
Cēsu Jaunajā pilī restaurācijas darbi tuvojas noslēgumam. Pils otrā stāva zāles un telpas Lademahera tornī atguvušas vēsturisko elpu. Uzņēmuma „Re&Re” restauratori nepilnu divu gadu laikā veikuši sarežģītu darbu, vietām no sienām noņemot pat 12 kārtu krāsojumu un atrodot vērtīgāko – gadsimtiem senus sienu gleznojumus. Pats greznākais interjers Lielajā salonā restaurēts tā, lai skatītājiem atklātos veseli divi periodi no pils pirmsākumiem – rožu vītnes un vāzes, kas gleznotas 19. gadsimta pašā sākumā un kolonnas, kas saglabājušās no18 gadsimta beigām. Mazajā salonā pēc restaurācijas lielisks skats paveras uz atjaunotajiem griestu gleznojumiem.
Vairākās pils telpās veikta arī vēsturiskās interjeru dekoratīvās apdares
rekonstrukcija, balstoties uz tiem fragmentiem, kurus vietām izdevies atklāt zem apmetuma kārtām. Iespaidīgākās rekonstrukcijas ir tā saucamajā kafijas istabā un torņa zālē, kur rekonstruētais zīmējums imitē audeklu, bet visā telpā telts efektu.
„Restaurācijas darbos Cēsu Jaunajā pilī pieturējāmies pie 18. gadsimta beigu, 19. gadsimta sākuma vēsturiskās īstenības atjaunošanas. Vietās, kur to nebija iespējams pilnībā izdarīt, ir izcelti atrastie sienu gleznojumu fragmenti,” stāsta Ivars Rība, Cēsu projekta vadītājs uzņēmumā „Re & Re”. Pirms telpās uzstādītas vēsturiskās krāsnis un lustras, meklēti pierādījumi, kādām tām jābūt.
Interjera apdares projektus Cēsu Jaunajai pilij izstrādājis mākslas zinātnieks Dainis Bruģis. Pēc nedēļas – 10. septembrī – uz vienu dienu Jaunās pils 2. stāvs būs atvērts apmeklētājiem, lai ikviens savām acīm varētu skatīt restauratoru
paveikto. Plkst. 11
Dainis Bruģis sniegs komentārus atklājumiem un restaurācijas gaitai, pils interjeru ekspozīcijām, bet Cēsu muzeja speciālisti
pastāstīs par nākamo uzdevumu – Latvijas vēstures ekspozīciju, kura nākošajā pavasarī būs skatāma visās pils telpās.
Mairita Kaņepe
Komentāri