzņemas atbildību par to, lai pedagoga likme būtu 680 eiro, bet, kā tās tiek sadalītas, – tā ir skolas direktora kompetence. Ko skolai darīt, ja neko nevar objektīvi mainīt? Mūzikas stundu Drustu pamatskolā, cik ir, tik ir, pilna slodze neiznāk. Bet šis pedagogs strādā arī citā skolā, un arī tur viņam nav pilna likme.

Vienīgais, ko var objektīvi vērtēt, kādu likmi katra pašvaldība ir apstiprinājusi. Pierīgas pašvaldības ir apstiprinājušas augstākas, mēs valstī noteikto minimālo. To, cik katrs skolotājs saņem, pašvaldība neregulē.”     Raunas pašvaldība nepiemaksā vidusskolas skolotājiem, Drustu pamatskolā bibliotekāram, pagarinātās grupas skolotājam, direktora vietniekam, kuriem neiznāk valstī paredzētais atalgojums.

“Spriežot par izglītības modeļiem, pašvaldībai svarīgi, kāda ir valstī noteiktā minimālā likme, vai to var sasniegt ar valsts dotāciju. Ja ne, vai kaut kas jāsamazina, vai varbūt varam atļauties piemaksāt,” uzsver pašvaldības vadītāja un atzīst, ka pētījumā līdzās noliktas lielās un mazās pašvaldības. Mazajās skolās nav iespējams  atsevišķu mācību priekšmetu skolotājiem   nodrošināt pilnas likmes, jo nav tik daudz skolēnu, un direktoru uzdevums  ir sadalīt likmes.

Vecpiebalgas pašvaldības Finanšu un grāmatvedības nodaļas ekonomiste Gita Janševica atzīst, ka pētījumā minētie skaitļi ir korekti. “Ja visas novada skolas apvienotu, tad visiem pedagogiem būtu slodzes darbs. Tagad to nodrošināt nevaram, jo nevar taču palielināt stundu skaitu, lai skolotājiem iznāktu pilna likme. Esmu teikusi deputātiem – ja mums ir skolas, nedrīkstam likt kādam pedagogam ciest, ka viņam tur jāstrādā,  par darbu jāsamaksā,” pārdomās dalās ekonomiste un uzsver, ka nav normāli, ja, strādājot pamatdarbā, nevar strādāt pilnu slodzi.  Dzērbenes un Inešu pamatskolu pedagogiem par darbu pašvaldība piemaksā trešdaļu algas. Arī pirmsskolas pedagogiem visiem saglabāta slodze. Inešu un Dzērbenes skolās ir apvienotās kla-ses, protams, tā ir liela slodze skolotājam. Taču ir vecāki, kuriem nav pieņemamas apvieno-tās klases. Piemēram, 20 dzērbenieši mācās citu novadu skolās.

Šajā mācību gadā novada skolās ir par desmit skolēniem mazāk nekā iepriekšējā, nerēķinot Skujenes skolu, kas tagad ir Amatas novada izglītības iestāde. Inešu pamatskolā mācās 32, Dzērbenes – 46, Taurenes – 64, bet  Vecpiebalgas vidusskolā 198 audzēkņi. “Protams, skolotāju ir daudz, jo ķīmiju, matemātiku, mūziku, tāpat citus mācību priekšmetus drīkst mācīt tikai attiecīgie speciālisti.

Amatas novada Apvienotās skolu valdes vadītāja Dina Dombrovska atzīst, ka var vien priecāties, ka kāds valstiskā līmenī nopietni ķēries klāt skaitļiem.  “Nekādus brīnumus pētījums neatklāj. Protams, ir skaidrs, ka pašvaldības piedalās izglītības līdzfinansēšanā. Katra ar dažādu pienesumu. Ir interesanti papētīt, kādas ir atšķirības, proti, kuri var būt priecīgāki par citiem un kuri ne, bet tas nekādi nemainīs situāciju, kurā ir šodienas pedagogs.

Ja runājam par lielākajām piemaksām un mazākajām algām, tad atainota ir tikai matemātika, aiz kuras ir grūti izprast reālo situāciju, kurā ir katrs no mūsu pedagogiem, jo nevar nojaust, cik  dažādās skolās skolotājs nodarbināts,” pārdomās dalās Dina Dombrovska.

Kādus secinājumus dod pētījums,  skaidrojusi “Re:Baltica” pētniece Sanita Jemberga: “Kad mēs runājam par to, cik daudz mums ir skolu un skolotāju, kas emocionāli ir ļoti sāpīgs temats, mēs esam runājuši, ka mazajās skolās, tukšajās skolās ļoti bieži dara pāri skolēniem, jo viņi atpaliek par gadu zināšanās no pilsētas vienaudžiem. Pēc šīs kartes redzam, ka tas dara pāri arī skolotājam.”

