Svētdiena, 19. janvāris
Vārda dienas: Andulis, Alnis

Būvēsim putniem jaunus mājokļus

Līga Eglīte
00:00
16.03.2017
48
Piles Ligzda 3 1

Ik pavasari priecājamies, sagaidot putnus – čaklos dārzu kopējus mušķērājus, dzilnīšus un cielaviņas, no tālām zemēm atlidojušos muzikantus strazdus, ievās pogotājas lakstīgalas un citus rosīgos dabas bērnus. Mums, dabas vērotājiem, prieks, bet putniem rūpes – kur apmesties? Cilvēki izsenis palīdzējuši putniem, gatavojot un izliekot putnu būrīšus.

Kamēr spārnotie ciemiņi vēl tikai lido šurp no siltajām zemēm, laiks sagatavoties. Būrīšus var meistarot ne tikai strazdiem un zīlītēm, arī erickiņam, svīrei un dzeguzei. Latvijas Ornitoloģijas biedrības speciālisti iesaka dažādus mājokļu modeļus dobumperētājiem putniem, kuri parasti ir kukaiņēdāji un labi palīgi dārzu un mežu sargāšanā no kaitēkļiem.

Līgatnes Dienas interešu centra kokapstrādes skolotājs Juris Bērziņš stāsta par savu pieredzi būrīšu gatavošanā: “Būrītim noteikti vajag sausus, neēvelētus dēļus bez impregnējuma. Kāda koksne, tas nav tik svarīgi, bet lai sienas būtu ar “skabargām”, kur putnam ieķerties. Svarīgi, lai dēļi ir sausi, jo žūstot tie var sašķiebties un plaisāt. Sastiprināšanai izvēlos skrūves – ieurbju caurumus, saskrūvēju. Tas ir nedaudz dārgāk, toties izturīgāk, jo, sitot naglas, dēlis var ieplīst. Jumtiņam jābūt noņemamam. Var konstruēt kā kastes vāku, ko uzvāž. Izgatavoju divus būrus strazdiem, taču apmetās svīres.”

Ja dzīvesvietas tuvumā ir kāds dīķis vai ezers, tad ziemas beigās var paveikt vēl vienu labu darbu – ierīkot meža pīļu mākslīgo ligzdvietu. Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas vadītājs Jānis Vīksne skaidro, ka piemērotākais laiks ligzdu uzstādīšanai ir februāris vai marta sākums, kad vēl var iet uz ūdenstilpes ledus. Ja ledus vairs nav, tad labāk atrast seklāku vietu krastā, ne dziļāku par metru. Pīles labprāt izvēlas nomainīt perēšanu uz zemes vai slīkšņās pret drošo mākslīgi veidoto ligzdvietu, kur neapdraud Amerikas ūdeles, jenotsuņi, lapsas, klaiņojoši kaķi, niedru lijas un vārnas.

Priekuļu pagastā, Pieškalnu ezera krastā, “Druva” sastapa mūrniekmeistaru Aigaru Rakuli ar dēlu Jāni, ierīkojot mākslīgo ligzdvietu meža pīlei. Klusākā vieta nolūkota kaimiņos bebra mītnei, apkārtējie krūmi izcirsti, āliņģis izkalts, taču atklājies, ka ezers ir pārāk dziļš, jo ligzdas balstīšanai paredzētais sešmetrīgais stabs nav sasniedzis gultni. Nācies stabu iedzīt gandrīz pašā purvainajā krastā. Aizsardzībai pret plēsīgiem dzīvniekiem uz staba uzmaukta slidena plastmasas kanalizācijas caurule. Pusotra metra augstumā nostiprināta platforma, uz kuras novietota tuneļveida mākslīgā ligzda – starp metāla dubulta sieta loksnēm ievietots ap piecu centimetru biezs siena slānis. Jāgaida pavasaris un jāvēro, kas šo namiņu apdzīvos.

Protams, ūdensputnu ligzdas vietas ierīkošana ir sarežģītāka, un to neierīko daudzi spārnaiņu labvēļi, bet putnu būrīšus gatavo ne vienā vien mājā, īpaši laukos. Tādēļ nelieli padomi. Lūk, daži no tiem.

Ornitologi iesaka divu līdz 2,5 centimetru dēļu biezumu. Lai būris kalpotu vairākus gadus, jumts jānosedz ar skārdu vai ruberoīdu. No ārpuses pieļaujama dēļu apstrāde ar apdedzināšanu vai ar dabai draudzīgu antiseptisku šķīdumu, piemēram, erlītu. Svarīgi būra apakšu ienaglot starp sienām, lai neuzkrājas mitrums, citādi tā sāks bojāties un ar laiku var izkrist. Konstrukcijā jāievēro drošības pasākumi pasargāšanai no ligzdu postītājiem – caunām, kaķiem -, nostiprinot garāku ārējo laipiņu un nelielu klucīti – barjeru skrejas iekšpusē.

Putnu mājoklis var būt arī dabiska dizaina. Ja ir pieejams apaļš apses vai egles bluķītis ar iztrupējušu vidu, to izdobjot, var izveidot būri, kas patiks vismaz 20 sugu meža putniem: strazdiem, zīlītēm, dzilnām, dzeņiem, zaļajām vārnām, apogiem un citiem.

Jāatceras, ka dobumperētāji putni nav čakli mājas kopēji – pavasarī nekad neizmanto veco ligzdu, bet būvē jaunu virsū, kamēr pēc pāris gadiem būris pilns līdz jumtam un nav vairs lietojams. Ar neticamu darbīgumu atšķiras tikai mājas strazds, kurš pavasarī rīko talku un izmet no būrīša veco iedzīvi. Ieteicams ik rudeni, kad putni devušies prom, savas apkārtnes būrus sagatavot nākamajai sezonai – iztīrīt un remontēt. Apsekojot var atklāties pārsteigumi.Pamestā būrī reizēm ieviešas lapsenes vai sirseņi, ja vien var tikt klāt, mēdz iekārtoties peles, žurkas vai vāveres.

Labākā vieta putnu mājokļiem ir atsevišķi augoši koki, parasti izvēlas bērzu, liepu, kļavu vai ābeli. Jāraugās, lai būris būtu saules pusē, kā arī lai zari un lapotne pārāk neaizsedz tā ieeju. Vienā kokā vai samērā tuvu blakus, dažu metru attālumā, var būt pat divi vai trīs būri. Augstums no zemes divi līdz pieci metri, tā, lai katru gadu varētu tikt klāt un iztīrīt. Var piestiprināt arī pie dzīvojamās mājas vai saimniecības ēkas sienas. Ir redzēti “kaķu droši” varianti, kad būri ar stieplēm piestiprina pie garas kārts vai dēļa, ko savukārt pienaglo jumta malai.

Par to, kad pareizāk izvietot putnu mājokli, domas dalās – agrāko gadu literatūrā minēts, ka tas jādara pavasarī, savukārt ornitologi iesaka dažus putnu mājokļus izlikt jau rudenī, kad ligzdošanas teritorijas aizņem Latvijas teritorijā pārziemojošie dobumperētāji.

Lai gan liekas barbariski, tomēr ornitologi iesaka būri pie koka piestiprināt ar naglām, jo tas nodarīs mazāku kaitējumu, nekā piesienot ar stiepli vai trosi, kas var ieaugt koka mizā. Būri var arī iekārt koka zarā ar stiepli.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pārsteidzošā sēņu pasaule

00:00
19.01.2025
14

Sēņu laboratorijas “Spora LAB” dibinātāji Šarlote Baškevica un Rihards Grāvis funkcionālo jeb medicīnisko sēņu pētniecībai un audzēšanai pievērsās pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Sākotnēji tā bijusi interese un vēlme rast kādu dabisku preparātu, kas palīdz uzturēt labas    darba spējas un možu garu ilgstošos saspringta darba posmos. “Pēc profesijas esmu programmētājs, un iepriekš par sēnēm […]

Līgatnē pirts – vieta, kur satikties un gūt labsajūtu 

00:00
18.01.2025
38

Katras, kaut nelielas pārmaiņas, vienalga, ar ko tās saistītas, raisa satraukumu, neziņu, ja tās skar personīgi. Kopš rudens līgatniešu sarunās būtiska tēma bija Līgatnes pirts nākotne. Tā kādreizējās papīra fabrikas dzirnavās ir, kā saka līgatnieši, no neatminamiem laikiem, kad 19.gadsimtā veidojās strādnieku ciemats. Pašvaldība, kas pēdējās desmitgadēs pirti apsaimniekoja, ziņoja, ka tā nav vietvaras funkcija, […]

Priekuļi. Redzēt attīstību un uzlabot ikdienu

00:01
17.01.2025
71

Pagastam svarīgas attīstības lietas un ikdienas sarežģījumi – tik daudzveidīga bija Cēsu novada pašvaldības un Priekuļu apvienības vadības saruna kārtējā tikšanās reizē ar iedzīvotājiem. Uz priekuliešu jautājumiem atbildēja novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, viņa vietnieki Inese Suija-Markova un Atis Egliņš-Eglītis, pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts, Priekuļu apvienības pārvaldes vadītāja Evita Šīrante un viņas vietnieks saimnieciskajos […]

Lācenes Ilzītes jubileja atzīmēta savējo pulkā

00:00
17.01.2025
39

“Apskatīju iepriekšējo jubileju bildes, kāda izskatījusies torte. Tās gleznojumi ir    līdzīgi, jo kārumi jāsaliek tā, lai jubilāre dāvanu uzreiz    neizjauc, bet ēd lēnām un skaisti. Tortē ir lasis un citas zivis, krabju nūjiņas,    rieksti, ogas, kartupeļu biezputra, liellopu kuņģīši, medus. Cienastā bija arī āboli,” pastāsta zvērkope, par lācenes Ilzītes mammu dēvētā Velga […]

Dzērbenē Pateicības svētki darītājiem

00:00
16.01.2025
57

“Cik paši darīsim, tik būs, jo kurš gan nāks un darīs,” saka dzērbenietis Guntars Skripko. Viņš ir viens no tiem, kuri saņēma pagasta tautas nama Pateicību par brīvprātīgo darbu. “Ikdienā tie, kuri nav bijuši saistīti ar pasākumu rīkošanu vai pils, estrādes, pagasta centra noformēšanu svētkos, neiedomājas, cik daudz darba ir jāiegulda, sākot no idejas, materiāliem […]

Jaunpiebalgas Kultūras centrā rosība ik vakaru

00:00
15.01.2025
108

“Lai gan varētu domāt, ka amatiermākslas kolektīvi pēc daudzajiem gadu mijas pasākumiem tagad kaut nedaudz atvelk elpu, tā nav. Katram savi mērķi, kurus grib sasniegt,” saka Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītāja Egita Zariņa un uzsver, ka katru vakaru centrā kādam kolektīvam ir mēģinājums, tikšanās, lai apspriestu gaidāmos kultūras notikumus pagastā, novadā, Latvijā. Pagasta jauktais koris “Jaunpiebalga” […]

Tautas balss

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
70
1
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
26
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Bedres tikai dažas, bet nepatīkamas

11:34
15.01.2025
24
Cēsnieks raksta:

“Cēsīs Birzes iela tiešām ir labi sakārtota, izdevīgi to izmantot, ja jāapbrauc pilsētas centrs. Tikai nelielajā vecā asfalta daļā laikā, kad kūst sniegs un līst, padziļinās bedres. Tās nav lielas, bet diezgan dziļas, automašīnai var pārsist riepu, īpaši braucot tumsā un lietū,” sacīja cēsnieks, aicinot ielas apsaimniekotājus bedres aizbērt.

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
29
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
29
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Sludinājumi