Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Tikai 14% respondentu Latvijā iepirkšanos uzskata par izklaidi un brīvā laika pavadīšanas veidu

Druva
20:39
16.03.2010
1

Iepirkšanās vairumam pircēju nesaistās ar patīkamām emocijām – tikai 14% respondentu Latvijā iepirkšanos uzskata par izklaidi un brīvā laika pavadīšanas veidu, liecina tirdzniecības vietu aprīkošanas un informācijas izvietošanas risinājumu piegādātāja “HL Display Latvia” veiktās aptaujas rezultāti.

Kā informēja “HL Display Latvia” direktore Inese Sīle, aptaujājot pircējus par iepirkšanās vidi Latvijā un Lietuvā, secināts, ka neapmierinātības cēlonis nav tikai pircēju pašu zemā pirktspēja vai augstās cenas, bet kā iemesls bieži vien tiek minēta pircējam nedraudzīga iepirkšanās vide – preces ir grūti atrodamas un ir izvietotas haotiski, cenas un informācija nav labi saskatāma, kā arī tirdzniecības vietās ir nepietiekams daudzums apkalpojošā personāla.

Iepirkšanās vidi Latvijā kā ērtu un patīkamu raksturojuši tikai viena trešdaļa respondentu. Līdzīga situācija ir arī Lietuvā, kur iepirkšanās vidi kā patīkamu kopumā ir raksturojuši 36% aptaujāto pircēju. Īpaši iepirkšanās abās kaimiņvalstīs nepatīk vīriešiem – 21% Latvijā un 22% Lietuvā. Savukārt, skatoties pircēju vecuma griezumā, situācija abās valstīs atšķiras. Latvijā vislielāko nepatiku pret iepirkšanos izteikuši 40 līdz 49 gadu veci aptaujātie pircēji, bet Lietuvā – 20 līdz 29 gadus veci pircēji.

Tai pat laikā aptauja liecina, ka tieši Lietuvas jaunieši vecumā no 15 līdz 19 gadiem veikalos pavada visvairāk laika, jo 42% aptaujāto šī vecuma jauniešu Lietuvā iepirkšanos saista ar izklaidi un laba laika pavadīšanu, kamēr iepirkšanos kā izklaidi Latvijā uztver tikai 27% aptaujāto jauniešu šajā vecuma grupā. Vērtējot attieksmi pret iepirkšanos pēc respondentu dzīvesvietas, secināts, ka, jo mazāk apdzīvota vieta, jo vienaldzīgāka iedzīvotāju attieksme pret iepirkšanos, un šajā aspektā nav novērojamas būtiskas atšķirības starp abām valstīm.

Aptaujas rezultāti ļauj secināt, ka joprojām tirdzniecības vietas Latvijā nav iekārtotas tā, lai pircējiem būtu ērti atrast nepieciešamās lietas ātri un bez maldīšanās starp plauktu rindām, kā arī ērti pamanīt cenu un citu vizuālo informāciju. Tas liecina, ka veikalu iekārtojums, sortimenta piedāvājums un iepirkšanās organizēšana nav vienlīdz vērsta uz abu dzimumu un visu vecumu cilvēku vajadzībām.

Sīle uzskata, ka iepirkšanās ir būtiska mūsdienu cilvēku dzīves sastāvdaļa un ir svarīgi, lai tā sniegtu prieku un gandarījumu pircējam. Tāpat ir skaidrs, ka dažādām sabiedrībām prieku sagādā dažādas lietas, tāpēc pircēju prasības pret iepirkšanās vidi dažādās kultūrās atšķiras. Piemēram, aptaujas dati parāda, ka pat mūsu tuvākajiem kaimiņiem Lietuvā iepirkšanās patīk vairāk nekā Latvijas iedzīvotājiem – to atzinuši 26% aptaujāto Lietuvā, kamēr Latvijā vien 14% aptaujāto.

