Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina iedzīvotājus iegādāties tikai laboratoriski pārbaudītu un termiski apstrādātu medījumu gaļu, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja PVD pārstāvji.
Tāpat dienests aicina mednieku kolektīvos noteikti pārrunāt trihinelozes un citu Latvijā aktuālu ar pārtiku izplatāmo slimību bīstamību.
PVD norāda, ka iedzīvotājiem jābūt piesardzīgiem, iegādājoties un lietojot uzturā medījumu gaļu, jo nereti tā var būt invadēta ar trihinellām.
“Ar trihinelozi var saslimt ikviens, kurš lieto uzturā svaigu vai termiski nepietiekami apstrādātu mājas vai meža cūkas gaļu. Gaļā var slēpties acīm neredzami, bet ļoti bīstami parazīti trihinellas. Latvijā tie visbiežāk sastopami meža cūku gaļā, un tas izskaidrojams ar to, ka cūkas nesmādē arī citu, iespējams, invadētu, dzīvnieku gaļu,” skaidroja dienestā.
Trihinellas neiet bojā, ne gaļu sālot, ne marinējot, ne kūpinot vai gatavojot to mikroviļņu krāsnī. Ja ir zināms, ka gaļā laboratoriski konstatētas trihinellas, gaļa pārtikā nav izmantojama.
PVD aicina patērētājus iegādāties gaļu legālās tirdzniecības vietās un tikai no medniekiem, kas ir veikuši medījumu gaļas laboratorisko pārbaudi. Tāpat nedrīkst izbarot cūkām pārtikā neizmantojamo medījumu produktus.
Kā ziņots, saistībā ar trihinelozes uzliesmojumu Daugavpilī PVD šonedēļ veicis ārpuskārtas pārbaudes kautuvēs, kur tiek kautas cūkas realizācijai Daugavpils tirgū.
PVD pārstāvji sacīja, ka par neatļautu cūku kaušanu, kā arī par nereģistrētu cūku novietni administratīvi sodīts nelikumīgās uzņēmējdarbības veicējs, kuram piemērots maksimālais naudas sods – 1000 latu. Uzņēmēja vārdu PVD atturējās precizēt.
Jau rakstīts, ka ar trihinelozi inficējušos skaits Daugavpilī pieaudzis līdz 11 cilvēkiem, viņu vidū ir arī divi bērni. Astoņi no inficētajiem apgalvojuši, ka cūkgaļu iegādājušies Daugavpils centrālajā tirgū, savukārt pēdējie trīs saslimšanas gadījumi saistīti ar veikalā pirktu gaļu. Visi inficētie uzturā lietojuši termiski apstrādātu gaļu, aģentūru LETA informēja Latvijas Infektoloģijas centra Latgales reģiona epidemioloģe Nona Vološčuka.
Tā kā slimības inkubācijas periods svārstās no četrām līdz 45 dienām, Vološčuka pieļāva, ka ar trihinelozi inficēto cilvēku skaits Daugavpilī turpmākajā laikā varētu arī pieaugt.
NOZARE.LV
Komentāri