Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Ieviesīs mikrouzņēmuma nodokli

Druva
20:36
16.03.2010
1

Valdība otrdien konceptuāli akceptēja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto likumu Par mikrouzņēmuma nodokli un gala lēmums valdībā par šo jautājumu tiks pieņemts nākamnedēļ.

Patlaban Latvijas normatīvie akti neparedz kritērijus mikrouzņēmuma statusa iegūšanai un kārtību, kā mikrouzņēmumus apliek ar nodokli. Turklāt ekonomiskās situācijas pasliktināšanās rezultātā ir ievērojami pieaudzis bezdarba līmenis.

Bez darba palikušo iedzīvotāju alternatīvā nodarbošanās varētu būt uzņēmējdarbības uzsākšana, ko varētu veicināt administratīvo prasību samazināšana un vienkāršota uzņēmumu ienākuma nodokļa, iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu noteikšanas kārtība mikrouzņēmumiem.

FM sagatavotais likumprojekts paredz, ka mikrouzņēmums var būt individuālais komersants, individuālais uzņēmums, zemnieka vai zvejnieka saimniecība, cita fiziskā persona, kas reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs, vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kura ir izvēlējusies maksāt mikrouzņēmuma nodokli un atbilst šādiem kritērijiem.

Mikrouzņēmuma dalībnieki (ja tādi ir) ir fiziskas personas, bet sabiedrības ar ierobežotu atbildību gadījumā – vienlaikus arī valdes locekļi. Uzņēmuma apgrozījums kalendāra gadā nedrīkst pārsniegt 70 000 latu, savukārt darbinieku skaits jebkurā brīdī ir ne vairāk kā pieci cilvēki, izņemot, ja darbinieks ir promesošs vai atstādināts.

Likumprojekts paredz, ka mikrouzņēmuma nodokļa likme ir 20%. Ja mikrouzņēmuma darbinieku skaits ceturksnī pārsniegs piecus darbiniekus, noteiktajai nodokļa likmei pieskaitīs divus procenta punktus par katru papildu nodarbināto darbinieku.

Ja darbinieku skaits mikrouzņēmumā ceturksnī ir mainīgs, mikrouzņēmuma nodokļa likmi nosaka pēc lielākā darbinieku skaita mikrouzņēmumā attiecīgajā ceturksnī, ņemot vērā tos darbiniekus, kuri ir nostrādājuši ne mazāk par pusi no attiecīgā ceturkšņa.

Mikrouzņēmuma nodokļa likme noteiktā apgrozījuma – 70 000 latu – pārsnieguma daļai būs 30%.

Savukārt, ja mikrouzņēmuma darbinieku ienākumi pārsniegs noteikto robežu – 500 latus mēnesī, papildus noteiktajai mikrouzņēmuma nodokļa likmei piemēros palielinātu mikrouzņēmuma nodokļa likmi – 50% apmērā.

Mikrouzņēmuma nodokli par taksācijas perioda apgrozījumu maksās mikrouzņēmums četras reizes gadā par katra ceturkšņa apgrozījumu. Mikrouzņēmums iesniegs Valsts ieņēmumu dienestam mikrouzņēmuma nodokļa ceturkšņa deklarāciju līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15.datumam. Mikrouzņēmums maksās mikrouzņēmuma nodokli līdz ceturksnim sekojošā nākamā mēneša 15.datumam Valsts ieņēmuma dienesta tīmekļa vietnē norādītajos valsts budžeta ieņēmumu kontos, paredz likumprojekts.

Mikrouzņēmuma darbinieks būs pakļauts valsts obligātajai sociālajai apdrošināšanai tajos pārskata ceturkšņa mēnešos, kuros mikrouzņēmuma darbinieks ir strādājis pilnu kalendāra mēnesi. Mikrouzņēmuma darbinieks ir sociāli apdrošināts, ja faktiski ir samaksāts mikrouzņēmuma nodoklis.