Skolu tīkla sakārtošana sākusies tikai vārdos. Dina Dombrovska atzīst: “Kas sekos tālāk, tas, manuprāt, ir pats svarīgākais jautājums. Kādi ir nākamie uzdevumi? Vai aprobežosimies tikai ar to, ka tagad sāksim “sērfot” pa dažādu novadu dažādajām skolām, lai salīdzinātu, vai mums iet labāk vai sliktāk?”

Gita Janševica pārliecināta, ka situācija tiek saasināta, lai pievērstu uzmanību, ka skolu tīklā būs pārmaiņas. “Skaidrs, ka pašvaldībai grūti pieņemt lēmumu par skolas slēgšanu. Tā nav tikai skolas slēgšana, skolotāji, meklējot darbu pārcelsies uz dzīvi citur, bet lielākajām skolām tā arī ir iespēja piesaistīt talantīgos pedagogus. Skolotāji arī atzinuši, ka vēlas skaidrību, lai var domāt par savu nākotni, ” domās dalās ekonomiste un atzīst, ka  var jau ar cirkuli apvilkt teritoriju, bet ir jārēķinās ar cilvēkiem.

Var vien piebilst, ka savulaik ministrija teica, ka skolas kolektīvs var vienoties, kā sadalīt likmi, lai laukos kaut vai tā mazinātu bezdarbu. “Vai tā pareiza pieeja, protams, var diskutēt, jo tas nav ilgtermiņa risinājums. Ja divi pedagogi katrs strādā pusslodzi, mācot vienu mācību priekšmetu, kā to vērtēt? Bet tas jālemj mācību iestādes direktoram,” saka Evija Zurģe.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Drošība skolās un bērnudārzos

00:00
23.01.2025
4

Nacionālo Bruņoto spēku Instruktoru skolā pagājušajā otrdienā norisinājās Cēsu novada izglītības iestāžu vadītāju seminārs, veltīts drošības jautājumiem. Kā pastāstīja semināra rīkotāja, novada pašvaldības Iz­glītības pārvaldes vadītājas vietniece Dina Dombrovska, jautājumi par rīcību krīzes vai militāra apdraudējuma gadījumā ir aktuāli izglītības iestāžu audzēkņu vecākiem, arī pedagogiem un direktoriem. Tie ir pamatoti, jo kopš Krievijas iebrukuma Ukrai­nā […]

Jaunpiebaldzēni atklāj “Apslēptās zināšanas” par Cēsu novadu

06:39
22.01.2025
21

Par godu Cēsīm kā kultūras galvaspilsētas atklāšanai Jaunpiebalgā erudīcijas un jautro mirkļu spēle “Apslēptās zināšanas” tika aizvadīta ar nosaukumu “Cēsu novads pievelk” un visi jautājumi bija par un ap novadu. Jaunpiebalgas Kultūras centra kultūras pasākumu organizatore Ieva Dūrīte-Cera pastāsta, ka desmit raundos divu stundu garumā izskanēja 50 jautājumi, kas aptvēra novada vēsturi, kultūru, sportu, tūrismu, […]

Ar kultūru galvās, pilīs un sētās

00:00
22.01.2025
65

Kamēr daļa cēsnieku sestdienas vakarā nesteidzīgi baudīja Cēsu kafejnīcu piedāvājumu, daudzi pilsētnieki un viesi plūda uz centru – Vienības laukumu, kur notika “Cēsis – Latvijas kultūras galvaspilsēta 2025” atklāšanas pasākums “Gaismas aicinājums”. Atklāšanas performancē uzstājās komponists un sitam­instrumentālists Rihards Zaļupe un Sigvards Dižais, Cēsu Teātra aktieri pārsteidza ar izjustu dzeju, ko runāja no laukumam blakus […]

Pasakains mirdzums Vecpiebalgā

19:47
21.01.2025
56

Latvijas kultūras galvaspilsētas gadu aizvadītajā sestdienā ieskandināja arī Vecpiebalgā ar Vecpiebalgas kultūras nama vadītājas Zigrīdas Ruicēnas ievadvārdiem, skaņdarbiem zvanu ansambļa “Primus” izpildījumā un novada domes priekšsēdētāja vietnieka Ata Egliņa-Eglīša videouzrunu, kurā viņš uzsvēra Piebalgas īpašo vietu un nozīmi Latvijas kultūras kartē. Atklāšanas norises kulminācija bija zīmes “Cēsis – Latvijas kultūras galvaspilsēta” iedegšana Vecpiebalgas Viesistabā. To […]

