Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona kriminālpolicijas birojs guvis pierādījumus, ka Valmieras un Rencēnu pagasta ģimenes ārsts Juris Jakovins pacientiem pret samaksu izrakstījis receptes psihotropo un narkotisko vielu iegādei, kuras nav lietotas ārstnieciskā nolūkā, informē “Latvijas Avīze”.
Jakovins no 7.jūlija ir atstādināts no amata līdz izmeklēšanas beigām, viņa pacienti palikuši bez medicīniskās aprūpes, tāpēc Burtnieku novada domes priekšsēdētājs Jānis Leitis vērsies Valmieras rajona tiesā ar lūgumu atļaut ģimenes ārstam Jakovinam turpināt ārstēt pacientus, jo nav neviena cita, kas to dara.
Ģimenes ārstam Jakovinam ir vislielākā prakse Latvijā – ap 5000 piereģistrētu pacientu, no kuriem 900 ir bērni.
Tiesnesis Jānis Grīnbergs policijai norādījis grozīt ārstam Jakovinam drošības līdzekļa nosacījumus, kas nozīmē faktiski atjaunot viņu darbā, lai netiktu pieļauti tik ievērojami cilvēktiesību ierobežojumi un pacientiem būtu pieejams ārsts. Tiesas lēmums ir nepārsūdzams, raksta “Latvijas Avīze”.
VP Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ilze Ungure informējusi, ka pārbaudīta informācija par vairākiem gadījumiem, kad ārsts nelikumīgi izrakstījis receptes zālēm, kurām nav bijusi medicīniska nepieciešamība. Kriminālprocess ir sākts par to, ka ārsts savā profesionālajā darbībā ir pieļāvis daudzus būtiskus pārkāpumus, par kuriem draud kriminālatbildība – brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem, atņemot tiesības strādāt par ārstu līdz pieciem gadiem.
Latvijas Ģimenes ārstu (LĢĀ) asociācijas prezidents Pauls Princis pastāstīja, ka lielākās ārstu prakses svārstās 2,5 līdz 2,7 tūkstošu pacientu robežās un ka tik daudz pacientu kā dakterim Jakovinam nav nevienam.
Veselības inspekcija informējusi LĢĀ, ka Jakovins gandrīz gadu strādā bez sertifikāta, kura termiņš beidzies, un Veselības norēķinu centrs, kas ģimenes ārstiem maksā valsts budžeta naudu, to pieļauj. Bijis krietni jānopūlas, kamēr ārsts nokārtojis nepieciešamos eksāmenus.
Veselības inspekcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Vera Zajeca pastāstīja, ka pēdējo trīs gadu laikā ir pārbaudīta ģimenes ārsta Jakovina profesionālā darbība, pamatojoties uz dažādu juridisko un tiesībsargājošo iestāžu iesniegumiem. Inspekcija 2009.gadā izskatīja divus iesniegumus – no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras un darba devēja – par izsniegto darbspējas lapu pamatotību. Abos gadījumos atklājies, ka ārsts pieļāvis darbspējas ekspertīzes pārkāpumus.
2010.gadā divos gadījumos ģimenes ārsts atkārtoti pieļāvis darbnespējas ekspertīzes pārkāpumus.
Veselības norēķinu centra preses sekretārs Toms Noviks informēja, ka nevienu sūdzību centrs nav saņēmis, – no ārsta darba rādītāju viedokļa neesot pamata apšaubīt viņa profesionālo darbību. Kamēr nav tiesas sprieduma, norēķinu centrs secinājumus neizdarīšot.
Zajeca gan apgalvoja, Veselības inspekcija ir informējusi arī norēķinu centru par būtiskiem pārkāpumiem ģimenes ārsta Jakovina darbībā. Taču norēķinu centrs uzskata, ka šie fakti neesot tik kliedzoši, lai pievērstu nopietnāku uzmanību ārsta praksei. Neraugoties uz to, ka norēķina centra uzdevums ir valsts budžeta tēriņu uzraudzība.
Dakteris Jakovins no 5.jūlija ir devies atvaļinājumā un uz telefona zvaniem neatbildēs, kamēr visas šīs nejēdzības būs beigušās, sacīja ārsta palīdze Rasma Vītola. Gan viņa, gan arī medicīnas māsiņa Jana uzskata, ka lieta pret dakteri esot safabricēta. Arī Rencēnu pagasta pārvaldniece Inese Sippo un Burtnieku novada domes priekšsēdētājs Jānis Leitis ārstu Jakovinu raksturo tikai pozitīvi.
Māsiņa Jana atzina, ka situācija pašlaik esot dramatiska, jo jau otro nedēļu slimniekiem nav neviena, kas izraksta zāles. Citi ģimenes ārsti Jakovina daudzos pacientus pie sevis nereģistrē, jo prakses jau tā ir pārpildītas. Tiesa, esot divi dakteri, kas vienu otru paņemot, bet ar to problēma nav atrisināta.
Veselības ministrija gan neuzskata, ka situācija ir dramatiska, – katram ģimenes ārstam jābūt kolēģim, kas viņu aizvieto, kad ārsts ir atvaļinājumā, atgādināja veselības ministra preses sekretārs Oskars Šneiders. Jakovins līdz šim nekad nav devies atvaļinājumā, līdz ar to nav bijis nepieciešams viņu aizvietot. Formāli viena daktere esot, bet viņai ir tik daudz pacientu, tāpēc neesot iespējams pierakstīt vēl svešus.
Veselības norēķinu centrā esot sāktas sarunas par aizvietotāju, bet lēmuma vēl nav, – centra uzdevums ir pēc iespējas ātrāk atrast jaunu ģimenes ārstu, īpaši ņemot vērā faktu, ka tiesvedība var ieilgt.
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Princis uzskata, ka šādā ārkārtējā situācijā Veselības ministrijai kopā ar norēķinu centru būtu nekavējoties jānāk palīgā un uz Jakovina prakses vietām Valmierā un Rencēnos jānosūta terapeits vai pediatrs un vismaz tā jācenšas problēmu daļēji atrisināt. “Diemžēl veselības aprūpes organizatori šādām situācijām nav gatavi. Valstī nav rezerves ārstu, kurus steidzami varētu iesaistīt pacientu ārstēšanā,” atzina Princis.
LETA
Komentāri