Trešdiena, 9. oktobris
Vārda dienas: Aina, Anete
casibom casibom jojobet giriş HOLİGANBET jojobet Casibom Casibom Giriş casibom Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom jojobet casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet

Jānoskaita līdz desmit

Druva
00:00
29.12.2007
6

Svētku laikā gribas domāt, ka ģimenes dzīvo saticībā un mīlestībā, tomēr tā nav. Arī mūsu rajonā aktuāla ir vardarbība ģimenē, par ko ”Druva” sarunājās ar Cēsu rajona policijas pārvaldes kriminālpolicijas biroja 1. nodaļas priekšnieci Ivetu Ekmani.

I.Ekmane pastāstīja, ka šogad pēc Krimināllikuma 130. panta – viegla miesas bojājuma tīšu nodarīšanu – uzsākti ap desmit kriminālprocesi, kas saistīti ar vardarbību ģimenē. Desmit kriminālprocesi uzsākti arī par 174. pantu – par cietsirdību un vardarbību pret nepilngadīgo.

Tomēr statistika neparāda patieso situāciju, jo saistībā ar 130. pantu bijuši apmēram 40 gadījumi, kad policija vispirms saņēmusi iesniegumus par vardarbību ģimenē un cietusī puse lūgusi palīdzību, taču vēlāk iesniegts atteikums. I.Ekmane skaidro, ka, visticamāk, notikusi samierināšanās. Tajā mirklī policija kļūst par negatīvo tēlu, kas iejaucas dzīvē. Tai pašā laikā daļa iedzīvotāju sagaida, ka policijas darbinieki atrisinās ģimenes problēmas. I.Ekmane atzīst: „Tās jāsakārto pašiem. Mēs varam tikai palīdzēt un aizstāvēt, kā arī virzīt jautājumu, lai vainīgais saņemtu sodu.” I.Ekmane skaidro, ka kriminālprocesa uzsākšanai jāsaņem pieteikums no cietušās personas.

Lai gan visbiežāk no vardarbības cieš sievietes, tomēr I.Ekmanes praksē bijuši gadījumi, kad cietušais ir vīrietis. ”Policija cīnās ar sekām. Pie mums cilvēki vēršas tad, kad vardarbība jau notikusi, bet būtu jādomā par to, kādēļ tā notiek. Pamatā lielākoties ir emocijas, strīdi. Bieži vien arī alkohola lietošana,” stāsta I.Ekmane.

Visbiežāk vardarbība notiek nelabvēlīgajās ģimenēs, kurās tiek lietots alkohols, tomēr I.Ekmane skaidro, ka šī problēma var būt arī inteliģentās, labi situētās ģimenēs: „Bieži vien vardarbība izriet no principu aizstāvēšanas. Katrs paliek pie

sava, un rodas nesaskaņas, jo nespēj vienoties.”

I.Ekmane stāsta, ka bijuši gadījumi, kad strīds inteliģentā ģimenē beidzas ar to, ka sieviete iesit pļauku vīrietim, savukārt vīrietis dusmās par šādu rīcību arī viņai. Rezultātā policijā tiek saņemti divi iesniegumi. Pēc laika tomēr pāris izlīdzis un attiecības normalizējušās.

Diemžēl nereti strīdos iesaista arī bērnus. Šādi gadījumi tiek rūpīgi izvērtēti, vai tā bijusi vardarbība ģimenē, vai cietsirdīga izturēšanās. Kā atzīst I.Ekmane, ne vienmēr vardarbība ir tieši vērsta pret bērnu. Drīzāk pļauka tiek iesista mirklī, kad mazais cenšas aizstāvēt mammu, pārtraukt strīdu. ”Ja tētis ar mammu strīdas, bērns vienmēr uzņem šīs emocijas,” uzskata I.Ekmane.

”Pozitīvi, ka tiek meklēta palīdzība un šos faktus nenoklusē, ja cilvēks paliek varmākas tuvumā, tad vardarbība lielākoties atkārtojas,” stāsta I.Ekmane. Tomēr sievietes, kuras kļuvušas par upuriem, visbiežāk cerot, ka pāridarītājs mainīsies, atkal un atkal piedodot viņam.

I.Ekmane skaidro, ka ar vardarbību ģimenē saistītās lietas ir sarežģītas. Bieži vien pēc pāridarījuma sievietes vēršas pēc palīdzības policijā, uzraksta iesniegumu un vēlas, lai pāridarītājs tiek sodīts. Tiek uzsākts kriminālprocess, kas ir darbietilpīgs, taču pēc laika sieviete paziņo, ka to vairs nevēlas, jo ar vīrieti salabusi. ”Nezinu, kādēļ sievietes cer, ka cilvēks, kurš nodarījis pāri, nemaz nav tik slikts, ka viss būs labi un atkal varēs normāli dzīvot. Sieviete piedod un nevēlas, ka vainīgais saņem sodu. Bet kāpēc? Ja cilvēks reiz atļāvies pret otru pacelt roku, nevar izslēgt to, ka agri vai vēlu tas var atkārtoties,” uzskata I.Ekmane.

Tomēr problēmas ne vienmēr atrisina arī vainīgā saukšana pie atbildības, ja pāridarītājs paliek ģimenē, iespējama atkārtota vardarbība. I.Ekmane vērš uzmanību: ”Ja ģimenē ir arī bērns un pat ja pret viņu tieši nav bijusi vardarbība, viņš tomēr atrodas kā starp divām pusēm – ir cietusī mamma un vainīgais tētis. Kurš tad ir mīļāks? Kā gan jūtas bērns un kā viņš šajā ģimenē dzīvos?”

I.Ekmane pastāstīja piemēru par sievieti, kura vērsusies policijā ar iesniegumu par vīru, kas sitis viņu: „Kad sieviete pie mums vērsās, viņas meitiņai bija pieci gadi. Vīru notiesāja. Sniedzām šai ģimenei palīdzību, meklējām rehabilitācijas centrus, lai bērns un mamma atkoptos. Taču pagāja laiks, un šī ģimene atkal ir kopā, atkal ir iesniegums par vardarbību. Palīdzējām, vīrieti vēlreiz notiesāja. Bet tagad atkal pāris dzīvo kopā. Kur tad ir loģika?”

I.Ekmane svētku laikā ikvienu aicina „pārdomāt dzīvi. Ja rodas konflikts, labāk pirms tā risināšanas noskaitīt līdz desmit un padomāt, ar ko rīcība var beigties, lai rezultātā nebūtu jāmeklē policijas palīdzība.

Nevajadzētu klusēt par vardarbības gadījumiem. Ja vīrs sit sievu, tā nav tikai viņu ģimenes lieta. Par to jārunā, jo jebkurš gadījums, kas tiek noklusēts, dod vainīgajai pusei vaļu rīkoties atkārtoti. Bet vai tiešām sieviete ir radīta, lai ciestu? Kādu iemeslu dēļ viņai būtu jāpazemojas un jāpieņem šādas darbības? Nevienam nav atļauts otram sist un nodarīt pāri”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
4

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
37

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Spāņiem patīk latviešu dejas

09:32
08.10.2024
35

Priekuļu kultūras nama deju kolektīvu “Jumis”, “Zelta Virpulis” un Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma “Virpulis” dejotāji jauno deju sezonu atklāja Spānijā. “Piedalījāmies deju festivālā “XII International folklore festival “Alegria de danzar Costa Brava”,” stāsta kolektīvu vadītājs Uldis Blīgzna un uzsver, ka dejotājiem braucieni ir ļoti svarīgi, jo ir iespēja iepazīt citas kultūras, pabūt kopā. Festivālā […]

Arodbiedrība dāvina svētku mirkli

00:00
08.10.2024
70

Izglītības darbinieku arodbiedrības Cēsu novada arodorganizācijas valde Skolotāju dienas noskaņās teica paldies izglītības iestāžu vadītājiem, kuri ir arodbiedrības biedri. “Mācību iestādēs, kurās arī vadītājs ir arodbiedrības biedrs, pedagogi jūtas drošāk, ir vieglāk noskaidrot dažādus jautājumus un ikviens strādājošais cenšas piederēt arodbiedrībai,” pastāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Cēsu novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Ausma Klētniece […]

Lai Skolotāja dienā prieks!

00:00
07.10.2024
83

Šodien, 4.10. daudzās skolās valda īpaša gaisotne. Par to gādā skolēni, sveicot pedagogus Skolotāju dienā. Liepas pamatskolas skolotāji šo dienu gaida ar nepacietību, jo zina, ka pārsteigumi būs. “Druvai” izdevās no audzēkņiem un līdzpārvaldes vadītājas, sociālās pedagoģes Zandas Zīveres izzināt, kas šodien skolā notiek. “Skolēni atbrīvojuši skolotājus no darba pirmajā stundā,” ar smaidu saka Z.Zīvere, […]

“Kalāčos” gardākie dzejas lasījumi

00:00
06.10.2024
87

Jau ceturto gadu Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči” aicināja uz īpašām dzejas dienām – bohēmiskām un reizē ļoti ģimeniskām, kur runā dzeju, gatavo gardus ēdienus un kopā tos bauda. Tā ir    dzejas un sarunu kafejnīca “Un vēders – dievs visaugstākais”. Rosīšanās “Kalāču” klētiņā, kur saule ritināja savu kamolu, apspīdot tad dzejniekus, tad skatītājus, veidoja pasākumam […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
7
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
4
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
5
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
27
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
24
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.