Atver sajūtas ar mūziku, tēliem un krāsām

19:43
21.01.2025
117

Skujenes Tautas namā Kultūras galvaspilsētas gada atklāšanai bija pieskaņots īpašs notikums – vizuālo sajūtu festivāla “Terra”* pasākums “Portal”. Elektroniskā mūzika, savīta ar spilgtu krāsu veidotām gaismas abstrakcijām, skujeniešiem bija jaunums, atzīst Tautas nama vadītāja Solvita Krastiņa, taču ne viens vien ar interesi izbaudīja neparasto notikumu.“Portal” bija festivāla “Terra” iepazīšanas pasākums, pastāstīja S.Krastiņa. Vasarā Skujenē iecerēts […]

Vēlreiz pārrunā velosipēdu novietņu dizainu

00:00
21.01.2025
40

Kamēr daudzi cēsnieki, Saules ielas apkaimes daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, tuvējos uzkalniņos baudīja ziemas priekus, entuziastiskākie, proti, uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmie, velobraucēji pulcējās Saules ielas kopmītņu mājā, lai vēlreiz pārrunātu iespējamo velosipēdu novietņu dizainu. Cēsu novada pašvaldība piedalās starptautiskā “Interreg” projektā “SUMPs for BSR”. Mērķis ir efektīvas ilgtspējīgas pilsētu mobilitātes plānošanas uzlabošana, veicinot aktīvu un […]

Tautas balss

Tā nedrīkst notikt

19:20
21.01.2025
29
Lasītāja Z. raksta:

“Tas, kā notiek Latvijas Bankas prezidenta izraudzīšana, gudrus, zinošus un pieredzējušus speciālistus aizvien vairāk atturēs no kandidēšanas uz augstiem, atbildīgiem amatiem. Kam viņiem vajadzīga tā jezga, kādu dzirdam, ja viņi ir pieprasīti un labi apmaksāti profesionāļi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Neesmu tik zinoša, lai spriestu, vai iepriekšējais prezidents Mārtiņš Kazāks strādāja pietiekami […]

Ne katram var uzticēties

19:20
21.01.2025
19
Cēsnieks J. raksta:

“Gribu brīdināt novadniekus, ka Cēsīs kāds cilvēks, kurš piedāvā santehnikas pakalpojumus, rīkojas negodīgi. Apskata vietu, kur vajadzīgs remonts, palūdz naudu materiālu iegādei, solītajā laikā neparādās, neatbild uz telefona zvaniem, pēc laiciņa piezvana, sola atdot naudu un tad atkal pazūd,” pastāstīja cēsnieks J. un piebilda, ka vērsies arī Valsts policijā.

Gaidīja vairāk

19:19
21.01.2025
11
4
Trīs bērnu māmiņa raksta:

“Cēsīs Latvijas kultūras galvaspilsētas atklāšanā gaidīju lielu gaismas šovu, vismaz tā biju sapratusi no publicētās informācijas. Aizgājām kopā ar bērniem, bet cerētā nebija. Nevar sacīt, ka bija slikti, bija laba mūzika, arī gaismas atrakcija bija jauka, bet piemērota mazākam cilvēku skaitam. Tik lielam notikumam bijām iedomājušies tiešām īstu gaismas izrādi,” piedzīvotajā dalījās trīs bērnu māmiņa.

Kāpēc jāmaksā par receptes apkalpošanu

19:06
19.01.2025
18
Cēsniece raksta:

“Tagad, ja jāpērk vairākas recepšu zāles, nākas piemaksāt daudz. Turklāt maksā ne tikai medikamentu pircējs, bet piemaksā arī valsts. Un tā taču arī ir sabiedrības, iedzīvotāju samaksātā nauda, tikai aptiekās nonāk caur nodokļiem. Saka, būšot lētākas zāles, bet pagaidām to nevar just. Tad kāpēc medikamentu tirgotāji saņem piemaksu par katru recepti 1,5 eiro?” neizpratni pauda […]

Kur meklēt taksometru

19:06
19.01.2025
49
Seniore raksta:

“Iebraucu Cēsīs ar sabiedrisko transportu, tālāk bija jānokļūst uz Bērzaines pusi, kur gatavojos ciemoties. Iegāju vecajā universālveikalā, lai nopirktu vajadzīgo ciemakukulim, jāteic tur gan to neatradu. Taču šoreiz runa ne par to. Man bija līdzi nesamais, tāpēc gribēju līdz Bērzainei braukt ar taksometru. Agrāk taksometru stāvvieta bija netālu no autoostas, tagad tās vairs nav. Tā […]

Sludinājumi