Lielās lietavas ne tikai miekšķējušas zemi, kas tagad dubļos, bet radījušas sīkas ligas lauciniekiem.
Dzērbenes pagasta “Mazmeļļu” saimnieks Jānis Leitāns stāsta, ka pirms dažām dienām racis mazu notekgrāvi, lai ūdens neiet mājas priekšnamā.
“Ūdens bija vai līdz istabai. Kaimiņiem pagrabs slīkst nost. Man tāda nav, jo nav iespējams ierakt, ūdens nāk iekšā. Vienīgais – jābetonē, bet tas jau tā dārgi,” sprieda Jānis Leitāns, atcerēdamies sauso vasaru, kad ūdens trūcis, tagad tā ticis pavairāk.
“Vasarā akas bija tukšas, tagad gandrīz ar krūzi var pasmelt. Nu, skatieties paši, gandrīz līdz ar akas vāku. Pagalms dubļos, izbrist nevar. Ja iebrauc ar mašīnu, tad nekas no iebraucamā ceļa pāri nepaliek,” tā Jānis, bet kaimiņiene Ilga Keiša katru dienu nokāpj pagrabā un iznes pa ūdens spainelim.
“Visu konservēto jau lieku plauktos. Kartupeļi arī augstāk uzstutēti. Nē, nav tik traki! Mums tas pierasti. Pavasaros un rudeņos mūždien ir slapjš. Es visam sagatavojos. Pāri pļavai jau arī grāvis ar ūdeni pilns. Jā, salija. Bet ir jau vēl kas, redz, mums bebri postu sataisa. Aizgāž grāvi ciet, un tā tas slapjums kāpj līdz pagalmam,” stāstīja Ilga Keiša.
Šur tur lāmas manāmas pļavās, grāvji un dīķi ir ūdens pilni. Zivju audzētāji saka, ka šī ziema zivīm labi patīk, jo ne uz brīdi vēl nav bijis ledus vāka, omulīgi jūtoties arī meža dzīvnieki, jo var labi atrast barību un skriešanai netraucē sērsna.
Uz Veselavas un Dzērbenes pagasta robežas “Jaunkleķeros” satiekam saimnieci Astrīdu Ikneri, viņa pat priecājas, ka beidzot par ūdeni vairs nav kreņķu, un piebilst, ka dubļi netraucē.
“Mums ilgi nebija ūdens akās, mēs priecājamies, ka ir tā, kā ir. Nemaz neslīkstam nost. Tagad varbūt drusku par daudz, jo dubļi ir, bet citādi lopiem nebija ūdens. Vasarā no attālā dīķa vedām ūdeni gan lopu dzirdīšanai, gan veļas mazgāšanai. Tas bija par traku un grūtu. Nu, bet tagad jau laiks kā laiks. Mēs nesūdzamies,” savādo ziemu novērtēja Astrīda Iknere. Līdzīgās domās ir veselavieši, kuri pēc lielā vēja pūtiena uz dienu palikuši bez elektrības, bet tagad domā, ka jāpataisa vaļā Rauņa caurteka pie vecajām dzirnavām, lai krītas ūdens līmenis. Laucinieki spriež vien par to, ka laiks galīgi mainījies. Tagad vairs nevarot saprast, ko janvāra otrajā pusē gaidīt – ziemu vai pavasari.
Komentāri