Šis gads Cēsu mūzikas dzīvē sākās ar nozīmīgu notikumu – Maskavas kora “Pravoslavnije pevčije” koncertu sv. Jāņa baznīcā. Koris Cēsīs priecēja arī pērn, un daudzi, kuri tad pabija koncertā, nāca arī šoreiz. Baznīca bija pilna. Jau vairāk nekā stundu pirms koncerta pirmie klausītāji gaidīja pie dievnama durvīm.
“Jau pagājušogad gribējām atbraukt, bet dzīvojam laukos un nesanāca. Koncerts ļoti jauks, to bija vērts dzirdēt, “ sacīja drabešnieces Dzintra Drande un Ārija Lapika. Koncerts Cēsīs bija īpašs arī pašiem dziedātājiem. Viņi pirmoreiz dziedāja kopā ar slaveno basu Anatoliju Safiuļinu. Tas bija paša dziedātāja, kora un Hermaņa Brauna fonda, kas organizēja koncertus Latvijā, sena sapņa piepildījums. Koncertā baznīcā, skanot krievu pareizticīgo Ziemassvētku dziedājumiem un Maskavas skolas komponistu (P.Česnokova, A.Grečaņinova, M.Ipoļitova-Ivanova u.c.) skaņdarbiem, dievnamā valdīja īpaša noskaņa, kas atgādināja, ka pie sliekšņa ir vecais Jaunais gads. Ne reizi vien, neierasti liturģiskiem koncertiem, atskanēja bravo saucieni.
Ar vētrainiem aplausiem cēsnieki uzņēma Anatoliju Safiuļinu. Viņa izsmalcinātā balss, mūzikas izjūta ļāva sajust dziedoņa dvēseles un intelekta dziļumu un, protams, viņa neatkārtojamo raksturu. Var vien apbrīnot, kā šis dziedātājs kļuvis pazīstams tikai kā kamerdziedonis un solists lielu formu skaņdarbos, gandrīz nemaz nedziedot operā. Tas notiek ļoti reti. Anatolija Safiuļina mākslas pamatā ir dāsnas dabas dotības apvienojumā ar lielu meistara pieredzi.
– Pirmoreiz Anatolijs Safiuļins uzstājas kopā ar šo kori. Tas ir atbildīgs solis gan viņam, gan korim. Koncerts bija brīnišķīgs, – atzīst Hermaņa Brauna fonda direktore Inna Davidova un piebilst, ka tas atkarīgs ne tikai no mākslinieku snieguma, bet arī no vietas un klausītājiem. “Pirmoreiz biju šajā baznīcā, tā ir brīnišķīga. Baznīcā skan citādāk nekā koncertzālē. Varam būt gandarīti, klausītāji bija apmierināti. Ļoti gribētos, lai maskavieši brauc vēl,” domās dalījās Inna Davidova.
Par iespēju atkal būt Cēsīs priecīgi bija arī dziedātāji un diriģents Georgijs Smirnovs. “Kad uzzinājām, ka atkal būsim Cēsīs, ļoti nopriecājāmies. Iepriekšējās reizes viesošanās vēl aizvien spilgtā atmiņā. Šķiet, te ir mistiska vieta – bijām Pils tornī, pilsēta baltā vakara mierā un debesis – tās izjūtas nevar aizmirst. Kā izpildītāju mani sajūsmina baznīca,” “Druvai” sacīja dziedātājs Pjotrs Fomins un piebilda, kaut arī nav sniega, Cēsis ir skaistas un te gribas atgriezties. Arī diriģents izteica pārliecību, ka braukuši pie draugiem, kuri gaida, kam patīk viņu dziedātais. “Cēsīs ir brīnišķīga publika, baznīca kā no pasakas, arī noskaņa. Sirds grib dziedāt,” sacīja diriģents.
Sv. Jāņa baznīcas draudzes mācītājs Didzis Kreicbergs, jautāts, kā paticis koncerts, sacīja: “Garīgās mūzikas koncerti nesveras – patika, nepatika. Kādas sajūtas tevi pārņem, kāpēc esi nācis, ko vēlējies – tas arī nosaka, kā jūties, kā patīk. Skanēja liturģiskie dziedājumi, vēl lielāks efekts ir, kad tie skan dievkalpojumā. Koncerts bija laba iespēja dzirdēt labu izpildījumu, iepazīt pareizticīgo dziedājumus un gūt emocionālu baudījumu.”
Komentāri