Sestdiena, 25. janvāris
Vārda dienas: Zigurds, Sigurds, Sigvards

Iepazīt 19.gadsimta skolu

Jānis Gabrāns
00:00
16.02.2017
31
Img 5807 1

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs atvēris sava krājuma priekšmetu rādītavu – “19.gadsimta skolā”. Rādītava atrodas Koprades mājā “Skola6”. Atklāšanas brīdī muzeja vadītāja Kristīne Skrīvere atzina, ka vieta nav izraudzīta nejauši – krājumu rādītava atvērta ēkā, kura ir Cēsu radošo industriju epicentrs: “Pēdējā laikā daudz runā, vai muzejs ir daļa no radošajām industrijām. Tad saku, ka tā ir nevis daļa, bet radošo industriju pamats. Tieši muzejs ir vieta, kas iedvesmo radīt. Ar šo Cēsis atkal sevi pieteikušas īpaši. Pirms dažām dienām atklājām vēsturnieka Tāļa Pumpuriņa grāmatu par Cēsu ģerboni, un esam pirmā pilsēta Latvijā, kam ir šāda grāmata. Tagad esam arī pirmā vieta Latvijā, domāju, arī plašākā reģionā, kur muzejs ielikts Koprades mājā. Eiropā ir šādi piemēri, bet tie ir privātie muzeji. Mums kā pašvaldības muzejam šis ir unikāls notikums. Cerams, ka ar savu klātbūtni varēsim iedvesmot te esošos uzņēmējus jaunu produktu radīšanā, un šī sadarbība jau sekmīgi notiek.”

Iecere “19.gadsimta skolā” tapusi, pateicoties novada pašvaldības un aģentūras “Kultūras un tūrisma centrs” atbalstam, projekta sagatavošanā liels pašu muzeja darbinieku ieguldījums.

“Skola6” vadītāja Dita Trapenciere norādīja, ka Koprades mājā nemitīgi cenšas lauzt stereotipus, šis ir kārtējais mēģinājums: “Ēkā strādājošie sākumā bija neizpratnē, kāpēc tas nepieciešams, bet, domāju, šobrīd visas puses gandarītas par šo ieceri. Mums jau ir nākamās idejas, ko kopīgi ar muzeju varam realizēt.”

Atklāšanas pasākumā 19.gadsimta klasē sanākušos sagaidīja skolmeistarienes, kuras iepazīstināja ar skolas kārtību, mācībām, kā arī iepazīstināja ar priekšmetu rādītavu.

Skolmeistariene, kuras lomā iejutās Sanda Salmiņa, aicināja uzklausīt, kas būs pieejams šajā nelielajā, bet mīlīgajā telpā: “Paturēsim prātā, lai cik šauri apstākļi mums te liktos, arī Cimzes tēvs allaž atgādinājis, ka pat mazs dārzs var daudz augļu dot, ja tikai to kopj.”

Muzeja darbinieki sagatavojuši programmas dažāda vecuma apmeklētājiem. Pirmziemniekiem jeb 1. – 4.klašu skolēniem programma “Skola senos laikos”, kurā bērnus iepazīstinās ar dažādiem skolas priekšmetiem, arī tādiem, ko viņi pat nebūs redzējuši. Būs arī praktiski uzdevumi, piemēram, rakstīšana ar tinti un spalvu.

Otrziemniekiem, 5.-12. klašu skolēniem, programma “Skola 19.gadsimtā”, kurā skolēni iepazīs dižāko 19.gadsimta skolēnu dzīves gājumu, skolas gaitas, mācīsies glītrakstīšanu, burtnīcas iesiešanu un citas zinības.

Trešziemniekiem jeb pārējiem tiek piedāvāta mūžizglītības programma “Skola dažādos laikos”, kurā dažāda vecuma ļaudīm būs iespējams novērtēt vienam otra skolas pieredzi un salīdzināt to. Būs iespēja izmēģināt skolas piederumus, labākos 19.gadsimta rakstām un lasām gabalus, rēķinu uzdevumus.

“Tāpat ar savu mīlestību pret zinību gaismu, gluži kā sāls, kas kūstot atdod citiem savu patību, esam gatavas dalīties ar jums arī īpašos svētku brīžos. Skolmeistari rūpēsies ne tikai par gaišo nākotni, bet arī par to, lai tumsībā neiegrimtu arī aizgājuši laiki. Skolmeistari bija tie, kuri sāka veidot Cēsu muzeju, mēs aicināsim bērnus iepazīties ar senajiem priekšmetiem programmā “Seno lietu pasaule”, kur viņi tiks ievesti zinībās, kas nepieciešamas, lai izpētītu šos priekšmetus,” teica S. Salmiņa.

