Pasaules ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās liecina, ka daļā no pasaules ir iespējama atkārtota recesija, taču, atšķirībā no 2009.gada ekonomiskās krīzes, kas aptvēra visu pasauli, otrajam recesijas vilnim būs reģionāls raksturs, šodien jaunākā “Nordea bankas” ekonomikas apskata “Economic Outlook” videoprezentācijā sacīja “Nordea bankas” vecākais ekonomists Andris Strazds.
“Pasaules ekonomikā kopumā 2009.gadā pieredzētajam kritumam līdzīgas lejupslīdes atkārtošanās nav gaidāma, taču eirozonā un ASV vēlreizējs kritums ir visnotaļ iespējams. Eirozonā ekonomiku cita starpā bremzē nepieciešamība turpināt samazināt Dienvideiropas valstu valdību budžeta deficītus, bet ASV – augstais privātā sektora parādu slogs,” sacīja Strazds.
Viņš prognozēja, ka ekonomikas lejupslīde tuvākajā laikā turpināsies Grieķijā un Portugālē, visticamāk, kritumu piedzīvos arī Spānijas un Itālijas ekonomikas. Arī lielākajās eirozonas valstīs – Vācijā un Francijā – izaugsme ir būtiski palēninājusies.
“Vienlaikus gan ir arī vairāki faktori, kas pozitīvi ietekmēs pieprasījumu – zemās procentu likmes ASV un eirozonā, kā arī pārtikas cenu kāpuma apstāšanās un naftas cenu kritums,” skaidroja Strazds.
Ekonomists skaidroja, ka attīstības valstīs – Ķīnā, Indijā, Brazīlijā un Krievijā – ekonomika turpina strauju izaugsmi, savukārt attīstītajās valstīs izaugsme kļūs lēnākā un gaidāma stagnācija vai recesija.
Krievijas, Polijas un Baltijas valstu tirgi uz mēreno pasaules mēroga lejupslīdi reaģēs diezgan elastīgi, uzskata Strazds. “Šajās valstīs notiek pārliecinoša iekšzemes ekonomikas atkopšanās, kas vismaz daļēji palīdzēs pārvarēt grūtības, ko rada ekonomikas pasliktināšanās ārvalstīs. Attiecīgajā laika posmā šī reģiona valstīs nav sagaidāmas finanšu stabilitātes problēmas,” skaidroja Strazds.
Izredzes ekonomikas jomā ir kļuvušas nenoteiktākas, jo ir pieaugusi nenoteiktība pasaules mērogā, tāpēc nākamajā gadā tiek prognozēta lēnāks izaugsmes temps visās valstīs, piebilda Strazds.
NOZARE.LV
Komentāri