Atbilstoši maksājumam valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta kontā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra aprēķinās valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu katram mikrouzņēmuma darbiniekam proporcionāli mikrouzņēmuma nodokļa deklarācijā norādītajam katra mēneša mikrouzņēmuma darbinieku skaitam, piemērojot valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi 33,09% apmērā.

Aprēķināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu noapaļo līdz latiem un santīmiem, atmetot 0,49 santīmus un mazāk un noapaļojot līdz santīmam 0,50 santīmu un vairāk, paredz likumprojekts.

Tāpat plānots, ka mikrouzņēmumā, kas maksā mikrouzņēmuma nodokli, nenodibinot darba tiesiskās attiecības, var tikt nodarbināti mikrouzņēmuma īpašnieka laulātais un pirmās pakāpes radinieki.

Plānots, ka likums stāsies spēkā 2010.gada 1.jūlijā.

Lai piemērotu nodokļu likumdošanu mikrouzņēmumu darbībai, valdība šodien akceptēja arī grozījumus likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli un likumā Par uzņēmumu ienākuma nodokli, paredzot attiecīgus atbrīvojumus no vispārējās kārtības.

Tāpat tika atbalstīti grozījumi likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” un likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.

Tā likums “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” noteiks, ka bezdarbniekam, kurš ieguvis mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu kā mikrouzņēmuma īpašnieks, bezdarbnieka pabalstu piešķir un turpina izmaksāt neatkarīgi no darba ņēmēja statusa iegūšanas, kā arī turpina izmaksāt neatkarīgi no bezdarbnieka statusa zaudēšanas. Bezdarbnieka pabalsta kopējais izmaksas ilgums ir seši mēneši 12 mēnešu periodā no pēdējā pabalsta piešķiršanas dienas.

Tāpat grozījumi paredz: ja iepriekš minētajā bezdarbnieka pabalsta sešu mēnešu izmaksas periodā bezdarbnieks mikrouzņēmuma īpašnieka statusu zaudē, bezdarbnieka pabalsta izmaksu izbeidz ar šā statusa zaudēšanas dienu. Tādā gadījumā bezdarbnieka pabalstu nepiešķir un neizmaksā bezdarbniekam, kurš ieguvis mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu kā īpašnieks, neizveidojot mikrouzņēmumu no jauna vai pārņemot to no cita īpašnieka.

Grozījumi arī paredz, ka darba ņēmēja statusa iegūšanas gadījumā un bezdarbnieka statusa zaudēšanas gadījumā bezdarbniekam, kurš nodibinājis mikrouzņēmumu, bezdarbnieka pabalsta izmaksu neizbeidz.

Likums “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteiktu, ka mikrouzņēmuma darbinieki – tā īpašnieks un uz darba līguma nodarbinātas personas – tiek pakļauti valsts sociālajai apdrošināšanai kā darba ņēmēji saskaņā ar likumu “Par mikrouzņēmuma nodokli”.

Pašnodarbinātā pirmās pakāpes radiniekiem, mikrouzņēmuma īpašnieka laulātajiem vai mikrouzņēmuma pirmās pakāpes radiniekiem būs tiesības brīvprātīgi pievienoties valsts sociālajai apdrošināšanai, veicot iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai.

Pēc LETA

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Seminārs "Dīķis kā mazdārziņš"

17:36
15.07.2024
6

SIA “Latvijas Lauku Konsultāciju un Izglītības Cents” zivsaimniecības nodaļa) organizē izglītojošu semināru Cēsīs “Dīķis kā mazdārziņš – ierīkošana un uzturēšana” Norises datums 18.07.2024Ruckas muiža, Piebalgas iela 19, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101Laiks: 10.00 -15.00 Dalībniekiem būs iespējas iegūt zināšanas par zivju audzēšanu, zivju barošanu, par ūdens kvalitātes parametriem, kā izveidot tehniski pareizu zivju dīķi, kā arī […]

Vērtē Ungura veselību

00:00
15.07.2024
24

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi. Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, […]

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
29

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
29

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
65

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
58

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
7
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
6
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
4
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
7
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi