Decembra pirmajā dekādē nokrišņu daudzums Latvijā vairāk nekā divas reizes pārsniedzis normu, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.
Lielāks par ilggadīgiem vidējiem rādītājiem nokrišņu daudzums bija Latvijas lielākajā daļā, izņemot pašus dienvidaustrumus un Rīgu. Visvairāk nokrišņu bija Kurzemes Baltijas jūras piekrastē – Ventspilī un Liepājā.
Diena ar vismazāko nokrišņu daudzumu bija 1.decembris. Pārējā laikā dažādas intensitātes nokrišņi bija Latvijas lielākajā daļā. 2.decembrī Salacgrīvā un 10.decembrī Stendē diennakts nokrišņu daudzums pārsniedza visas dekādes nokrišņu normu.
Temperatūrai pazeminoties, lietu sākumā papildināja un vēlāk pakāpeniski nomainīja sniega un ledus graudi un slapjš sniegs, no 7.decembra arī sniegs. 6.decembrī vietām rietumu rajonos, bet 7.decembrī jau daudzviet Latvijā zemi klāja pirmā sniega sega. Sniega sega astoņu līdz deviņu centimetru biezumā izveidojās vien Vidzemes augstienē. Līdz dekādes beigām sniega sega saglabājās gan tikai Latvijas augstākajās vietās.
Lai gan dekādes vidējā gaisa temperatūra kopumā bija 3,6 grādus virs normas, perioda gaitā temperatūra pazeminājās. Ar diennakts vidējo gaisa temperatūru trīs līdz sešus grādus virs normas dekādes siltākās dienas bija 1.decembris un 2.decembris. Maksimālā gaisa temperatūra šajās dienās sasniedza plus 4, plus 8 grādus, savukārt Liepājā un Rucavā plus 9 grādus. Tik augsta temperatūra šajās vietās 2.decembrī tika novērota pirmoreiz.
Dekādes visaukstākā diennakts bija 8.decembris. Tajā naktī sals sasniedza mīnus 4,5 grādus Vidzemes augstienē – Zosēnos, bet dienā visaugstākā gaisa temperatūra bija plus 1,8 grādi Ainažos.
Dekādes beigās gan gaisa temperatūra atkal nedaudz paaugstinājās.
Vēju ziņā decembra pirmā dekāde bija nemierīga – Kurzemes Baltijas jūras piekrastē brāzmās vētraina vēja spēks tika sasniegts astoņās dienās no desmit, bet 3.decembrī un 4.decembrī vēja brāzmām bija vētras spēks.
Ar vēl lielāku spēku vējš pūta dekādes izskaņā – 9.decembrī un 10.decembrī. Aktīva ciklona iespaidā tas kļuva spēcīgs visā Latvijā, piekrastes rajonos brāzmās sasniedzot ātrumu 28 līdz 32 metrus sekundē (m/s), iekšzemes rajonos 17-18 m/s.
Rucavā 7.decembrī un Kuldīgā 10.decembrī novērots arī pērkona negaiss. LETA
Komentāri