
Profesionālās izglītības iestādēs vairākās mācību programmās audzēkņu uzņemšanai jau beigusies. Jauniešiem saistošākās profesijas šogad likušās – galdnieks un automehāniķis.
Cēsu Profesionālās vidusskolas direktors Vincents Naglis “Druvai” stāsta, ka no četrām mācību programmām, kas tiek piedāvātās jaunajā mācību gadā,
trijās – galdnieku, elektriķu un namdaru specialitātēs – jau uzņemts plānotais audzēkņu skaits. Savukārt mehāniķu specialitāte ir tā, kurai jau vairākus gadus pēc kārtas pilnu grupu komplektēt neizdodas.
“Tas tādēļ, ka kaimiņu skolās -Priekuļos un Jāņmuižā – ir automehāniķu programmas. Šī specialitāte jauniešiem šķiet aktuālāka. Savukārt tas, ko mēs mācām, vairāk attiecināms uz metālapstrādes uzņēmumiem, kuru Vidzemes reģionā nav daudz. Jāatzīst, jaunieši uz profesijas izvēli raugās nopietni,” saka V. Naglis un bilst, ka Cēsu Profesionālajā vidusskolā vēlas mācīties jaunieši ne tikai no Cēsīm un tuvākās apkārtnes, bet arī no Valmieras, Valkas, Madonas, Alūksnes, Gulbenes un citiem Vidzemes novadiem.
Šī vasara īpaši saspringta ir Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikumam un Jāņmuižas Profesionālajai vidusskolai, jo skolas no septembra kļūs par vienotu mācību iestādi.
Priekuļu lauksaimniecības tehnikuma direktors Imants Kupčs stāsta, ka piedalījies konkursā uz apvienotās mācību iestādes direktora amatu.
“Rezultāti būs zināmi tuvākajā laikā, taču esmu gatavs vadīt arī apvienoto mācību iestādi, kuras nākotni redzu skaidri,” uzsvēra I. Kupčs. Direktors norāda, ka šogad un nākamajā mācību gadā nekas būtisks audzēkņu ikdienā nemainīsies. Uzņemšana pašreizējās mācību programmās turpinās gan vienā, gan otrā mācību iestādē, tiek uzņemts plānotais audzēkņu skaits.
“Vislielākā interese topošajiem audzēkņiem šogad bija par automehāniķu, auto elektriķu un lauksaimniecības tehnikas mehāniķu specialitāti. Visgrūtāk gāja ar
vides speciālistu un sekretāru grupu komplektēšanu, kurā šogad audzēkņus neuzņemsim. Jāņmuižā mazāka interese pagaidām izrādīta par datortehnikas un lauksaimniecības programmu,” pastāstīja I. Kupš.
“Druva”, uzrunājot jauniešus , pārliecinājās, ka profesija tiek izraudzīta ar lielu rūpību un apdomību. Jaunieši domā gan par darba iespējām nākotnē, gan atalgojumu, kādu būs iespējams saņemt.
Skujenes pamatskolas absolventi Roberts Ozols un Toms Blauss pastāstīja, ka izvēlējušies apgūt automehāniķa specialitāti Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikumā.
“Kā jau daudziem puišiem, mani interesē autiņi un viss, kas ar tiem saistīts. Nolēmu, ka labprāt vēlos mācīties par automehāniķi un strādāt šajā nozarē. Noteikti nebija doma mācīties vidusskolā un nomest zemē trīs gadus. Mūsidneās ir svarīgi ātrāk iegūt profesiju,” ar pārliecību bilda R. Ozols.
Arī puiši no Inešu pagasta – Zigmārs Krastiņš un Gusts Peisahovskis – dokumentus iesnieguši Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikumā.
“Es iestājos auto elektriķu grupā, bet brālis šeit jau mācās par auto tehniķi. Kad abi
beigsim skolu, atvērsim autoservisu. Tas mums tāds pavisam nopietns nākotnes plāniņš,” sacīja Zigmārs Krastiņš
Savukārt Gusts Peisahovskis atzina, ka tehnikumā apgūs datortehniķu mācību programmu.
“Mani interesē datori un viss ar to saistītais. Māsīca ir IT speciāliste, es gribētu iet viņas pēdās,” sacīja G. Peisahovskis.
Jaunieši atklāj, ka nākamās mācību iestādes izvēlē būtisks aspekts ir skolas attālums no mājām, draugu rekomendācijas, vecāku padomi un pašu vēlmes. Ļoti svarīgs ir arguments, vai konkrētā specialitāte nākotnē būs nepieciešama un labi apmaksāta
Liene Lote Grizāne
Komentāri