Pagājušā gada otrajā pusgadā apaļo kokmateriālu vidējās iepirkuma cenas, salīdzinot ar pirmo pusgadu, nav īpaši mainījušās, svārstoties vidēji viena līdz divu latu robežās par vienu produkcijas kubikmetru, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākā informācija.
Skujkoku zāģbaļķu sortimentu cenas salīdzinājumā ar pirmo pusgadu būtiski nav mainījušās, atkarībā no diametra svārstoties no 27,55 latiem līdz 46 latiem par kubikmetru. Bērza zāģbaļķu tirgū bijis vērojams neliels cenu kāpums vidēji par 1,5 latiem, atkarībā no diametra svārstoties no 36,37 latiem līdz 39,07 latiem par kubikmetru.
Cena bērza finierklučiem, salīdzinot ar iepriekšējo periodu, palikusi iepriekšējā līmenī – 44,48 lati par augstākās kategorijas kubikmetru un 39,26 lati par zemākas klases kubikmetru. Apses zāģbaļķu vidējās iepirkuma cenas pieaugušas par 0,6 latiem par kubikmetru, bet melnalkšņa zāģbaļķu resno sortimentu segmentā samazinājums par 8%, kas skaidrojams ar grūti prognozējamo situāciju vietējos un Eiropas tirgos, kas uzņēmumiem liek strādāt svārstīga tirgus apstākļos. Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē cenu, ir ražotāju konkurence attiecīgajā reģionā, norādīts CSP ziņojumā.
Tikmēr iepirkto skujkoku apaļkoku apjomi otrajā pusgadā vidēji samazinājušies par 9%. Rudens mēnešos situāciju zāģbaļķu tirgū ietekmēja arī laika apstākļi. Pēc Meža nozares informācijas centra sniegtajām ziņām, oktobrī un novembrī saglabājās saspringta situācija ar skujkoku zāģbaļķu nodrošinājumu lielajās zāģētavās. Piegādes bija apgrūtinātas smagā autotransporta kustības ierobežojumu dēļ uz nelieliem ceļiem, iznākumā koksni nevarēja izvest no cirsmām, tādējādi apgrūtinot mežizstrādātāju tālāku darbošanos.
Lai aktivizētu privāto mežu īpašnieku darbu ar skujkoku cirsmām, jūlija beigās un augusta vidū vairākas lielas zāģētavas paziņoja par iepirkumu cenu paaugstinājumu viena līdz triju latu robežās par vienu kubikmetru.
Savukārt nelielās zāģētavas, īpaši tās, kas strādā ar lapu koku taras zāģbaļķiem, informēja par pietiekami labu apaļkoku nodrošinājumu. Kurzemē atsevišķi uzņēmumi pat bija ierobežojuši piegādes lielo apaļkoksnes uzkrājumu dēļ. Pietiekams koksnes nodrošinājums bija arī Latgalē. Savukārt Vidzemē taras ražotāji sajutuši problēmas saistībā ar koksnes sagādēm, un atsevišķi uzņēmumi iepirkuma cenas paaugstināja par vienu latu kubikmetrā, norāda CSP.
NOZARE.LV
Komentāri