Jautājot par galvenajām pircēju prasībām pret iepirkšanās vidi, noskaidrojies, ka prioritāte gan Latvijas (71%), gan Lietuvas (65%) aptaujātajiem pircējiem ir nepieciešamība viegli atrast vajadzīgo preci. Būtiska viedokļu atšķirība parādās, apkopojot otru būtiskāko pircēju prasību. Lielākā daļa jeb 65% aptaujāto Latvijas pircēju vēlas kārtīgu un tīru vidi veikalā, savukārt Lietuvā par kārtīgu un tīru vidi kā prioritāti iestājās uz pusi mazāk – 31% aptaujāto.

Tai pat laikā 34% respondentu Lietuvā divas reizes lielāku vērību piešķir iespējai iegādāties beramo preci, bet tikai 17% – Latvijā. Lietuvas pircējiem ir daudz svarīgāks preču izkārtojums pēc to pielietojamības, tā atbildējuši 44% aptaujāto pircēju Lietuvā, kamēr Latvijā tikai 26%.

“Šie rādītāji liecina, ka arī tuvu kaimiņvalstu iedzīvotāju iepirkšanās paradumos iespējamas būtiskas nianses. Tai pat laikā konstatējamas arī izteiktas līdzības, piemēram, pircējus pirkt neplānotas preces gan Lietuvā (68%), gan Latvijā (65%) motivē atsevišķu preču grupu izcelšana ar īpašām zīmēm, piemēram, “Vairāk pirktā prece”, “Jaunumi”, “Ekoloģisks”, “Akcija”, kā arī dažādas noderīgas informācijas izvietošana pie produktiem. No aptaujas arī secināms, ka šīs prasības atšķiras dažādām mērķauditorijām – piemēram, gados vecākiem pircējiem nozīmīgākas šķiet produktu degustācijas un noderīgas informācijas izvietošana pie produktiem, bet jauniešiem – preces novietojums blakus savstarpēji papildināmiem produktiem,” stāsta Sīle.

Aptaujas rezultāti vedina secināt, ka pircējiem gan Lietuvā, gan Latvijā vislielākās “galvassāpes” sagādā plašajā piedāvājuma klāstā atrast to “vienīgo savējo” preci. Pie tam būtisks ir tas fakts, ka 44% pircēji vecumā no 15 līdz 19 gadiem norāda, ka preces ir izvietotas haotiski, neloģiski un ir grūti atrast vajadzīgo.

“Tas ir būtiski, jo jaunieši būs ikdienas pircēji un viņu attieksme pret dzīves norisēm vēl tikai veidojas. Tirdzniecības vietas iekārtotāja pirmais uzdevums ir sniegt pircējam veikala “ceļa karti”, jo preču sortimentu vislabāk pārzina tikai tirgotājs pats. Ja pircējam apmeklējums sagādā pozitīvas emocijas, visdrīzāk, viņš meklēs iespēju iepirkties biežāk,” uzskata Sīle.

Svarīgs aptaujas secinājums ir arī katrā valstī atšķirīgā pircēju attieksme pret citiem faktoriem – tīrību, preču iepakojumu un izvietojumu. Attiecīgi arī rīcības modeļiem un pielietotajiem veikala iekārtojuma risinājumiem vajadzētu atšķirties.

Sīle uzsver – lai padarītu iepirkšanos pircējam patīkamāku, ir būtiski izvērtēt, kā uzlabot iepirkšanās vidi veikalā – vai tā būtu iespēja nopirkt beramo pārtiku, vai atsevišķu preču grupu izcelšana ar īpašām zīmēm, vai arī noderīgas informācijas izvietošana pie produktiem. Tehnisko iespēju un risinājumu izvēle, kā padarīt iepirkšanās vidi patīkamāku un pircējam draudzīgāku, ir ļoti plaša, svarīgi ir meklēt savu pircēju vajadzībām atbilstošo.

Pēc NOZARE.LV

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
20

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
22

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
54

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
58

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
59
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
76
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
26
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
30
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi