AS “Swedbank” ekonomisti šā gada iekšzemes kopprodukta (IKP) prognozi palielinājuši no 4% līdz 4,2%, tomēr sagaida lēnāku izaugsmi, sākot jau no šā gada trešā ceturkšņa, secināts bankas ekonomikas apskatā.
Banka savu prognozi no 4% palielinājumus palielinājusi, ņemot vērā vēsturisko datu korekcijas un negaidīti straujos pirmā pusgada izaugsmes tempus. Vienlaikus bankas eksperti brīdina, ka lēnāka izaugsme sagaidāma jau no gada trešā ceturkšņa, un 2012.gada IKP pieauguma prognoze ir samazināta no 3,9% līdz 3,5%. Savukārt 2013.gada Latvijas IKP kāpums tiek prognozēts 3,9% apjomā.
Savukārt Igaunijā banka šogad prognozē 6,7% IKP pieaugumu un 4,2% un 4% izaugsmi attiecīgi 2012.gadā un 2013.gadā. Lietuvā IKP kāpuma prognoze 6,3% ar 4,7% un 4,5% plānoto kāpumu nākamajos divos gados.
Nesenie satricinājumi pasaules finanšu tirgos neapšaubāmi palielinot nenoteiktību par turpmāko pasaules ekonomikas attīstību. Bankas pamata scenārijs paredz, ka izaugsme pasaules attīstītajās valstīs turpināsies, bet lēnāk, nekā iepriekš prognozēts – ap 2% gadā. Turklāt apmēram divām trešdaļas no pasaules ekonomikas izaugsmes veidos attīstības valstis.
“Tas ir muļļāšanās scenārijs, jo strukturālās reformas, visticamāk, netiks veiktas pietiekoši ātri un plaši ne Eiropas Savienībā, ne ASV,” teikts ziņojumā.
Tāpat esot sagaidāms, ka līdz ar pasaules izejvielu cenu lēnu kritumu turpmākajos gados Latvijas patēriņa vidējais cenu kāpums pierimšot no šī gada 4,5% līdz aptuveni 2.5% nākamajos divos gados, pieņemot, ka nodokļi vairs netiks celti. Tādējādi, algām pakāpeniski augot, bezdarbam un inflācijai mazinoties, iedzīvotāju pirktspēja nākamajos gados uzlabošoties. Arī bankas pakāpeniski kļūstot aktīvākas kredītu izsniegšanā, savukārt emigranti sūtot naudu Latvijā palikušiem tuviniekiem.
Gada sākumā Latvijas eksportu veicinājusi necerēti strauja izaugsme galvenajās tirdzniecības partnervalstīs Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Zviedrijā un Krievijā. Lai gan šīm valstīm izaugsmes prognoze turpmākajiem pāris gadiem esot salīdzinoši labāka nekā citām Eiropas valstīm, arī tā ir samazināta līdz ar lēnākas izaugsmes
gaidām pasaulē.
“Tāpēc, neskatoties uz pieaugušo konkurētspēju un investīciju aktivitāti, arī Latvijas eksporta pieauguma tempi mazināsies. Ar eksportu saistītas aktivitātes turpinās būt noteicošais Latvijas ekonomikas dzinējspēks, jo iekšzemes patēriņš vēl arvien ir vājš,” skaidro “Swedbank” eksperti.
NOZARE.LV
Komentāri