Pirmdiena, 20. maijs
Vārda dienas: Venta, Salvis, Selva

Aukstums izsit no ikdienas ritma

Druva
00:00
23.01.2006
3

Vēl pulksten deviņos no rīta vairāki šoferi šķendējās, ka “nevar dabūt vecos dzelžus pie dzīvības”. Tieši tādus apzīmējumus vadītāji lietoja, runājot par autobusiem, kas pasažierus pārvadājuši jau daudzus gadus un sliktās degvielas kvalitātes dēļ, gaisa temperatūrai pazeminoties vairāk nekā 20 grādiem zem nulles, vienkārši nav iedarbināmi.

“Viegli nav. Jau vakar vakarā rokas pamatīgi nosala. Šorīt paveicās. Iedarbināju un esmu izbraucis Cīrulīšus un Priekuļus. Motoru ārā neslēdzu, citādi neiedarbināšu, jo degviela ir nekvalitatīva,” pusdeviņos no rīta Cēsu autoostā stāstīja mikroautobusa vadītājs Aldis Kalniņš. Vairāki vadītāji atzina, ka darbā bijuši jau četros no rīta, citi strādā savā brīvdienā.

“Ceļ augšā mūs visus tad, kad vajag. Citi nevar pabraukt, es braucu. Te jau tāda grafika nav,” situāciju raksturoja autobusa vadītājs Imants Zemītis un piebilda, ka problēmu nav, ja gaisa temperatūra turas ap piecpadsmit grādiem zem nulles, bet pašreizējos laika apstākļus vīri raksturoja kā ekstremālus.

“Vakar dzinām busus boksos, cik varēja. Tur visiem vietas nav,” tā Imants Zemītis. Pusdeviņos no Saulkrastiem līdz Cēsīm jau bija atripojis autobuss, kuram tālāk ceļš uz Madonu.

“Saulkrastos ap pieciem no rīta bija 26 grādi. Mazliet siltāks nekā Cēsīs un citur Vidzemē, bet gāja visādi. Bija autobusi, ar kuriem šoferi joprojām cīnās. Visa vaina ir degvielā. Daudzi autosalonu īpašnieki man ir sacījuši, ka Latvijā kvalitatīvu degvielu nevar nopirkt. Var ķīmiķot, bet dažiem izdodas labāk, citiem ne,” stāstīja šoferis Juris Karpovs. Ar ķīmiķošanu jeb degvielas piedevas pievienošanu iepriekšējā vakarā nodarbojušies VTU “Valmiera”. Dažas minūtes pirms astoņiem valmierietis bija jau Cēsīs.

“Pāris maršrutos no rīta neizbrau-ca. Bet lielu problēmu nebija. Vakar salējām pilnas bākas, pielējām degvielai piedevu,” stāstīja VTU “Valmiera” autobusa vadītājs Aivars Dukurs. Jāpiebilst, ka no rīta gan kavējās Valmieras pilsētas sabiedriskais transports.

Cēsu autoostā rīta pusē satraukti bija biļešu kasieri un autoostas dežurante.

“Traki jau arī pasažieriem, kuri ieplānojuši izbraukšanu. Lielu neiecietību un rupjības neesmu dzirdējusi. Ko lai dara? Lielais aukstums ir vainīgs. No Limbažiem neienāca autobuss, no Gaujasmalas,” stāstīja biļešu kasiere Valentīna Anckiņa. Rokas darba pilnas bija dežurantei.

“Jāsazinās ar autoostām. Zvanījām, ka nebūs autobusa Smiltenē, Gulbenē, Balvos. Neiet arī rajona lauku maršruti. Par šoferu kreņķiem nerunāšu, jo viņi strādā no agra rīta. Ceru, ka līdz pusdienas laikam izvilksim visus autobusus ārā,” stāstīja autoostas dežurante Dzintra Uškaure un piebilda, ka arī no rīta uz Alūksni un Rīgu autobusi devušies, dažas minūtes kavējot.

“Kas nestrādā tādu darbu, nezina, kā tas ir. Kurš tad nepārdzīvo, ja neizdodas? Ir pasažieri, kuri cenšas saprast, bet ir tādi, kuri nepadomā,” sacīja Dzintra Uškaure.

Līdz dienas beigām autobusi bija tehniskā kārtībā, bet valdīja satraukums par piektdienas rītu, jo laika apstākļi nemainījās. Sals turējās.

“Jau šovakar benzīnu liesim klāt pie dīzeļdegvielas. Piektdienas rītam vajadzētu būt labākam,” darbus plānoja pasažieru pārvadājumu daļas vadītājs Viesturs Bērziņš. Uz jautājumu, vai to nevarēja izdarīt arī iepriekšējā diennaktī, priekšnieks neslēpa dusmas.

“Ir tāda lieta, ka bijām nopirkuši labāko degvielu. Arktisko, kurai nevajadzēja sabiezēt pat pie mīnus 37 grādiem. Ko lai vēl izdara? Jau vadībai nepaklausīju un mazliet pielējām benzīnu, bet nepalīdzēja. Tagad benzīnu liesim citā koncentrācijā,” vēlreiz uzsvēra V. Bērziņš. Autoostas darbinieki stāstīja, ka daudzas iedzīvotāju sūdzības aukstajā dienā nav uzklausījuši, bet “Druvā” atskanēja vairāku pasažieru zvani, kuri bija kavējuši darbu, jo nav kursējis autobuss.

Īpašie apstākļi skolās Mairita Kaņepe

Izglītības un zinātnes ministrija paredzējusi īpašus apstākļus, kuru dēļ skolās var pārtraukt mācības. To vidū laika apstākļi. Ja gaisa temperatūra sasniedz –200C, uz skolu var nenākt 1. līdz 5.klases skolēni; ja sasniedz – 250C, arī vecāko klašu skolēni. Par bērnu sūtīšanu uz skolu izlemj vecāki, jo skolas, vienalga, ir atvērtas. Bērniem, kas atnākuši, pedagogi mācībām paredzētajā laikā nodrošina nodarbības vai strādā individuāli.

Vakar priekšpusdienā, zvanot uz skolām, “Druva” noskaidroja, ka laukos daudzviet mācības nenotiek, jo no rīta aukstums sasniedzis – 290C, bet Jaunpiebalgā pie Gaujas pat

-320C. Tā kā autobuss, kas ved skolēnus uz Jaunpiebalgas vidusskolu, darbojas ar dīzeļdegvielu, šoferis jau trešdien brīdinājis pasažierus, ka nākamā dienā autobuss nekursēs. Vidusskolā, sākumskolā, arī bērnudārzā bija ieradušies daži audzēkņi no tuvākās apkārtnes, viņiem skolā bija nodrošinātas individuālas nodarbības, mazajiem arī ēdināšana. “Ir mācību olimpiāžu laiks, un vides projektu olimpiādes komanda šorīt devās uz Cēsīm,” sacīja direktore Ulla Logina. “Nedēļas nogalē Jaunpiebalgā ieplānoti vairāki notikumi – jauniešu konference , mākslas skolas audzēkņu izstādes atklāšana, pie mums brauks ciemiņi no Olaines 1. vidusskolas, kopīgas sporta spēles. Olainieši stāstīja, ka pie viņiem ceturtdienas rītā bija -17 0C. Nezinu, kā būs sestdien. “

Nītaures un Līgatnes apkārtnē no rīta konstatēts 29 grādu sals, un uz skolu atnākuši tuvāk dzīvojošie vecāko klašu skolēni. Skolotāji no stundām brīvo laiku izmantoja darbam, sanākot uz pedagoģiskās padomes sēdi.

Vairums Liepas pamatskolas audzēkņu dzīvo blakus skolai daudzdzīvokļu namos, un liela daļa ieradās skolā. Stundas tika atceltas tikai 2. klasei. Uz skolu nebrauca bērni, kas dzīvo “Sarkaņos”.

DA Cēsu valsts ģimnāzijā vakar stundas notika visās klasēs, tikai tās bija saīsinātas. Cēsu pilsētas pamatskolā notika stundas vai arī individuālais darbs ar bērniem, kuri atnākuši. “No 800 skolēniem ieradušies ap 140. Izejot caur skolu, sajūta ir dīvaina, liels tukšums, jo telpu mums daudz,” sacīja direktors Māris Šķēle. “Kopš skolai nomainīja logus, telpas ir siltas. Te ir patīkami atrasties. Varbūt ne katram mājās tagad ir tik omulīgi,”pastāstīja M. Šķēle.

Cēsu 2. pamatskolā vakar mācījās ap 40 bērnu, barikāžu atcerei iecerētais pasākums skolas pagalmā tika atcelts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem jauni auto

00:00
20.05.2024
11

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) turpina atjaunot autoparku. Arī Cēsu novadā ieripojušas trīs jaunas autocisternas – divas Cēsu daļā un viena Jaunpiebalgas postenī. Šodien, 17.maijā, Ugunsdzē­sēju un glābēju dienā, kad jau tradicionāli depo notiek Atvērto durvju dienas, arī Cēsīs jaunos auto var aplūkot klātienē, kā arī gan individuāli, gan grupās iepazīties ar ugunsdzēsēja glābēja […]

Rīgas iela. Tava. Mana. Mūsu

00:00
19.05.2024
35

Par to, kādai Cēsu vecpilsētā būt Rīgas ielai, ko ierobežot, ko veicināt, aizvien izskan dažādi viedokļi. Cēsu novada dome saņēmusi 93 fizisku un juridisku personu parakstītu iesniegumu. Tajā izteikti lūgumi gan atcelt pašvaldības Satiksmes drošības komisijas lēmumu, ka no Piebalgas ielas nedrīkst iebraukt vecpilsētā, kā arī nodrošināt , lai pašvaldības mājaslapā būtu publicēti pašvaldības komisiju […]

Māsu dienā labbūtība, skaistums un veselība

00:00
18.05.2024
20

12.maijs ir Starptautiskā medicīnas māsu diena, kad īpaši sveic, godina un paldies saka medicīnas māsām. Šiem profesionāļiem ir būtiska loma veselības aprūpē un ārstniecības komandā. Šogad Māsu dienas moto Cēsu klīnikā bija “Mēs plauksim”, īpaši domājot par medicīnas māsu labsajūtu. Klīnikas pārstāve Dace Valnere uzsver: “Tas ir svarīgi, jo fiziski atpūtusies, iepriecināta un laimīga māsa […]

Gulbenes novadā autovadītājs 1.27 promiļu reibumā bēg no policijas

14:51
17.05.2024
28

Vakar, 16.maijā, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Ziemeļvidzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas amatpersonas, patrulējot ar dienesta automašīnu, Gulbenes pilsētā pamanīja kādu automašīnu “VW Golf”, kuras vadītājs nelietoja drošības jostu. Lai pārtrauktu likuma pārkāpumu, policijas amatpersonas nolēma to apturēt, taču tās vadītājs uzsāka bēgšanu. Izrādās, viņš pie automašīnas stūres bija sēdies 1.27 promiļu reibumā un, jāpiemin, ka […]

Vēlētāji deputātu kandidātus apber ar jautājumiem

00:00
17.05.2024
56

Cēsniekus uz tikšanos pagājušajā piektdienā aicināja partiju apvienības “Jaunā Vienotība” Eiropas Parlamenta (EP) deputātu kandidāti. Iedzīvotāji politiķus sagaidīja ar jautājumu gūzmu. Tie aptvēra plašu spektru, sākot no ģeopolitiskajām norisēm, vērtībām un procesiem sabiedrībā, līdz konkrētiem pasākumiem labākai ikdienai. Piektdien, 10.maijā, sabiedriskā centra nelielā zālīte Rīgas ielā bija piepildīta, sēdvietu tikko pietika. Kultūras biedrības “Har­monija” un […]

Policija Limbažu novadā aptur motociklistu, kurš brauca ar ātrumu 154 kilometri stundā

21:44
16.05.2024
21

Vakar, 15. maijā, pusdienlaikā Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas amatpersonas Limbažu novadā, Liepupes pagastā, veicot satiksmes uzraudzību, apturēja motocikla vadītāju, kurš pārsniedza atļauto braukšanas ātrumu. Valsts policijas amatpersonas, veicot ierasto patrulēšanu, uz autoceļa Rīga (Baltezers) – Igaunijas robeža (Ainaži) 64. kilometrā pamanīja kādu motociklu, kas ievērojami pārsniedza atļauto braukšanas ātrumu. Policisti […]

Tautas balss

Runā pilnīgus melus

21:00
16.05.2024
19
Seniore raksta:

“Kad klausies, ko saka dažu prokrievisko partiju politiķi, ir ne tikai dusmas, bet arī ļoti bēdīgi. Cilvēki bauda visus labumus, ko dod Latvijas valsts un sabiedrība un tajā pašā reizē tā nomelno notiekošo. Kā var teikt, ka skolēniem skolā nedod ēst, ja līdz ceturtajai klasei visiem bērniem pusdienas apmaksā valsts! Tad kā tu vari vispār […]

Jābūt modriem

10:21
13.05.2024
24
"Druva" lasītājs raksta:

“Raksta, ka “Balticom” ka­nālos Maskavas 9.maija parādi varēja redzēt kiberuzbrukuma rezultātā. Es gan domāju, ka vajag kārtīgi pārbaudīt arī pašu televīzijas pakalpojumu sniedzēju, cilvēkus, kas tajā brīdī bija atbildīgi. Lai nu ko kurš saka, aizdomu ēna tomēr paliek, ka viss var nebūt tik vienkārši,” pārdomās dalījās lasītājs.

Svinēsim svētkus kopā

10:21
13.05.2024
21
Seniore Z. raksta:

“Priecājos par 4.maija svētkiem Cēsīs. Bija ļoti sirsnīgs un patriotisks pasākums. Protams, palīdzēja arī tas, ka bija skaists laiks. Ir jauki, ka svētkos varam sanākt kopā, kopā priecāties un svinēt. Tādus pasākumus vajadzētu rīkot biežāk. Piemēram, arī Jāņu vakarā pilsētniekiem varētu būt skaista kopā sanākšana. Nav jau visiem lauku, kur aizbraukt. Tad Zāļu vakarā varētu […]

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
48
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Sludinājumi