Ja stundās kāds darīs palaidnības, viņiem nāksies izbaudīt kādreiz tik ierasto soda mēru – tupēšanu uz zirņiem. Atklāšanas stundā to nācās izbaudīt kādam kungam, kuram iezvanījās mobilais tālrunis.

Klases vienā daļā izvietoti vēsturiskie priekšmeti no Cēsu muzeja glabātavas. Ierīkoti vairāku amatnieku stūrīši, kurpnieku stūrītis, šuvēju stūrītis, frizieru stūrītis, lai apmeklētāji var apskatīt darbarīkus, instrumentus, ar kādiem strādājuši agrākie meistari, apskatāmas arī lielformāta reklāmas par Cēsu uzņēmējiem.

Cēsu muzeja krājumu glabātāja Iveta Bērziņa, iepazīstinot ar priekšmetiem, norādīja, ka šī ir tikai ļoti neliela daļiņa no tā, kas glabājas muzeja krājumos, kur ir vairāk nekā 150 000 vienību.

“No izstādes, kas bija veltīta mūsu novadnieka, latviešu skolotāja un kora kultūras pamatlicēja Jāņa Cimzes 200 gadu atcerei, bija palikuši trīs skolas soli, tie stāvēja izjaukti, domājām, ja būtu telpas, varētu iekārtot klasi. Kad ieguvām šo telpu, izgatavojām vēl solus divām rindām un tapa šis projekts. Reizē ir arī šis atklātais krājums, lai cilvēki redz, ko glabājam,” teica I. Bērziņa.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Skujenes un Nītaures iedzīvotāji nevēlas lieljaudas vēja parku

00:00
25.01.2025
13

Skujenes pagasta Kosas kopiena protestē pret lieljaudas vēja elektrostacijas parka “Nītaure” ierīkošanu. 14.janvārī iniciatīvas grupa Cēsu novada domes priekšsēdētājam iesniegusi 282 iedzīvotāju parakstītu vēstuli, kurā norādīts: “Mēs, Skujenes, Nītaures pagasta un novada iedzīvotāji, esam nepatīkami pārsteigti un kategoriski iebilstam lieljaudas vēja elektrostacijas (turpmāk – VES) parka “Nītaure” iespējamai izveidei Cēsu novadā. Plānots izbūvēt līdz 30 […]

Četrām partijām novadā būs viens saraksts

00:00
24.01.2025
124
1

Cēsu Jaunajā pilī politiskās partijas – Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), “Latvijas attīstībai” (LA), Latvijas Zaļā partija (LZP) un “Vidzemes partija” (VP) – parakstīja memorandu par kopīgu startu Cēsu novada pašvaldības vēlēšanās. Cēsu novada domes deputāte Elīna Stapulone (LA) uzsvēra, ka tas ir vēsturisks brīdis, kad četru partiju pārstāvji sabalansējuši savas vēlmes, redzējumu un mērķus. […]

Drošība skolās un bērnudārzos

00:00
23.01.2025
32

Nacionālo Bruņoto spēku Instruktoru skolā pagājušajā otrdienā norisinājās Cēsu novada izglītības iestāžu vadītāju seminārs, veltīts drošības jautājumiem. Kā pastāstīja semināra rīkotāja, novada pašvaldības Iz­glītības pārvaldes vadītājas vietniece Dina Dombrovska, jautājumi par rīcību krīzes vai militāra apdraudējuma gadījumā ir aktuāli izglītības iestāžu audzēkņu vecākiem, arī pedagogiem un direktoriem. Tie ir pamatoti, jo kopš Krievijas iebrukuma Ukrai­nā […]

Jaunpiebaldzēni atklāj “Apslēptās zināšanas” par Cēsu novadu

06:39
22.01.2025
31

Par godu Cēsīm kā kultūras galvaspilsētas atklāšanai Jaunpiebalgā erudīcijas un jautro mirkļu spēle “Apslēptās zināšanas” tika aizvadīta ar nosaukumu “Cēsu novads pievelk” un visi jautājumi bija par un ap novadu. Jaunpiebalgas Kultūras centra kultūras pasākumu organizatore Ieva Dūrīte-Cera pastāsta, ka desmit raundos divu stundu garumā izskanēja 50 jautājumi, kas aptvēra novada vēsturi, kultūru, sportu, tūrismu, […]

Ar kultūru galvās, pilīs un sētās

00:00
22.01.2025
84

Kamēr daļa cēsnieku sestdienas vakarā nesteidzīgi baudīja Cēsu kafejnīcu piedāvājumu, daudzi pilsētnieki un viesi plūda uz centru – Vienības laukumu, kur notika “Cēsis – Latvijas kultūras galvaspilsēta 2025” atklāšanas pasākums “Gaismas aicinājums”. Atklāšanas performancē uzstājās komponists un sitam­instrumentālists Rihards Zaļupe un Sigvards Dižais, Cēsu Teātra aktieri pārsteidza ar izjustu dzeju, ko runāja no laukumam blakus […]

Pasakains mirdzums Vecpiebalgā

19:47
21.01.2025
72

Latvijas kultūras galvaspilsētas gadu aizvadītajā sestdienā ieskandināja arī Vecpiebalgā ar Vecpiebalgas kultūras nama vadītājas Zigrīdas Ruicēnas ievadvārdiem, skaņdarbiem zvanu ansambļa “Primus” izpildījumā un novada domes priekšsēdētāja vietnieka Ata Egliņa-Eglīša videouzrunu, kurā viņš uzsvēra Piebalgas īpašo vietu un nozīmi Latvijas kultūras kartē. Atklāšanas norises kulminācija bija zīmes “Cēsis – Latvijas kultūras galvaspilsēta” iedegšana Vecpiebalgas Viesistabā. To […]

Tautas balss

Vēstures liecībām jābūt precīzām

19:02
24.01.2025
4
1
Uldis Kalniņš raksta:

“Izlasīju piektdienas “Druviņā” rakstu “Barikāžu laiku atceroties” un gribu pateikt paldies par uzaicinājumu piedalīties. Pat pēc 34 gadiem    no kolēģiem uzzināju daudz iepriekš nedzirdēta par barikādēm. Diemžēl Barikāžu notikumu divu epizožu aprakstos ir neprecīza informācija, kura varētu kaitēt barikāžu aizstāvju un organizētāju tēlam. Uzdevums “neko nedarīt” interfrontes “darbaļaužu” gājienam attiecās tikai uz gadījumu, ja […]

Tā nedrīkst notikt

19:20
21.01.2025
32
Lasītāja Z. raksta:

“Tas, kā notiek Latvijas Bankas prezidenta izraudzīšana, gudrus, zinošus un pieredzējušus speciālistus aizvien vairāk atturēs no kandidēšanas uz augstiem, atbildīgiem amatiem. Kam viņiem vajadzīga tā jezga, kādu dzirdam, ja viņi ir pieprasīti un labi apmaksāti profesionāļi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Neesmu tik zinoša, lai spriestu, vai iepriekšējais prezidents Mārtiņš Kazāks strādāja pietiekami […]

Ne katram var uzticēties

19:20
21.01.2025
19
Cēsnieks J. raksta:

“Gribu brīdināt novadniekus, ka Cēsīs kāds cilvēks, kurš piedāvā santehnikas pakalpojumus, rīkojas negodīgi. Apskata vietu, kur vajadzīgs remonts, palūdz naudu materiālu iegādei, solītajā laikā neparādās, neatbild uz telefona zvaniem, pēc laiciņa piezvana, sola atdot naudu un tad atkal pazūd,” pastāstīja cēsnieks J. un piebilda, ka vērsies arī Valsts policijā.

Gaidīja vairāk

19:19
21.01.2025
14
Trīs bērnu māmiņa raksta:

“Cēsīs Latvijas kultūras galvaspilsētas atklāšanā gaidīju lielu gaismas šovu, vismaz tā biju sapratusi no publicētās informācijas. Aizgājām kopā ar bērniem, bet cerētā nebija. Nevar sacīt, ka bija slikti, bija laba mūzika, arī gaismas atrakcija bija jauka, bet piemērota mazākam cilvēku skaitam. Tik lielam notikumam bijām iedomājušies tiešām īstu gaismas izrādi,” piedzīvotajā dalījās trīs bērnu māmiņa.

Kāpēc jāmaksā par receptes apkalpošanu

19:06
19.01.2025
22
Cēsniece raksta:

“Tagad, ja jāpērk vairākas recepšu zāles, nākas piemaksāt daudz. Turklāt maksā ne tikai medikamentu pircējs, bet piemaksā arī valsts. Un tā taču arī ir sabiedrības, iedzīvotāju samaksātā nauda, tikai aptiekās nonāk caur nodokļiem. Saka, būšot lētākas zāles, bet pagaidām to nevar just. Tad kāpēc medikamentu tirgotāji saņem piemaksu par katru recepti 1,5 eiro?” neizpratni pauda […]

Sludinājumi