Cēsu mākslas festivāls, kas notiks jau piekto gadu pēc kārtas, katru gadu apmeklētājus un skatītājus cenšas pārsteigt ar jaunām lietām, un šogad festivāla viesiem tiks piedāvāti vairāki jaunumi, žurnālistiem stāstīja festivāla direktors Juris Žagars.
Festivāla vizuālās mākslas sadaļā pirmo reizi piedalīsies mākslinieks no Krievijas, kas būs Sergejs Bugajevs jeb “Āfrika”, pirmo reizi festivālā viesosies ārzemju simfoniskais orķestris pilnā sastāvā, kas būs Īlingas Simfoniskais orķestris no Lielbritānijas, savukārt Galā koncertā pirmo reizi tiks realizēts mūzikas, video un gaismas projekts, kā arī pirmo reizi festivāla programmā kino sadaļā būs skatāma franču kino klasikas izlase.
Pirktais Cēsu Mākslas festivāls pilsētā notiks no 23.jūlija līdz 6.augustam, kas gandrīz trīs nedēļu laikā Cēsīs interesentiem piedāvās apmeklēt piecas izstādes, sešus koncertus, divas teātra izrādes, franču kino klasikas programmu un jaunākās aizvadītā gada spilgtākās latviešu filmas, vēstīja Žagars.
“Cēsu mākslas festivāls šo gadu laikā ir kļuvis par lielāko profesionālās mākslas festivālu Latvijā. Piecos gados mēs esam iekarojuši gan atbalstītāju, gan arī skatītāju uzticību, jo biļetes uz festivāla pasākumiem iepriekšpārdošanā tiek pirktas uzreiz pēc festivāla programmas publiskošanas. Biļešu ieņēmumi veido 20% no kopējā festivāla budžeta. Pateicoties veiksmīgajiem iepriekšējiem gadiem, kuros esam spējuši sevi pierādīt, esam ieguvuši arī Eiropas fondu naudu. Šogad festivāla budžets ir 100 000 latu, bet nākamajā gadā, jau pateicoties Eiropas fondu atbalstam, festivāla budžets būs 400 000 eiro (281 121 lats),” akcentēja Cēsu Mākslas festivāla direktors.
Festivāls šogad tiks atklāts ar starptautisku radošos diskusiju “Eksperiments un izcilība”, kuras mērķis ir atklāt radošā eksperimenta un izcilības saskares laukus, aktualizēt notikumus un parādības, kas savulaik radušies kā izaicinoši meklējumi, bet šodien tiek uzskatīti par kultūras vēstures neatņemamu sastāvdaļu, informēja festivāla vizuālās mākslas programmas vadītāja Daiga Rudzāte.
Šī diskusija iecerēta kā ievadprojekts, kas ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu tiks realizēts turpmākā gada laikā un kura kulminācija būs nākamā gada Cēsu Mākslas festivālā. Šogad savu līdzdalību diskusijā apstiprinājuši mākslinieki, režisori, mūziķi, kultūras menedžeri no Krievijas, Latvijas, Lietuvas. Sarīkojuma dalībnieku vidū būs Latvijas Universitātes profesore Elga Freiberga, filozofs Arnis Rītups, mākslinieks Aigars Bikše, teātra kritiķis Normunds Naumanis un citi, kā arī Viļņas Laikmetīgās mākslas centra direktors Ķestutis Kuizins un Krievijas mākslinieks Bugajevs.
Savukārt festivāla atklāšanas koncertā piedalīsies divas jaunas un izcilas Latvijas mūziķes – Berlīnē studējošā čelliste un starptautisku konkursu laureāte Guna Ābiltiņa un akordeoniste Ksenija Sidorova, kura patlaban mācās Londonas Karaliskajā mūzikas augstskolā. Abas solistes atklāšanas koncertā kopā ar diriģentu Normundu Šnē un kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” atskaņos krievu modernistes Sofijas Gubaiduļnas un franču mūzikas ekscentriķa Erka Satī skaņdarbus, minēja festivāla mūzikas programmas vadītāja Indra Lūkina.
Teātra mākslas programma piedāvās divas interesantas pēdējo sezonu kamerizrādes – režisora Regnāra Vaivara skatuvisko versiju par Aiju un viņas mūža vīriešiem – Dailes teātra izrādi “Aija pēc Jaunsudrabaiņa” un Jaunā Rīgas teātra izrādi “Melnais piens”, kas ir teātra aktieru un režisora Alvja Hermaņa kopdarbs par Latvijas lauku tēmu. Izrādes jau tradicionāli festivāla laikā tiks izrādītas Cēsu Vecā alus brūža telpās, un biļetes uz izrādi “Melnais piens” iepriekšpārdošanā jau izpirktas.
LETA
Komentāri