Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Pēc ledus nokušanas Cēsu parkos atgriezīsies gulbji

Druva
20:00
03.04.2010
3

Pēc sniega un ledus nokušanas Cēsu parkos atgriezīsies to pastāvīgie iemītnieki – melnie un baltie gulbji, informēja Cēsu novada domē.

Pirms tam parkos tiks izveidotas nojumītes, kurās gulbji varēs uzturēties.

Kā pastāstīja Cēsu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Karlsberga, Maija parkā atgriezīsies četri melnie gulbji, bet Pils parkā garāmgājējus priecēs trīs baltie gulbji.

Garo un bargo ziemu gulbji Cēsīs pārlaiduši labi. Janvārī un februārī, kad bija lielais sals, ziemas mītnē tika ieslēgti papildus sildītāji, jo aukstums, īpaši jau tumšajiem gulbjiem, nepatīk. Ārī āra pastaigās gulbji šajā laikā nav devušies.

Laikam kļūstot siltākam, tie jau no agra rīta ir savos āra aplokos, dzīvi “sarunājas”, staipa kaklus, vicina spārnus un dūšīgi ēd, lai, atklājot peldsezonu parku dīķos, būtu labā fiziskā formā.

Ziemas mītnē melnajiem un baltajiem gulbjiem teritorijas ir nodalītas, jo, kā atzīst putnu kopēja Linda Eglīte, tumšie dienvidnieki ir visai karstasinīgi un rāmajiem ziemeļniekiem varētu arī nodarīt pāri.

Kā stāsta putnu kopēja, baltie gulbji Pēteris un Maija ir rāmi un saticīgi. Meža gulbis Mikiņš, kas viņiem piebiedrojās pirms diviem gadiem, jo nespēja aizlidot uz Dienvidiem, savu brīvā putna dabu ir saglabājis. Lai arī spārni apgriezti un palidot nevar, Mikiņš regulāri dodas pārgājienos kājām un Cēsis ir izstaigājis krustu šķērsu. Ja prastu runāt, noteikti varētu būt labs gids.

Melnie gulbji Zigfrīds un Odīlija ir krietni enerģiskāki un nešpetnāki par saviem baltajiem sugasbrāļiem. Melno gulbju saimē rudenī bija ģimenes pieaugums, un divi jaunie gulbji, brālītis un māsiņa, kas ziemā ir krietni paaugušies un kļuvuši tik pat lieli un patstāvīgi kā viņu vecāki, arī priecēs pilsētas apmeklētājus. Jaunajiem gulbjiem vārdi vēl nav doti, un cēsnieki ir aicināti izteikt savus priekšlikumus, kā abus gulbjus varētu saukt.

Ziemas ēdienkarte putniem ir sabalansēta – speciālā barība ar nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām, graudi un dārzeņi. Par putnu barošanu un turēšanu Eglīte regulāri konsultējas ar Rīgas Zooloģiskā dārza speciālistiem.

Gaidot laiku, kad gulbji atgriezīsies parkos, kopēja cēsniekiem un pilsētas viesiem atgādina, ka gulbji ir zālēdāji: “Gribu vēlreiz atgādināt un lūgt cēsniekus un pilsētas viesus nebarot gulbjus ar maizi vai, vēl ļaunāk, čipsiem. Viņi ir zālēdāji un, ja gribat putnus palutināt, aiznesiet kādu kāposta lapu vai pavasarī pienenes, tās viņi ēd labprāt.”

Pēc LETA

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
20

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
22

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
54

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
58

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
59
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
76
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
26
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
30
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi