Uz Valmieras drāmas teātra skatuves pēc 30 gadu pārtraukuma atgriezušies somu rakstnieces Hellas Vuolijoki radītie Niskavuori ļaudis.
Izrāde top kā veltījums Pēterim Lūcim, kuram jūnijā apritētu simts gadu. Ilggadējais Valmieras teātra režisors, tagad leģendārais latviešu teātra klasiķis Pēteris Lūcis divu gadu desmitu garumā iestudēja piecas lugas – H. Vuolijoki izloloto somu dzimtas hroniku. Viņš to darīja, cienot ziemeļnieku stipros raksturus un kopjot savus izvirzītos ētiskos ideālus. Šogad iestudējumu veidojis režisors Oļģerts Kroders, izvēloties izteiksmīgāko no Niskavuori cikla – „Akmens ligzdu jeb Niskavuori sievietes ”.
1976. gada iestudējumā spēlēja Elza Barūne, Ņina Leimane, Austra Skudra, Ausma Dūle un Agris Māsēns. O. Krodera iestudējumā Niskavuori saimniece ir Ligita Dēvica, bet Ārni spēlē Mārtiņš Liepa, pārējās lomās – Māra Mennika, Ieva Puķe, Elīna Vāne, Agris Māsēns, Rihards Rudāks, Krišjānis Salmiņš u.c.
Austra Skudra grāmatā „Es dzīvošu caur to labu” rakstījusi, ka „Niskavuori liktenī bija kaut kas vairāk par to ikdienu, tajā bija dziļas traģēdijas, ko parasti cenšas slēpt. Sāpes uz skatuves sabalsojās ar pazīstamām izjūtām skatītāju zālē. Skatītāji izrāžu laikā it kā šķīstījās. Turklāt Lūcis nemīlēja izļodzītus raksturus, greizu psiholoģiju, viņš tiecās pēc skaidrā un dabiskā”.
Izrādes notikumi savijas ap lauku sētu, kurā valda stingras tradīcijas. Tur ierodas skolotāja Ilona, kuru iemīl saimnieces dēls Ārne. Viņš apprecējis sievu, ko likusi māte, sūrā Niskavuori saimniece, kura reiz pati te ieprecējusies ne gluži aiz savas gribas un palikusi tikpat cieta kā akmeņi sētā. Ārnem nu jāizšķiras, klausīt mātei un apkārtējo aizspriedumiem, vai savai sirdij. Luga piedāvā šīsdienas dramaturģijai neraksturīgus melodramatiskus motīvus.
Valmieras teātra vēlme iestudēt vienu no P.Lūča daiļrades atradumiem
ir ne tikai O.Krodera pateicība par reiz Valmierā dotajām iespējām attīstīties kā režisoram, tā ir atmiņa par romantisku laiku, kurā gandrīz tāpat kā tagad valdīja sievietes un drosmīga vīrieša izvēle tika augstu vērtēta. Stāsts par somu
dzimtu reizē ir vēstījums par mūsu laikiem pašu zemē.
Izrādes scenogrāfiju veidojis Mārtiņš Vilkārsis, kostīmus – Ilze Vītoliņa, komponists – Emīls Zilberts.
Komentāri