Jaunpiebalgas, Nītaures, Skujenes, Zaubes, Zosēnu un citu rajona pagasta zemnieku aicinājums saglabāt līdzšinējā apjomā maksājumus par saimniekošanu mazāk labvēlīgos apvidos (MLA) nav palicis bez uzmanības. Protams, grūti spriest, cik liela ietekme bijusi mūsu rajona saimnieku rakstītajām vēstulēm Zemkopības ministrijai, valdībai un pat Valsts prezidentei, taču jautājums par atbalstu zemniekiem, kas ražo produkciju lauksaimniecībai mazāk labvēlīgās teritorijās, sācis risināties pozitīvi.
Zemkopības ministrija informē, ka “apkopojot lauksaimnieku un zemnieku organizāciju priekšlikumus, rasta iespēja mainīt maksājumu kārtību, kas paredzēta sākotnējā lauku attīstības programmas variantā sadaļā atbalstam mazāk labvēlīgo apvidu (MLA) zemniekiem.” Zemkopības ministrija skaidro, ka zemnieki, kas saimnieko MLA statusa teritorijās, saņems gandrīz tādu pašu atbalstu, kā iepriekšējā plānošanas periodā, proti, laikā no 2004.līdz 2006. gadam.
„Pieredze sarunās ar Eiropas Komisiju iepriekšējā programmēšanas periodā 2004-2006.g. mums noteica pakāpeniski samazināt atbalstu saimniecībām, kas strādā MLA, taču, veicot savus aprēķinus un izstrādājot lauku attīstības programmu, mums tomēr vairāk jāņem vērā reālais stāvoklis Latvijas laukos, kas, protams, radikāli atšķiras no veco ES dalībvalstu situācijas,” uzskata zemkopības ministrs Mārtiņš Roze.
Pēc Zemkopības ministrijas informācijas, iecerēts, ka šogad, saimniekojot noteiktajā 1. kategorijas mazāk labvēlīgajā apvidū, lauksaimnieki saņems 33 eiro par hektāru, 2008.gadā – 25 eiro par hektāru, 2009.gadā – 25 eiro par hektāru. Savukārt 2. kategorijas noteiktajos mazāk labvēlīgajos apvidos lauksaimnieki 2007.gadā saņems – 46 eiro par hektāru, 2008.gadā – 40 eiro par hektāru, 2009.gadā- 40 eiro par hektāru. 3. kategorijas noteiktajos mazāk labvēlīgajos apvidos attiecīgi 2007.gadā – 64, 2008.gadā – 58, 2009.gadā – 58 eiro par hektāru.
Zemkopības ministrija atgādina, ka Eiropas Savienības likumdošana šādu maksājumu kārtību pieļauj līdz 2010.gadam, pēc tam tā tiks pārskatīta.
Ministrija arī vērš lauksaimnieku uzmanību, ka maksājumi, kurus saņem saimnieki mazāk labvēlīgajos apvidos, paredzēti zemniekiem, kas atbalstam pieteiktajās platībās reāli nodarbojas ar lauksaimniecības produkcijas ražošanu. Lai nodrošinātu šī nosacījuma izpildi, tiks veiktas stingras kontroles.
Pagājušā gada otrajā pusē Zemkopības ministrijai sagatavotais un sabiedrības apspriešanai nodotais lauku attīstības programmas projekts paredzēja pakāpenisku MLA atbalsta samazināšanu. Pret to asi protestēja Nītaures, Jaunpiebalgas un citu pagastu zemnieki, norādot, ka līdzšinējā atbalsta politika ļāvusi atsperties arī mazajiem saimniekiem, kuri strādā mazāk auglīgās, nomaļās teritorijās. Turklāt, samazinoties maksājumiem, sarežģītā situācijā nokļūtu ne tikai sīkie saimnieki, bet arī lielākie ražotāji, kas attīstībai ņēmuši kredītus un rēķinājušies ar stabilu ilgtermiņa atbalsta politiku.
Komentāri