Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Sarunā par aktuālo izskan viedokļi

Sarmīte Feldmane
00:00
05.01.2024
10
St Piens

Piensaimnieku kooperatīvajā sabiedrībā “Straupe” darba vizītē tika uzņemts Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Normunds Šmits, ministra palīdze Anželika Lazdiņa un biedrības “Siera klubs” vadītāja Vanda Davidanova. Diemžēl ministrs Armands Krauze neatbrauca objektīvu iemeslu dēļ, taču tikšanās reizē tika pārrunāts piensaimniecības nozarē aktuālais – gan saistītais ar piena ganāmpulku saimniecībām, gan piena pārstrādi.

“Maza, stabila, efektīva ražotne. Tirgū vienīgais kooperatīvs – piena pārstrādes uzņēmums,” ienākot pienotavā, sacīja V.Davidanova un uzsvēra, ka “Straupi” var tikai apbrīnot gan par to, ko viņi ražo, gan prasmi noturēties visās ekonomiskajās pārmaiņās un krīzēs.

Viesi tika iepazīstināti ar ražotni, izstaigāja ražošanas telpas, kur top daudzu iecienītais biezpiens, Jāņu siers,    krējums, jogurti un dažādi deserti. Ar lepnumu kooperatīvās sabiedrības valdes priekšsēdētājs Imants Balodis parādīja pirms gada uzcelto noliktavu, kā tā atvieglo darbu ekspeditoriem. Pamazām projektos piesaistot līdzekļus, nepārtraukti tiek domāts par attīstību. Top jauni projekti, lai nomainītu laiku nokalpojušās iekārtas.

“Lopkopības saimniecībām šis bijis grūts gads, kaut lopbarība savākta, tā nebūs tik kvalitatīva kā parasti. Kooperatīvā ir 35 biedri, piena ražotāji. Pērn mums vidējā piena iepirkuma cena bija 46,2 centi par kilogramu piena, kas ir apmēram 30 procenti vairāk nekā vidēji    Latvijā.    Līdztekus tam šo­gad    iepirktajam pienam    pievienoto vērtību esam dubultojuši,” stāstīja I.Balodis un uzsvēra, ka 30 procentus saražotās produkcijas pārdod kooperatīva veikalos, pārējo lielveikalos, piegādā skolām, citām pašvaldību un valsts iestādēm.

Ne viens vien, arī šīs reizes viesi, vēlējās uzzināt, kur meklējams straupiešu 30 gadu veiksmes stāsts. Vienas atbildes nav, bet, kā uzsvēra  ražošanas vadītājs Ro­lands Jomerts, produkcijas kvalitāti nosaka darbinieku profesionalitāte, no tās atkarīga produktu garša un kvalitāte. Savukārt I.Balodis papildināja, ka “Strau­pes”    produkcijai ir kvalitātes prestižs. Ar to, protams, jālepojas, bet jāprot arī noturēt.

Vērtējot šo gadu, I.Balodis atklāja, ka samazinājies pārstrādātā piena daudzums. Seši kooperatīva biedri – piena lopkopības saimniecības -pārtraukušas darbību. Ne piena iepirkuma vai varbūt neveiksmīgas saimniekošanas dēļ, bet nav nākamās paaudzes, kas turpinātu strādāt nozarē.

Viesi arī tikās ar kooperatīva valdes locekļiem Gunitu Magoni, Raiti  Bāliņu, Normundu Ruķi un Jāni    Grosbergu. “Katrai    nozarei ir kādas problēmas. Ikvienam jāsaprot, ka pasaule mainās, tāpat ģeopolitika, paradumi. Nākamgad mainīsies Eiropas Savienības finanšu plūsmas apjoms. Ikvienam uzņēmējam jāseko līdzi, jābūt gatavam mainīties. Ja izaudzētais, saražotais kādam ir vajadzīgs,      to pirks, ja ne, vai nu    kaut kas jāmaina, vai    jābeidz uzņēmējdarbība. Ne visi, kuri saka, ka viss ir slikti, nav pieļāvuši kādas kļūdas, domājot, ka darīs tāpat kā pirms desmit gadiem un viss būs labi, dzīvojuši nepamatotās cerībās. Zemkopības ministrija pēdējos gados ir kļuvusi par tādu kā finanšu pārdales ministriju. Kad zemnieks prasa, kur likt pienu, graudus, tas jautājums viņam pašam, ne ministrijai,” pārdomās dalījās N.Šmits un piebilda, ka “Straupe” katram piena kilogramam rada pievienoto vērtību. “Taču cik tonnu piena, graudu kopumā tiek aizvests uz kaimiņvalstīm? Tos varētu pārstrādāt Latvijā, radīt jaunu pievienoto vērtību. Koku bizness to apguvis, reti kurš eksportē baļķus, esam iemācījušies tos pārstrādāt.”

Diskusija raisījās, kādu atbalstu zemniekiem attīstībai varētu sniegt valsts, par eksporta iespējām, par zaļo un bordo karotīti, pārtikas piegādi skolām, par biopiena ražošanu. To patērētājiem piedāvā arī “Straupe”. Apkārtnē ir tikai viena sertificēta bioloģiskā piena lopkopības saimniecība “Grantskalni” Raiskuma pagastā. “Piensaimniecības nākotnē izaicinājumu daudz, sākot ar to, vai būs piena ražotāji,” bilda N.Ruķis, un visi atzina, ka par to jādomā valsts līmenī. Tika pārrunāti vēl citi jautājumi.

Pēc sarunas ar valdi N.Šmits vairākiem piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Straupe” darbiniekiem pasniedza ministrijas Atzinības rakstus par ilggadēju nevainojamu darbu piensaimniecības nozarē un par godu sabiedrības 30 gadu jubilejai. Tos saņēma valdes loceklis Jānis Grosbergs, piena produktu ražotājas Vizma Skuja un Edīte Putniņa, autovadītājs – ekspeditors Oskars Mednis, galvenā grāmatvede Ilona Kūlīte, pašražotās produkcijas tiešās pārdošanas veikala vadītāja Inese Ērenbote, ražošanas vadītājs Rolands Jomerts, valdes sekretāre – lietvede Iveta Balode. Īpaši tika godināts kooperatīva ilggadējais vadītājs Imants Balodis, viņš saņēma Atzinības rakstu par mūža ieguldījumu nozarē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
37

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
62

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē trīs izsaukumi

11:45
19.04.2024
32

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. aprīļa plkst. 6.30 līdz 19. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma trīs izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un viens izsaukums bija maldinājums. Šonakt plkst. 01.57 VUGD saņēma izsaukumu Alūksnes novada Jaunannas pagastā, kur, kā liecināja saņemtā informācija, ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. […]

Skaidro attēlos redzamā vīrieša identitāti

11:24
19.04.2024
282

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas Valmierā aicina aplūkot attēlos redzamo vīrieti un ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija, kas sekmētu viņa personības un atrašanās vietas noskaidrošanu, aicinām informēt Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat aicinām atsaukties attēlos redzamo personu.

Gaismas un cerības ceļš Pētera Vaska festivālā

00:00
19.04.2024
28

Septītais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” iesākās ar vācu režisora Holgera Fogta dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” Latvijas pirmizrādi. Festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kijivas modernais balets “Vientuļais eņģelis. Draugi”, kā arī pasākumu programmu bagātināja Navarra stīgu kvarteta koncertprogramma. Dokumentālā filma ļāva tuvāk iepazīt komponista personību un vērtības, kas spilgti atspoguļojas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi