Piektdiena, 19. jūlijs
Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra

No aprīļa atvieglos trūcīgās personas statusa piešķiršanu

Druva
13:02
30.03.2010
3

Plānots, ka no 1.aprīļa, piešķirot personai vai ģimenei trūcīgā statusu, netiks ņemtas vērā parādsaistības un aizdevumi kā trūcīgas ģimenes (personas) statusu ierobežojoši nosacījumi.

To paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātie un šodien valdībā pieņemtie noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu.

Noteikumu mērķis ir dot iespēju lielākam iedzīvotāju skaitam saņemt Sociālās drošības tīkla stratēģijā paredzētos pabalstus un kompensācijas sociāli ekonomiskās krīzes un strauja bezdarba pieauguma situācijā.

Saskaņā ar noteikumiem attiecībā uz parādsaistībām pašvaldība var noteikt labvēlīgākus nosacījumus. Piemēram, aprēķinot vidējos ienākumus, pašvaldības sociālais dienests ģimenes (personas) ienākumu summu samazina par ikmēneša kredītmaksājuma visu vai saistošajos noteikumos fiksētu summu.

Noteikumos tāpat precizēts, ka trūcīgas personas statuss neattiecas uz personām, kuras ilgstoši atrodas institūcijā, kur tiek nodrošinātas pamatvajadzības, jo patlaban noteiktais, ka par trūcīgu nevar atzīt personu, kas atrodas “pilnā valsts apgādībā”, rada neskaidrības.

Noteikts pienākums nestrādājošai personai darbspējas vecumā pirms vēršanās sociālajā dienestā ar iesniegumu novērtēt ģimenes (personas) atbilstību trūcīgā statusam, reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) kā bezdarbniekam vai darba meklētājam, lai primāri izmantotu visas NVA piedāvātās iespējas.

No noteikumiem svītrota norma, ka ienākumu un materiālā stāvokļa atbilstību novērtē un lēmumu pieņem pašvaldības sociālais dienests pēc iesniedzēja deklarētās dzīvesvietas, jo tā dublē Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteikto un nav saskaņota ar Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteikto. Tas mazinās pašvaldību burtisku Ministru kabineta normu piemērošanu un veicinās Dzīvesvietas deklarēšanas likumā noteikto normu piemērošanu.

Par trūcīgas ģimenes (personas) statusu apliecinošas izziņas darbības sākuma laiku uzskatāms mēnesis, kurā pieņemts lēmums par ģimenes (personas) atbilstību trūcīgā statusam.

Noteikumi paredz trūcīgā izziņu izsniegt uz sešiem un uz divpadsmit mēnešiem iepriekšējo trīs un sešu mēnešu vietā, lai atvieglotu sociālo dienestu darbu situācijā, kad ievērojami pieaudzis to cilvēku skaits, kas vēršas sociālajā dienestā. Tas neizslēdz iespēju vienoties ar personu tikties katru mēnesi vai biežāk, ja tas ir nepieciešams kādas sociālās problēmas risināšanai.

Laikā, kad ģimenei (personai) noteikts trūcīgā statuss, pašvaldības sociālais dienests var atkārtoti izvērtēt ģimenes (personas) materiālo situāciju un pieņemt labvēlīgāku lēmumu, ja būtiski mainās ģimenes (personas) sociālā un materiālā situācija.

Tāpat noteikumos tiek precizēti ienākumu veidi, kas uzrādāmi iztikas līdzekļu deklarācijā, turklāt saīsināts termiņš no 12 līdz trim mēnešiem, par kuru uzrādāmi atsevišķi dzīvojoša laulātā vai bērna vecāka sniegtais materiālais atbalsts, lai operatīvāk fiksētu situāciju ģimenē, kura vērsusies pēc palīdzības. Ienākumos netiks iekļauts arī studējošo kredīts, jo šis kredīts paredzēts studenta pamatvajadzību nodrošināšanai, kā arī no labdarības fondiem un sociālajās kampaņās gūtie ienākumi.

Gadījumā, ja persona maksā uzturlīdzekļus bērnam, iztikas līdzekļu deklarācijā tiek norādīti nosacīti neto ienākumi, lai novērstu situāciju, kad uzturlīdzekļu maksātājs vai viņa pašreizējā ģimene paliek bez minimālajiem iztikas līdzekļiem.

Tāpat paplašināts kustamā un nekustamā īpašuma klāsts, kas netiek vērtēts, nosakot atbilstību trūcīgā statusam, piemēram, ģimenes (personas) mājoklis un kādam no ģimenes locekļiem piederošs nekustamais īpašums vai tā daļa, kurā dzīvo kāds no ģimenes locekļu pirmās pakāpes radiniekiem, zeme, mežs, ēkas atbilstoši pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktajiem kritērijiem, viena garāža, viena automašīna, kas ģimenes (personas) īpašumā ir ilgāk par 24 mēnešiem – iepriekšējo desmit gadu vietā.

Noteikumi būs spēkā no šā gada 1.aprīļa līdz Sociālās drošības tīkla stratēģijas darbības termiņa beigām, tas ir, 2011.gada 31.decembrim, kad paredzēti iepriekšminētie atbalsta pasākumi trūcīgām personām, kā arī valsts līdzfinansējums pašvaldībām garantētā minimālā ienākuma pabalsta izmaksām 50% apmērā un dzīvokļa pabalsta izmaksām 20% apmērā.

Pēc LETA

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
19

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
22

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
126

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Pārstāvēt savu pagastu Kanādā

00:00
17.07.2024
130

Kanādā, Toronto, aizvadīti 16. Dziesmu un deju svētki. Tie tagad ir atmiņas, emocijas, prieks par kopābūšanu, satiktiem un iepazītiem cilvēkiem. Zaubes jauktā kora dziedātājiem neaizmirstams notikums, kuram veltīts daudz laika un enerģijas, lai kļūtu par Dziesmu svētku dalībniekiem. Pēc 2023.gada XXVII Vispārējajiem latviešu dziesmu un XVII Deju svētkiem zaubēnietis    Arnis Zvaigzne korim ierosināja braukt uz […]

Ar mākslu pret vardarbību

05:14
16.07.2024
17

Cēsīs, Raunas ielas 8 iekšpagalmā, garāmgājēji nevar nepamanīt sienas gleznojumu. Tajā sieviete, kurai uzglūn čūska, bet kāda roka uzbrucēju satver. Kā stāsta biedrības “Latvian Association for Youth Activists”  vadītāja Marija Groza, gleznojums simbolizē  solidaritāti un atbalstu pret vardarbībā cietušajāmsievietēm. Darba autore ir lietuviešu māksliniece Egle Narbutaite. “Vēlējos ilustrēt spēcīgu sievieti, kura spēj stāties pretī briesmām un […]

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
161

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
25
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
21
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
15
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
22
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
29
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi