Otrdiena, 17. septembris
Vārda dienas: Vera, Vaira, Vairis, Vaiva

Ne darba, ne pensijas

Druva
23:00
13.08.2007
9

Teju katrā pagastā aktuāla problēma ir pirmspensijas vecuma cilvēku iesaistīšana darba tirgū. Darba gadi godam nostrādāti, bet pelnīto pensiju sagaidīt kā nevar, tā nevar. Inešu pagasta sociālā darbiniece Biruta Engere stāsta, ka pirmspensijas vecuma cilvēku, kuri gaida godam nopelnīto pensiju un satraucas par darba iespējām, pagastā netrūkst.

„Ir daļa cilvēku, kuri strādā vai nu savā saimniecībā, vai kur citur par minimālu atalgojumu. Cilvēkiem no kaut kā ir jādzīvo. Piestrādā, velk eksistenci un gaida pensiju. Īpaši izjūtam to, ka esam rajona nomale. Pilsētā nereti tiek piedāvātas dažādas apmācības, bet kas to var izbraukāt? Pirmkārt, nav piemērotas satiksmes, otrkārt, kurš no šiem cilvēkiem var atļauties dienā iztērēt pāri par diviem latiem autobusa biļetei?” stāsta sociālā darbiniece un turpina: „Ir ļoti skumji, ka mums valstī ir šāda situācija. Piemēram, vai sievietei, kura nostrādājusi 30 gadus par traktoristi, nepienāktos iespēja aiziet pensijā? Daudzas lauku sievietes ir atdevušas darbam veselību un varbūt, kad pienāks laiks, viņām to pensiju vairs nevajadzēs. Cilvēki strādājuši, cēluši komunismu, bet tagad nevienai varai vairs nav vajadzīgi. Tas ir ļoti skumji, bet tādā valstī dzīvojam.”

Par pirmspensijas vecuma sievietēm B.Engere saka: „Viņas ir ļoti neaizsargātas. Ne māk datoru, ne valodas… Kam viņas ir vajadzīgas? Kam mūsdienās vajag 58 gadus vecu traktoristi? Saprastu, ja viņa neko dzīvē nebūtu darījusi, bet ir darba stāžs vairāk par 30 gadiem, izaudzināti arī bērni, bet kur ir pateicība?”

Sociālā darbiniece stāsta, ka jaunieši darba meklējumos dodas turpat uz kaimiņiem, Vecpiebalgu, vai tālāk – uz Cēsīm, Rīgu. Taču vecāka gada gājuma cilvēkiem tas nav īsti vairs pa spēkam.

„Mūsējās domā, kā izdzīvot. Skumji, ka jāskrien sēņot, ogot vai vēl ko darīt, lai maizīti vai cukura paciņu nopirktu. Situācija tiešām ir absurda. Iedomājos, kaut vai skolā, kad klases priekšā trīcošām rokām un sirmu galvu stāv mūžu nostrādājusi skolotāja un izklaidē mūsu jaunatni…Vai tas nav jocīgi?” pārdomās dalās Inešu pagasta sociālā darbiniece B.Engere. Ne visiem dota laba veselība

Arī Kaives pagasta sociālā darbiniece Velga Buraka stāsta, ka pagastā pirmspensijas vecuma cilvēku lielākā daļa, kuri vēlējušies, darbu atraduši.

“Tie, kas grib, darbu atrod paši. Taču izmantojām arī Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) piedāvāto iespēju, un no pagasta ļaudīm vienu sievieti iesaistījām labiekārtošanas darbos pagastā. Taču, ja par šo problēmu padomā plašāk – traki ir. Visiem jau nav tika laba veselība, lai pensiju sagaidītu strādājam. Runā, ka pensionēšanās vecumu vēl grasās palielināt, tad man jau sāk likties, ka maksājam valstij nodokļus bez jēgas. Arī mani šī problēma satrauc, ņemot vērā, ka neesmu no ilgdzīvotāju ģimenes,” pārdomās dalās V.Buraka un turpina aizsākto domu: “Liekas, būšu pensijā, vismaz nebūs jādomā, kur ņemšu naudiņu maizei. Nav jau runa par kādu dižu atpūtu vai Eiropas apceļošanu, bet par ļoti ikdienišķām lietām. Februārī pašai būs piecdesmit pieci gadi, un atminos padomju laikus, kad šajā vecumā sievietes gāja pensijā. Tagad jālauza galva, kā iztikt, kā aizvilkt līdz 62 gadiem…” Kādai paaudzei smagums jāiznes

Arī Drustu pagasta padomes priekšsēdētāja Maija Plūme atzīst, ka šī problēma aktuāla pagastam un atzīst, ka vēl pirms pāris dienām pagastā runājusi ar pastnieci, kuru sakarā ar nerentablo lauku pasta nodaļu slēgšanu atbrīvo no darba pienākumiem. Pastniecei ar 26 gadu darba stāžu būs jādomā, kā novilkt pāris gadus līdz pensijai.

„Taču situācijas ir atšķirīgas. Ir, piemēram, pagastā vīrieši, kurus gribēdams nevar iesaistīt nekādu darbu veikšanā. Tā jau brīžiem ir, liekas, ka šādu cilvēku netrūkst, bet kad viņus vajag iesaistīt NVA projektā , tad nav gandrīz neviena. Sievietēm ir visgrūtāk. Domāju, ka viņām visvairāk tiek darīts pāri. 62 gadi tomēr ir liels vecums,” saka M. Plūme un atzīst, ka ir daudz zemnieku, kuri strādā savā saimniecībā un gaida pensiju.

“Ir arī ļoti apzinīgi cilvēki, kuri bez palīdzības paši darbu atrod, nenāk un neprasa. Bet tiem, kuriem darba nav, tiem attiecīgi ir alkohola vai kādas citas problēmas, viņi nestrādās arī pašvaldības piedāvātajos algotajos darbos. Tā kā, ja vēlēšanās ir, darbu atrod. Taču uz alkoholu tendētie cilvēki nesaprot, ka nevis viens mēnesis, bet vismaz pusgads būs jāstrādā, viņu grūti iesaistīt jebkādā darbā. Viņi vienkārši nevar noturēties. Neievēro darba laiku un disciplīnu. Bet šādi cilvēki, gribētos teikt, ir izņēmums,” saka pagasta padomes priekšsēdētāja un piebilst, ka ir arī tādas pirmspensijas vecuma sievietes, kuras darbu atradušas ārpus pagasta teritorijas.

“Kāda sieviete Rīgā strādā par bērnu aukli. Savukārt cita aizbrauca uz Īriju. Viņa tur labi pelna un pabalsta vēl te vīru un savu māti. Taču šī problēma tiešām ir satraucoša. Ja jau visiem būtu laba veselība un možums kaulos! Jauniešiem ir vieglāk pielāgoties visām prasībām. Šodien ir jāmāk pārvaldīt datoru un modernās tehnoloģijas, bet ne visiem pusmūža vecumā tas ir pa spēkam. Viss mūžs strādāts… Jā, te kaut kas nerīmējas. Taču, domāju, ka vienai paaudzei šis smagums ir jāiznes, lai nākamie varētu dzīvot labāk,” domās dalās M.Plūme. Noraud asaru un dzīvo tālāk Vēsma Gobiņa pusslodzi strādā par apkopēju un gaida mirkli, kad pēc nostrādātā darba mūža varēs doties pelnītajā pensijā. Taču, kā atzīst sieviete, arī par šo darbiņu trīc sirds, ka tik būtu iespēja vēl pastrādāt.

“Visu laiku ausis ir saspicētas, ka tikai kaut kas vēl nenotiek. Ka tikai vēl tos četrus gadus līdz pensijai varētu novilkt. Darbu laukos dabūt nav nemaz tik viegli, bet naudiņa iztikai vēl kaut kā jānopelna,” saka pirmspensijas vecuma sieviete un piebilst, ka stāvoklis nav kritisks, bet vairāk nekā kritisks.

“Visa dzīve nostrādāta. Aiz muguras pavadīti gari darba gadi, bet tagad par apkopēju jāstrādā un jādomā, kā maizi nopirkt. Cilvēkus mūsdienās kaut kā nenovērtē. Maksā maz, dēls vēl mācās tehnikumā, saprotiet, ko tas nozīmē… Labi, ka kādu vagu kartupelīšus var sastādīt. Bet citādi būtu pavisam grūti,” saka Vēsmas kundze un piebilst, ka labprāt vēl pamācītos NVA piedāvātajos kursos vai vismaz iegūtu autovadītāja apliecību un ar mašīnu pabrauktu.

“Ceļš uz Cēsīm maksā naudu, bet kur lai to ņem? Es labprāt ietu uz šoferkursiem un brauktu ar mašīnu, bet diemžēl tas nav iespējams. Ne atbilstoša sabiedriskā transporta satiksme, ne līdzekļu tam. Ja vēl līdz Vecpiebalgai vajag, ar skriešiem aizskrienu, bet kur tad tālāk? Tepat uz vietas vien dzīve jāvelk… Kaut kas šai valstī nav sakārtots,” saka V. Gobiņa un turpina: „Brīžiem šķiet, ka pensija gandrīz, gandrīz jau ir, bet nekādi netiec tai klāt. Vēl tās runas par pagarināšanu! Tad jau kapā varēs to pensiju mest! Ar tautas līdzekļiem ārstējamies un kaut kā turamies. Tā ir mūsu ikdiena – dzīvot un cerēt, ka līdz pensijai tiksim. Pie sliekšņa esmu, bet klāt netieku. Savu reizi asaru noraudu un dzīvoju tālāk. Kamēr dzīvs, tikmēr jākustas.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

“Rakšos” virmo Marokas garšas

00:00
17.09.2024
26

Kamieļu parkā “Rakši”, tepat Cēsu novada Drabešu pagastā, augustā divas dienas varēja baudīt neparastu atmosfēru un Marokas bagātīgās virtuves ēdienus pirmajā Marokas street food festivālā. “Vēlējāmies radīt šo pirmo Marokas ielu ēdienu festivālu, lai vairāk cilvēkiem parādītu šīs valsts neatkārtojamo ēdienkarti, garšas, smaržas un ievestu ikvienu Marakešas ieliņu virmojošajās sajūtās. Šie ēdieni lielākoties tiek gatavoti uz […]

Aktīva vasara un prātīgi iesācies rudens

00:00
16.09.2024
41

Jaunā mācību gada pirmajā nedēļā Cēsu novadā skolu tuvumā dežurēja pašvaldības policijas darbinieki. Tā ir laba un droša tradīcija, jo kārtības sargu klātbūtne rada disciplinējošu un nomierinošu efektu, un skolas laiks sācies bez incidentiem. Par to, kāda pašvaldības policijas darbiniekiem bija aizvadītā vasara,un aktualitātēm sabiedriskās kārtības uzturēšanā rudenī stāsta Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars […]

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
41

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
111

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Zelta medaļa starptautiskā pārtikas konkursā

00:00
13.09.2024
41

Rīgā, Ķīpsalā, aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Baltijas lielākā pārtikas industrijas izstāde “Riga Food 2024”. Otro reizi tajā notika starptautisks pārtikas kvalitātes konkurss “The Baltic Taste Award 2024”. Augstu starptautiskas profesionāļu žūrijas vērtējumu tajā saņēma gardēžiem labi zināmā Vaives pagasta zemnieku saimniecība    “Kalna Paltes”.    Vaivēniešu bazilika pesto, kas gatavots pēc tradicionālas itāļu receptes parauga […]

Uz sarunu par velonovietnēm atnāk maz cēsnieku, bet ieteikumi vērtīgi

00:00
12.09.2024
54

Šīs vasaras laikā trīs apkaimju iedzīvotāji – Līvu, Priekuļu un Cēsu – varējuši izteikt savus ierosinājumus veloinfrastruktūras pilnveidošanai un uzklausīt Cēsu novada pašvaldības speciālistu stāstīto par iespējām uzlabot situāciju. Pašvaldība piedalās starptautiskā projektā, kurā paredzēts arī izveidot vairākus infrastruktūras objektus riteņbraucēju vajadzībām, tajā skaitā slēgtas velonovietnes. Par to, kā noritēja sarunas ar Līvu un Priekuļu […]

Tautas balss

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
16
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Bija balta, tagad plankumaina

11:25
13.09.2024
27
Lasītāja raksta:

“Pirms gadiem ļoti priecājāmies, ka senā Cēsu baznīca atguvusi balto tēlu. Tā bija tik skaista, īsts pilsētas simbols. Laikam taču tas darbs izmaksāja dārgi, bet tagad atkal uz sienām lieli plankumi, sakoptība zudusi. Neko nesaprotu no restaurācijas, bet vai tad pirms darba nevajadzēja izpētīt, ko tādai būvei var darīt, lai ieguldītais ļautu tai izskatīties labi […]

Vasarā dzīvo putekļos

11:24
13.09.2024
22
Skujeniete V.P. raksta:

“Lasu, ka citviet, kur grants ceļš ved gar dzīvojamo māju, kaisa ķīmiju, lai ceļš neputētu. Mums, Skujenes Skolaskalnā, nedara neko. Putekļi katru dienu, ja vien neuzlīst,” saka skujeniete V.P.

Autostāvvietas ir vajadzīgs pakalpojums

11:24
13.09.2024
25
Amatas puses iedzīvotājs raksta:

“Cēsīs daudz piedāvājumu ir tieši pilsētas centrā. Tas ir muzejs un viduslaiku pils, koncertzāle, stadions. Centrā ir arī banku biroji, iestādes. Vietējiem svarīga ir bibliotēka, tirgus. Tā nu īpaši piektdienās un sestdienās atbraucējiem nav, kur novietot automašīnas, visas stāvvietas aizņemtas, kaut lielākajā daļā spēkratu drīkst atstāt tikai uz stundu. Pēdējais laiks pašvaldībai ne tikai plānot, […]

Selektīva ticība zinātnei

11:23
13.09.2024
17
Seniore no Cēsīm raksta:

“Klausoties par četriem bērniņiem, kas guļ slimnīcā ar difteriju, tā vien gribas kliegt – kā jūs, tie, kas diendienā izmantojat visas modernās un pārmodernās tehnoloģijas, neesat pret bīstamajām slimībām vakcinējuši savus bērnus! Vienus zinātnes sasniegumus ceļ debesīs, tiem uzticas, bet otrus, kas tiešām glābj dzīvības, nosauc par ļaunprātību. Tas nav aptverami!” pauda seniore no Cēsīm.

Sludinājumi