
Vairāk nekā divdesmit jaunieši Cēsu pansionātā, Cēsu klīnikā un Cīrulīšu dabas takās šovasar strādā kā brīvprātīgā darba veicēji. Viņi iesaistījušies projektā “Brīvprātīgais darbs kā jauniešu sociālās iekļaušanas instruments”.
Projekta koordinatore Gunta Grīnhofa pastāstīja, ka pašlaik 23 jaunieši, strādājot bez atalgojuma, gūst jaunu pieredzi un cēsniekiem popularizē brīvprātīgo darbu.
“Esam īstenojuši mācības par to, kas ir brīvprātīgais darbs. Tajās jaunieši apguva divas programmas „Personības identitāte” un „Brīvprātīgā darba menedžments”, kas vērstas uz brīvprātīgā darba izpratnes veidošanu. Gūtās iemaņas kopš vasaras sākuma viņi izmanto izvēlētajās prakses vietās,” pastāstīja G.Grīnhofa.
Visvairāk jauniešu darbojas Cīrulīšu dabas takās, savukārt četri projekta dalībnieki izvēlējušies praktizēties Cēsu klīnikā – divi palīdz bērnu nodaļā, pa vienam ir dzemdību nodaļā un pie datorspeciālista. Monta Cielava, Laura Buša, Linda Grundmane, Zane Bīriņa un Agnese Lakotka par prakses vietu izvēlējušās Cēsu pansionātu. Vecļaudīm viņas jau sagatavojušas aktivitāšu programmu par jūras tematiku, organizēja izstādi, filmu pēcpusdienu, radošās nodarbības, braucienu uz jūru, viesojušās pie vecajiem cilvēkiem Dubultos, kur sniegušas koncertu. Meitenes iecerējušas vēl vairākas citas aktivitātes, kā sirmgalvju ikdienā kliedēt garlaicību un vienmuļību.
“Brīvprātīgais darbs Cēsīs ir svešs, esam pirmie, kuri vēlas to iepazīt un citiem parādīt. Vasaru pavadīt kopā ar Cēsu pansionāta vecļaudīm izvēlējos tāpēc, ka tas šķita kā izaicinājums, domāju, ka man varētu patikt. Redzu, ka neesmu kļūdījusies. Cilvēki te ir atvērti, ar prieku iesaistās mūsu piedāvātajos pasākumos. Protams, katrs cilvēks ir citāds, bet mēs jau esam viņus iepazinušas, zinām, kurš labprātāk parunājas, kurš vēlas mieru. Jūtam, ka pansionāta iemītniekiem interesē radošās darbnīcas un tur valdošā kopā būšana, patīk, ka viņus neatstāj novārtā,” teic brīvprātīgā darba veicēja Monta.
Kultūras pasākumu organizatore Astrīda Kamša vērtē, ka meiteņu rosīšanās ir ļoti vajadzīgs, humāns darbs. Sarūpētās aktivitātes pansionāta iemītniekus uzmundrinot, dodot možumu un spirgtumu. “Runājot ar vecļaudīm, viņi stāsta, cik priecīgi par meiteņu darbību. Viņas pratušas radīt sapratni, ko vecie cilvēki augstu vērtē,” teic A.Kamša.
Projektu īsteno Cēsu novada biedrība „Sociālā līdzatbildība” sadarbībā ar Cēsu Pieaugušo izglītības centru un partnerorganizāciju Šveicē. Tas ilgs līdz gada beigām, taču jauniešu prakse norisināsies līdz augusta beigām.
Anda Dzenža
Komentāri