Mazajiem un vidējiem zemniekiem turpmāk jāpiegriež “pulka vairāk vērības”, pirmkārt, jau vienojoties par attiecīgā lauksaimnieku statusa definīciju, šodien notikušajā Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sanāksmē atzina zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
“Esmu informēts par debatēm šajā jautājumā un pats tajās esmu piedalījies. Jautājums, ko īsti nozīmē termins “mazais zemnieks”, ir aktuāls arī kaimiņvalstīs. Piemēram, Portugālē saimnieks ar 20 govīm un 50 hektāriem zemes ir “mazais”, kamēr Latvijā tas noteikti jau ir “vidējais zemnieks”. Šis jautājums ir vēl jo aktuālāks, jo, iespējams, no kopējās atbalsta aploksnes tieši mazajiem zemniekiem nākotnē tiks iedalīts kāds papildu finansējums, ja par to vienosies Eiropas Savienības dalībvalstis,” sacīja Dūklavs.
Kā ziņots, lauksaimnieku organizācijas patlaban debatē par definīciju terminiem “mazā lauku saimniecība” un “aktīvais lauksaimnieks”. Terminu definējums nepieciešams, jo šādi formulējumi tiek lietoti Eiropas Komisijas priekšlikumos par tiešo maksājumu atbalstu nākotnē, spriežot par Kopējās lauksaimniecības politikas virzību pēc 2013.gada.
Jau iepriekš Latvijas Zemnieku federācija (LZF) izteikusi viedokli, ka mazā lauksaimnieka statusa pretendentiem jābūt ar vismaz pamatizglītību lauksaimniecībā un jāizpilda divi no trim kritērijiem – ieņēmumi no saimnieciskās darbības ir robežās no 2000 līdz 35 000 latu, lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība nepārsniedz 50 hektārus, un uz pilnu slodzi tiek nodarbināti ne vairāk kā pieci cilvēki, izņemot sezonas strādniekus.
Savukārt aktīvā lauksaimnieka statusam atbilst juridiskas personas, kas reģistrējušās Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēji – lauksaimniecības produkcijas ražotāji un lauksaimniecības pakalpojumu sniedzēji, kuru ieņēmumi no saimnieciskās darbības ir no 35 000 latu līdz 500 000 latu un ieņēmumi no viena hektāra ir vismaz 100 lati. Saimniecības lielums nepārsniedz 500 hektārus, un saimniekam ir pamatizglītība lauksaimniecībā, kā arī darbinieku skaits nepārsniedz 20.
Ja saimniecības saražotās produkcijas pārdošanas apjomi un zemes platības pārsniedz aktīvā lauksaimnieka kritērijus, tad ieteikts noteikt šīm saimniecībām statusu “lielie lauksaimniecības uzņēmumi”.
NOZARE.LV
Komentāri