Vairāk nekā 40% iedzīvotāju nevar laikus samaksāt par siltumu, jo apkures tarifi nav samērojami ar viņu ienākumiem, uzskata Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).
Lai gan pilsētu un novadu domes informēs LPS par aktuālajiem siltuma parādiem tikai 10.septembrī, tiek lēsts, ka tie varētu būt apmēram 30 miljoni latu. Pēc LPS aplēsēm, parādi par komunālajiem maksājumiem ir 1,25 mēnešu maksājumu apmērā. Turklāt pusei parādnieku ir arī hipotekārie kredīti, šāda informācija šodien tika sniegta LPS valdes sēdē.
Pašvaldības ir konstatējušas, ka strauji aug trūcīgo personu skaits. Šā gada jūlijā trūcīgas personas statuss bija piešķirts 167 000 cilvēku, bet pērn šajā laikā – 151 000 cilvēku. Gada laikā trūcīgo skaits valstī ir palielinājies par 28%. Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsta saņēmēju skaits ir palielinājies par 47%, dzīvokļa pabalstu saņēmēju skaits gada laikā palielinājies par 25%.
Ogres mērs Edvīns Bartkevičs LPS valdes sēdē pauda izbrīnu, ka “iztikas minimuma grozā”, kuru rēķina Centrālā statistikas pārvalde, katram iedzīvotājam komunālajiem pakalpojumiem tiek ierēķināti tikai 20 lati.
Savukārt vairāki citi valdes locekļi pauda viedokli, ka valstī vajadzētu notiek daudz maz vienādu parāda līmeni, pēc kura sasniegšanas komunālo maksājumu parādnieks tiek sūdzēts tiesā. Patlaban parāda apjoms var svārstīties no 500 līdz 10 000 latu. Tika norādīts arī, ka tiesu izpildītājam par komunālā parāda piedziņu bieži vien jāmaksā 500 lati, kas reizēm ir vairāk par piedzenamā parāda apjomu.
LPS valdes sēdē pašvaldību vadītāji arī pauda nožēlu, ka Finanšu un Ekonomikas ministriju pārstāvji rosina tikai palielināt represijas pret komunālo maksājumu parādniekiem, bet citus risinājumus samilzušajai apkures parādu problēmai nepiedāvā.
Pašvaldību vadītāji uzskata, ka arī siltuma parādi, tāpat kā nekustamā īpašuma nodokļa parāds, būtu piedzenams bezstrīdus kārtībā, bet tam nepieciešamas izmaiņas likumos.
LETA
Komentāri