
Uzņēmumā “Varis Toys” ražo 26 koka rotaļlietu veidus. Uzreiz gan jāsaka, ka tas nav stāsts par koka mašīnu vai lelli, bet labirintiem, konstruktoriem, kas dod iespēju bērniem pašiem būvēt savas pilis, mājas un pagalmus.
Uzņēmuma interneta mājas lapā “Druva” izlasīja: “Mūsu pasaule jau kopš bērnu kājas veidojusies tuvu dabai, zemei, kokiem – visam skaistajam un dabiskajam. Ar to arī sākās stāsts par koka rotaļlietām – rotaļlietām, kurās iesakņojusies mūsu bērnība, kad pašu radītais, veidotais, gatavotais sagādāja vislielāko gandarījumu.”
“Varis Toys” ir ģimenes uzņēmums, kurā pašlaik strādā 12 cilvēki. Daudzi darba ņēmēji ražotnē strādā ilgstoši. Un vēl būtiski, ka uzņēmums, kura saražotās produkcijas lielākā daļa jeb 95 procenti
tiek eksportēta, izveidojies un turpina attīstīties, vērtējot no Eiropas skatu punkta, dziļos laukos.
Rotaļlietas ražo Rencēnu pagastā, bijušajā Valmieras rajonā. Līdz Valmierai ceļā jāpavada apmēram 20 minūtes.
“Pirms desmit gadiem, kad mamma un tētis to visu sāka, droši vien neviens nedomāja, ka tādi būs rezultāti. Taču mērķis bija ražot dabiskas, ekoloģiskas, augstvērtīgas rotaļlietas. Tā ir bijusi pareiza izvēle, jo pašlaik nekautrējos sacīt, ka mums klājas labi,” tā Evija Tīrele, kas vada uzņēmuma mārketinga un pārdošanas daļu un reizē lepojas ar saviem vecākiem- Sandru un Māri Pēčiem, kas Rencēnos savulaik atvēruši zāgētavu, tad mēbeļu ražošanas cehu un visbeidzot sameklējuši jaunu nišu, kurā darboties- koka rotaļlietu gatavošanu. Ražošanas lielais pluss ir tas, ka katru jauno rotaļlietu, katru detaļu koka konstruktorā, labirintā izdomā Māris Pēčs.
“Tētis nekad nav iedomājies, ka kādu ideju varētu kopēt. Mēs visi mācāmies, ieraugām interesanto, kad esam lielajās izstādēs Austrijā, Vācijā, bet katra jauna lieta tiek radīta. Tagad zinām, ka tieši to novērtē mūsu klienti- īstumu, dabiskumu,” tā Evija, sakot, ka Rencēnos tapušās rotaļlietas visvairāk pērk Vācijā, Skandināvijas valstīs, bet tālākie tirgi jau atrasti Japānā, Kanādā, Amerikā.
“Viņiem patīk tas, ka rotaļlietas ir no koka, ka augstas kvalitātes, patīk arī mūsu cena. Latvijā pirktspēja diemžēl ir ļoti zema, bet ārvalstu tirgiem esam pieejami. Pastāvīgos klientus, veikalus, kas ir mūsu regulārie pasūtītāji, esam noturējuši un tikuši pie jauniem sadarbības partneriem, pateicoties tam, ka strādājam nevis uz vairumu, bet kvalitāti un ievērojam izglītojošo konceptu, kas piestāv mūsu darbiem,” tā Evija un paskaidroja, ka sīkās koka detaļas, kas jāsavieto, bērniem liek domāt, attīsta sīko motoriku un galu galā māca dzīves gudrības. Piemēram, to, ka māja jāsāk būvēt no pamatiem un soli pa solim.
“Lielie konstruktori aizrauj ne tikai bērnus, bet arī viņu vecākus,” stāsta Evija un neslēpj, ka pati mēdz celt koka cietokšņus kopā ar mazo Kati.
“Nevaru sacīt, ka meitiņai ir ļoti daudz rotaļlietu. Mūsu ražotās, protams, bet citas daudz nepērku. Galvenokārt tāpēc, ka uzskatu- bērnam nevajag mantu kaudzi, bet labas, kvalitatīvas spēles, kas mazajam interesē,” tā Evija.
Arī Latvijā ir vairāki veikali, kuros var iegādāties “Varis Toys” ražoto, tomēr ekskluzīvās rotaļlietas izvēlas
samērā maz veikalnieku. Latvijā bērnu rotaļlietu tirgū dominē Ķīnā ražotās mantas.
“Apzvanu veikalus un piedāvāju mūsu produkciju, bet daudzviet atsaka. Par dārgu, kaut Latvijā savas rotaļlietas realizējam par zemāku cenu nekā ārvalstīs. Gribas, lai tiek arī mūsu bērniem, un ļoti priecājamies, ja mūsu mantas izvēlas iegādāties, piemēram, bērnudārzi,” uzsvēra Evija, sakot, ka uzņēmums labprāt atrodas arī devēja lomā. Koka rotaļlietas dāvātas slimnīcu bērnu nodaļām, bērnu namiem. Tomēr kopējais pieprasījums Latvijas tirgū ir ļoti zems. Ja 2008. gadā Latvijā uzņēmums pārdeva 13 procentus no saražotā, tad pērn
vien piecus procentus. Pašlaik pārdošanas rādītāji nedaudz kāpjot.
Uzņēmēji spriež, ka „Varis Toys” krīzes laiku pārdzīvojis bez liekiem sarežģījumiem. Uzņēmums krīzes vēsmas izjutis, pirms par krīzi un tās neprognozējamām sekām sāka runāt ekonomisti Latvijā. Laikā, kad liela daļa sabiedrības vēl spieda gāzi grīdā, uzņēmums sācis taupīt, jo par to, ka sarežģītāka kļūst pasaules ekonomiskā dzīve, likuši manīt pircēji Vācijā, Amerikā. Uzņēmumam izdevies strādāt bez ievērojamiem zaudējumiem un līdz ar ekonomikas augšupeju ražot vēl vairāk un piedāvāt vērtīgās bērza koka rotaļlietas pircējiem.
Šā gada jaunums, rencēnieši kļuvuši par Francijas rotaļlietu ražotāja “Djeco” izplatītājiem Baltijā. Protams, tas nozīmē papildu peļņas iespējas, jaunu un jau kopīgu tirgu apgūšanu, bet ģimenes uzņēmumā spriež, ka visvērtīgākais ieguvums ir sadarbības partneru uzticēšanās.
Ilze Kalniņa
Komentāri