Tuvākajās dienās Latvijā lielā skaitā atgriezīsies baltie stārķi (Ciconia ciconia) – kā pirmie Latvijā ierodas stārķu tēviņi, kuri aizņem ligzdu, bet pēc dažām dienām tiem pievienojas arī mātītes.
Pirmais balto stārķu migrācijas vilnis ar nelielu skaitu šo putnu bija novērojams 20.martā Kalnciemā, vietām pirmie stārķi tika manīti līdz 24.martam, tad to migrācija apstājās, liecina “www.dabasdati.lv” informācija.
Otrais migrācijas vilnis sākās 29.martā, kad baltie stārķi tika novēroti ne tikai Zemgalē, bet arī Latgalē un Vidzemē. Pēdējās dienās šie putni redzēti gan Daugavpilī, gan arī Viļakā, kas šobrīd ir tālākais uz ziemeļiem zināmais punkts, kur reģistrēti baltie stārķi.
30.martā vien baltie stārķi novēroti vairāk nekā desmit vietās, kas liecina, ka šīs sugas pārstāvji tuvākajās dienās lielā skaitā ieradīsies visā Latvijā. Pagaidām laika apstākļi ir ideāli balto stārķu migrācijai.
Nav tā, ka baltie stārķi sev patlaban nevarētu atrast nepieciešamo barību, jo stārķiem ir piemērota jebkura veida gaļas barība – peles, kurmji, kukaiņi, to kāpuri, krituši dzīvnieki, varbūt arī kādas nelielas zivis grāvjos. Tāpat šie putni elastīgi piemērojas apstākļiem – ja kādā vietā ir vēl liels sniegs, tie aizlido uz vietu, kur ir labāki apstākļi.
Par balto stārķu novērojumiem var ziņot arī starptautiskajai gājputnu novērošanas programmai “Spring Alive” internetā “www.springalive.net”, kur visa informācija ir pieejama arī latviešu valodā. Šī interneta lapa aicina iedzīvotājus visā Eiropā ziņot par baltā stārķa, bezdelīgas, dzeguzes, svīres un bišu dzeņa pirmajiem novērojumiem pavasarī.
LETA
Komentāri