Piektdiena, 11. oktobris
Vārda dienas: Monta, Tince, Silva
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Latviešiem vajag lielākas ambīcijas

Druva
00:00
26.01.2008
17
200801262009312887

Cēsnieks Dainis Krieviņš ir asinsvadu ķirurgs un mācību zinātnes direktors Paula Stradiņa slimnīcā, arī Latvijas Universitātes profesors un Ekvadoras goda konsuls Latvijā. Šo uzskaitījumu varētu turpināt, tāpēc sarunu ar viņu sāku tieši par aizņemtību.

– Spriežot pēc internetā pieejamās informācijas, jāsecina, ka darba dienas Dainim Krieviņam ir ļoti piepildītas.

– Patiesībā pienākumu klāsts ir

krietni lielāks. Grūtākais – tikt vaļā no kāda pienākuma vai darba, ko esi uzņēmies. Visu laiku jauni projekti, piedāvājumi, līdz vienā brīdī saproti, ka kaut kas jānosvītro nost. Nespēja atteikties ir ļoti daudzu cilvēku nelaime. Lai gan te viss atkarīgs no dzīves uztveres. Ir cilvēki, kuri piepako savu dzīvi ar darbu pēc principa: jo vairāk būs darba, jo vairāk naudas. Tipisks piemērs ir amerikāņi, kuri pelna lielo naudu, bet nav laika to tērēt, jo visu laiku jāstrādā.

Man vairāk patīk tā dzīves filozofija, ar kādu dzīvo Spānijā un kas ir pilnīgi pretēja iepriekš minētajai. Spāņi netiecas uz paaugstinājumu darbā, jo tad būs vairāk jāstrādā, nebūs laika baudīt dzīvi un atpūsties. Viņi labāk stundām dzer kafiju, bauda siestu, nesaspringstot par darbu.

– P. Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca sevi deklarē kā līderi daudzās medicīnas nozarēs.

– Nebūs melots, mūsu slimnīca ir varens mehānisms. To raksturo kaut vai tas, ka tās šī gada budžets ir aptuveni 50 miljoni latu. Paveikts daudz, plāni vēl lielāki. Atvērām Latvijā pirmo pasaules līmeņa uzņemšanas un pirmās palīdzības nodaļu, tādu, kā vērojām filmā “Čikāgas cerība”. Protams, pacientu daudzums ir pieckāršojies.

Plānojam tuvāko gadu laikā uzbūvēt jaunu, modernu slimnīcu, jau notiek tās projektēšana. Latvijā jābūt vienai Eiropas līmeņa slimnīcai. Nevar būt, ka sienas ir Eiropas, bet aparatūra – veca. Arī tai jābūt atbilstošai pašreizējām prasībām. Tāpēc jaunās slimnīcas budžets varētu sasniegt pat pusmiljardu latu, un ne-var salīdzināt Stradiņus ar kādu citu slimnīcu, tie ir pilnīgi atšķirīgi lielumi.

– Pats joprojām esi arī praktizējošs ķirurgs?

– Protams. Divas, trīs reizes nedēļā esmu operāciju zālē, bez tā nevar. Kad esmu palīdzējis slimniekam, tas sniedz pavisam citu gandarījumu, nekā paveiktais birokrātiskajā jomā. Tāpēc jau mācījos tos gadus, lai strādātu kā ķirurgs.

– Jau skolā zināji, ka būsi asinsvadu ķirurgs?

– Skolā zināju, ka mana joma būs medicīna, jo vidusskolas laikā strādāju Cēsu slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Iestājoties augstskolā, mērķtiecīgi gāju uz ķirurģiju. Tajā ātrāk redz rezultātu, nekā, teiksim, dermatoloģijā. Tiesa, kad prasīju kolēģiem, kāpēc izvēlējušies dermatoloģiju, viņi teica, esot ļoti forša profesija – neviens nemirstot un neesot nakts dežūru. Un nav ko piebilst.

– Kā tu redzi medicīnas problēmas Latvijā, vai tiešām ir tik slikti, kā masu medijos stāsta?

– Neesmu sazvērestības teoriju piekritējs, bet jāatzīst, ka prese tomēr uzkurina tautu. Pirms izlaidumiem vidusskolās un ģimnāzijās laikrakstos ir publikāciju sērija par nebūšanām medicīnā, un kurš normāls jaunietis pēc tam gribēs studēt medicīnu? Paši sliktu sataisām, un tad sūdzamies, ka nav, kas strādā.

Jo vairāk braukāju pa pasauli, jo labāk saprotu, cik smieklīgas ir tās mūsu utošanās. Divas nedēļas gadu mijā bijām ārpus Latvijas, bez mūsu televīziju ziņām, bez „Dienas”, un bija brīnišķīga sajūta. Atlika atbraukt un atklāt, ka tajā laikā, kad pasaulē domā par globālām lietām, te uzmanības centrā kaut kas nesaprotams, piemēram, ka suns Vecāķos nokodis koku. Tad saproti, ka mēs paši saskrūvējamies par pilnīgiem sīkumiem. Kaut ko presei vajag rakstīt, īpašnieki spiež strādāt pēc principa – jo dzeltenāk, jo labāk, tad vairāk pērk, un žurnālisti niekus sāk pārveidot par būtiskām un nozīmīgām lietām.

Atgriežoties pie medicīnas problēmām, jāsaka, ka tās ir, lai cik ciniski tas skanētu, bet mediķi pēc būtības ir ciniski, būs vēl sliktāk. Ja tuvākajā laikā radikāli nemainīsies valsts attieksme pret medicīnu, būs pamatīga krīze, kurā pirmie cietīs lauku cilvēki. Rīdzinieki jau atradīs, kuram piezvanīt, pie kā aiziet un, visticamāk, spēs arī samaksāt.

– Ko darīt?

– Jebkurš ārvalstu speciālists vai cilvēks ar veselo saprātu pateiks, ka mums nevis puse slimnīcu jāpārveido par sociālām vai rehabilitācijas vietām, bet trīs ceturtdaļas. Ja Limbažu iedzīvotājam vajag operāciju un ir mašīna, kas viņu aizved uz Rīgas slimnīcu, tad kāpēc vajag Limbažu slimnīcu? Pēc pusotras stundas viņš būs profesionāļu pārziņā.

Kas ir lētāk, katrā vietā uzbūvēt modernu slimnīcu vai nodrošināt iespēju nokļūt slimnīcā Rīgā? Lai valsts nodrošina vienreiz dienā bezmaksas transportu no katra miesta uz slimnīcu, tas būs daudz lētāk, nekā uzturēt simtiem slimnīcu.

– Bet Latvijā taču ir spējīgi mediķi?

– Protams, asinsvadu ķirurģijā ar mums rēķinās Eiropā un pasaulē, ir virkne citu darbu, ko darām pasaules līmenī. Esam spēlētāji pasaules vadošajā komandā. Pērn Stradiņiem zinātnes jomā bija 60 starptautiskie projekti, dažādu jaunu medikamentu attīstībā, pētniecībā, citās jomās.

Varbūt mūsu slimniekiem dzīves apstākļi nav tik ideāli, varbūt ēdiens slimnīcās nav tik labs, bet medicīnas līmenis ir visaugstākais. Gribu apgalvot, ka mediķi no sirds cenšas palīdzēt slimniekiem, tie konflikti rodas no stresa un pārslodzes. Ja Dānijas kolēģi dienā izdara četras noteiktas procedūras, mūsējie – 15. Tad kāda ir pārslodze, ja ārstam trūkst laika izrunāties ar pacientu, atbildēt uz jautājumiem. Rezultātā rodas sūdzības, lai gan vienmēr būs tādi, kuriem sūdzību rakstīšana ir dzīves stils. Viņš atnāk un saka, ka bijis jau pie 24 ārstiem, kuri visi ir idioti, bet jūs būsiet tas vienīgais īstais un gudrais. Ir tikai jautājums, pēc cik dienām es būšu tas 25.

Bet šādi pacienti ir izņēmums, cilvēki no laukiem ir ļoti forši, kādreiz ir lielāks morālais gandarījums izārstēt šādu cilvēku, nevis kādu miljonāru no Rīgas.

– Runājot par tiem sūdzētājiem, varbūt tur vainīgs priekšstats, ka klientam vienmēr taisnība?

– Visbiežāk ir pārmetumi par to, ka kādam nācies nedaudz ilgāk gaidīt. Tad gribas teikt, ļautiņi mīļie, pabrauciet pa pasauli! Biju mācībās Vācijā, un kāda meitene no Francijas pārsita kāju. Vajadzēja uzlikt četras šuves, tāpēc viņa aizgāja uz Berlīnes priekšpilsētas slimnīcas uzņemšanas nodaļu. Četras stundas gaidīja rindā ar visu savu diplomātisko pasi, samaksāja skaidrā naudā 70 eiro, jo nekādas maksājumu kartes tur nepieņēma, un tad viņai uzlika šīs četras šuvītes.

Otrs piemērs. Man bija 78 gadus vecs pacients, kurš no Amerikas pārcēlies uz Latviju. Viņam bija jābrauc pie plaušu daktera uz Ameriku. Tur izrādījās, ka divus mēnešus rindā jāgaida. Nekas, ka viņš lidojis no Latvijas uz Ameriku. Pamēģini mums kādam ārzemniekam likt dažas stundas pagaidīt rindā, tūlīt būs sūdzība. Nav mums tik bagāta valsts, lai katram slimniekam pieliktu mediķi.

Manuprāt, latviešiem jāiemācās būt pozitīvākiem un netraucēt citiem strādāt. Latviešu valoda vispār ir negatīvi tendēta, mēs sakām: „šausmīgi garšīgi”, „baigi labi”, „vai ne?” Nevis „vai ja”, bet tieši „vai ne?” Ja mēs pamācītos no citām nācijām, ka otram vajag palīdzēt, nevis traucēt, sasniegtu daudz vairāk.

– Tad, iespējams, jānomainās paaudzēm.

– Varbūt, jo jaunieši mums ir forši. Biju atbraucis uz Cēsu Valsts ģimnāziju tikties ar 12.klases audzēkņiem. Atcerējos savu jaunību un secināju, ka tagad jaunieši ir daudz atvērtāki, mērķtiecīgāki, ja vien viņi paskatīsies tālāk par savu pagalmu un Cēsīm, sasniegs daudz. Nesaku, ka jābrauc projām, vienkārši jāskatās plašāk. Iespējas tagad ir neaptveramas.

– Kāpēc tās neizmantojam?

– Mums nav ambīciju. Bet kur gan tām rasties? Ko mums māca skolā – par trešo tēva dēlu, par Vanadziņu, purva bridēju, un tad tam nabaga latvietim jābūt priecīgam, ka viņš vispār izdzīvojis. Bet, salīdzinot ar Krieviju vai Ameriku, kur cilvēki iet ar īstām ambīcijām, mēs esam zaudētājos. Nepieciešams likvidēt to pieticību, kas ir latviešos, vajag lielākas ambīcijas.

– Esi arī Ekvadoras goda konsuls Latvijā. Kā tiek pie šāda amata?

– Jo vairāk esi apritē, jo lielākas iespējas. No Ekvadoras diplomātu puses bija piedāvājums, viņiem vajadzēja pārstāvi Latvijā. Kad man izteica šo piedāvājumu, prasīju, kas ir Ekvadora. Man atbildēja – Galapagu salas, kur Darvins it kā savas teorijas atklājis. Piekritu divu iemeslu dēļ. Mediķu sabiedrība ir jauka, bet gribas kādreiz arī ko citu. Otrs, Darvins ar savām teorijām ir tuvu arī medicīnas un bioloģijas attīstībai. Tā jau no 2002.gada pārstāvu Ekvadoru Latvijā.

Mans galvenais uzdevums ir attīstīt kultūras un ekonomiskos sakarus, palīdzēt konsulārajos jautājumos. Šogad esmu izsniedzis vairākas vīzas, vienu pasi, dokumentus apstiprinājis. Ja būtu nepieciešamība, man vajadzētu laulāt ekvadoriešus te Latvijā. Pagaidām gan tikai te brīžiem parādās viens ekvadorietis, vēl viens ir Igaunijā, tāpēc pārāk bieži viņi mani nenomoka.

Pats esmu bijis šajā valstī. Nabadzīga, bet skaista. Īpaši šīs Galapagu salas, burvīgs, civilizācijas neskarts stūrītis.

-Vēl nedaudz politikas. Kā mediķis uzskata, vai ārsts par prezidentu ir labi?

– Ārsti vispār ir ļoti aktīva tauta, arī Cēsīs. Ārsti daudzām valstīm ir vai bijuši prezidenti. Tai pašai Ekvadorai. Tā nav nejaušība, jo ārsti ir izglītoti, zinoši, savā profesijā viņiem katrā situācijā jāatrod risinājums, jo nav standartu. Latvijā vēl tik premjeru vajadzētu ārstu, tad varētu teikt, ka valsti vada ārsti, jo arī Saeimas priekšsēdētājs, kā zināms, ir ārsts. Arī Rīgas pilsētu vada ārsts.

– Ja tev piedāvātu kļūt par prezidentu?

– Es noteikti atteiktos, jo negribu iet politikā. Dzīvē bijuši dažādi ar politiku saistīti piedāvājumi, no visiem esmu atteicies. Man patīk profesionālās lietas. Man ir ambīcijas, bet ne šajā sfērā.

Ja mums izdosies uzcelt šo jauno, moderno, labāko slimnīcu Eiropā, kurā ikviens Latvijas iedzīvotājs varēs saņemt vislabāko palīdzību, teikšu, ka tagad varu mierīgi funktierēt par mierīgu pensiju Spānijā ziemā un Latvijā vasarā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
21
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
35
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
37
1

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
80

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Spāņiem patīk latviešu dejas

09:32
08.10.2024
45
1

Priekuļu kultūras nama deju kolektīvu “Jumis”, “Zelta Virpulis” un Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma “Virpulis” dejotāji jauno deju sezonu atklāja Spānijā. “Piedalījāmies deju festivālā “XII International folklore festival “Alegria de danzar Costa Brava”,” stāsta kolektīvu vadītājs Uldis Blīgzna un uzsver, ka dejotājiem braucieni ir ļoti svarīgi, jo ir iespēja iepazīt citas kultūras, pabūt kopā. Festivālā […]

Arodbiedrība dāvina svētku mirkli

00:00
08.10.2024
122

Izglītības darbinieku arodbiedrības Cēsu novada arodorganizācijas valde Skolotāju dienas noskaņās teica paldies izglītības iestāžu vadītājiem, kuri ir arodbiedrības biedri. “Mācību iestādēs, kurās arī vadītājs ir arodbiedrības biedrs, pedagogi jūtas drošāk, ir vieglāk noskaidrot dažādus jautājumus un ikviens strādājošais cenšas piederēt arodbiedrībai,” pastāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Cēsu novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Ausma Klētniece […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
14
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
13
11
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
30
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
36
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.