Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Iespējamā mežacūkas saslimšana ar mēri nav pamats panikai

Druva
00:00
20.02.2006

-Darbs bija jāveic īsā laikā. Braucām četras ekipāžas – mums talkā nāca kolēģi no citiem rajoniem. Saimnieki izprata situāciju un bija atsaucīgi, tomēr nācās iet katrā lauku sētā, jo šādos gadījumos nepaļaujamies uz lauksaimniecības datu centra dzīvnieku reģistra datu bāzi, – pastāstīja rajona epizootoloģe Indra Tomiņa.

Teritorijā, kas iekļaujas apsekojamā zonā, nav lielu cūku audzēšanas saimniecību. Lielākais dzīvnieku skaits novietnē – 15.

– Lai veiktu papildu laboratoriskos izmeklējumus, sestdien un svētdien Stalbes un Straupes pagasta mežos notiks mežacūku medības. Tajās tiek iesaistīti četri mednieku kolektīvi, kuru medību teritorija atrodas šajos meža masīvos, un tiks nošauts noteikts mežacūku skaits. Šobrīd uzskatām, ka cūku mēris varētu būt skāris tikai nelielu populāciju, kas dzīvojusi noslēgtā teritorijā kādā Kaijciema purvā. Tikai lielajā salā, kad purvs sācis aizsalt, mežacūkas kļuvušas par mednieku mērķi, – skaidroja I.Tomiņa.

Medības sestdien un svētdien notiks arī astoņos Limbažu rajona un vienā Valmieras rajona pagastā, kur jau veikta saimniecību apsekošana un asins paraugu noņemšana cūkām.

Aizdomas par klasisko cūku mēri radās, kad PVD nacionālajā diagnostikas centrā tika veikti infekcijas slimību valsts uzraudzības programmas izmeklējumi paraugiem, kas ņemti no simts nomedītām mežacūkām visā Latvijā. To skaitā – divi paraugi no Kaijciema mežos nošautām cūkām. Ekspertiem pagaidām aizdomīgs šķiet viens no tiem.

Klasiskais cūku mēris nav bīstams cilvēkiem, cilvēki ar to neinficējas, taču tā ir ļoti lipīga cūku infekcijas slimība, kas izplatās ļoti strauji. Slimība var radīt lielus saimnieciskus zaudējumus cūku audzētājiem un valstij, jo, ja cūku mēris tiek konstatēts, jālikvidē visi slimie dzīvnieki, jāveic papildu aizsardzības un uzraudzības pasākumi, kā arī iespējami starptautiskās tirdzniecības ierobežojumi gaļas un gaļas produktu eksportam.

-Pagaidām cūku audzētājiem nav iemesla uztraukumam, taču vajadzētu ievērot piesardzības pasākumus – nepieļaut nepiederošu personu atrašanos novietnē un tās teritorijā, novietot pie dzīvnieku novietnes durvīm dezinfekcijas paklājiņus, neievest novietnē dzīvniekus bez saskaņošanas ar apkalpojošo veterinārārstu un nepieļaut mājas cūku saskari ar mežacūkām, – pastāstīja I.Tomiņa.

Ja laboratoriskie izmeklējumi būs pozitīvi, pārtikas un veterinārais dienests par konstatēto slimību ziņos starptautiskajam epizootiju birojam, Eiropas Komisijai un kaimiņvalstu kompetentajām uzraudzības iestādēm. Tāpat PVD lūgs Eiropas Komisijai atļauju uzsākt meža cūku vakcināciju.

Pēdējais mežacūku saslimšanas gadījums ar klasisko cūku mēri Latvijā konstatēts 1992.gadā, bet mājas cūkas pēdējo reizi ar šo slimību slimoja 1996.gadā.

Līdz 2002.gadam mūsu valstī mežacūkas vakcinēja pret klasisko cūku mēri, taču vakcināciju pārtrauca, jo desmit gadus netika konstatēta neviena saslimšana. Pagājušajā gadā nacionālajā diagnostikas centrā veikti 679 izmeklējumi uz klasisko cūku mēri, taču visi izmeklējumu rezultāti bija negatīvi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
39

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē trīs izsaukumi

11:45
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. aprīļa plkst. 6.30 līdz 19. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma trīs izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un viens izsaukums bija maldinājums. Šonakt plkst. 01.57 VUGD saņēma izsaukumu Alūksnes novada Jaunannas pagastā, kur, kā liecināja saņemtā informācija, ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. […]

Skaidro attēlos redzamā vīrieša identitāti

11:24
19.04.2024
284

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas Valmierā aicina aplūkot attēlos redzamo vīrieti un ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija, kas sekmētu viņa personības un atrašanās vietas noskaidrošanu, aicinām informēt Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat aicinām atsaukties attēlos redzamo personu.

Gaismas un cerības ceļš Pētera Vaska festivālā

00:00
19.04.2024
28

Septītais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” iesākās ar vācu režisora Holgera Fogta dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” Latvijas pirmizrādi. Festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kijivas modernais balets “Vientuļais eņģelis. Draugi”, kā arī pasākumu programmu bagātināja Navarra stīgu kvarteta koncertprogramma. Dokumentālā filma ļāva tuvāk iepazīt komponista personību un vērtības, kas spilgti atspoguļojas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi